Bahçeniz değerli bir mülktür, bir ev sahibi olarak bunun için mümkün olduğunca fazla zaman harcamak istersiniz. Bahçenizde geçirebileceğiniz süre boyunca, genellikle yeterli ışığın olduğu zamanlara kısılı kalırsınız. Arka bahçede biraz daha uzun yapmak için birçok kişi bahçe aydınlatmasını kullanıyor. Birçoğu için, bahçe aydınlatması hala bir lüks gibi geliyor, ancak artık böyle değil. Bahçe aydınlatmasını kurmak için ne kadar harcamanız gerektiğine baktık. Sizler için birkaç yaygın sisteme derledik.

bahçe

Elektrik şebekesinde bahçe aydınlatması

Birçok kişi bahçe aydınlatmasını elektrik şebekesine bağlamayı tercih eder. Pratikte, bu aynı zamanda bahçenize aydınlatma sağlamak için en güvenilir yöntemdir. Özellikle, bir pim ile zemine yerleştirdiğiniz aydınlatma bu şekilde kolayca bağlanabilir. Kabloları bahçenize gömüyorsunuz ve bunun için endişelenmenize gerek yok. Boruların nereye gittiğini belirtmeniz önemlidir, aksi takdirde bahçenizin bir parçasını kazarken kablolara zarar verebilirsiniz.

Güneş enerjisi ile bahçe aydınlatması

Bahçenizi aydınlatmak için gittikçe artan bir yöntem güneş enerjili bahçe aydınlatmasıdır. Bu sistem ile kendi güneş pilini kullanan bahçe aydınlatmasını ve lambaya bağlı çok küçük bir güneş paneli kullanırsınız. Ayrıca güneş paneli tarafından kontrol edilen bir kordon aydınlatmasının kullanıldığı bir sistem de satın alabilirsiniz.

Bahçe aydınlatmasının kurulumunun maliyeti nedir?

Bahçe aydınlatmasını kurarken göz önünde bulundurmanız gereken temel maddeleri sizin için listeledik.

Hangi ürünü satın alıyorsunuz? Fiyat birim başına hesaplanır Birim fiyatı nedir
Bahçe aydınlatma elektrikli led spot 3 adet set başına 60 ila 80 ₺ arasında
Bahçe aydınlatma kablosu üzerinde ampul aydınlatma ile elektrikli 10 top ile kordon başına 22 ila 30 ₺ arasında
Sensörlü bahçe aydınlatması Parça başına 15 ila 35 ₺ arasında
Güneş panelli dekoratif bahçe aydınlatması Parça başına Her biri 1,50 ile 19 ₺ arasında
Güneş paneli ve hafif zincir ile bahçe aydınlatması 10 metrelik kablo başına 16 ila 25 ₺ arasında
  • Kendiniz yapın. Bahçecilik konusunda biraz kullanışlıysanız, bir bahçe ışığını kendiniz kolayca bağlayabilirsiniz. Elektrik prizinizi iç mekanda kullanabilir ve kabloları duvardaki bir delikten geçirebilirsiniz. Varsa bahçenizde bir güç noktası da kullanabilirsiniz.
  • İşi profesyonellere bırakın. Elektrik konusunda rahat değilseniz, sabit bahçe aydınlatması durumunda işi daha iyi teslim edebilirsiniz. Bunun için setinizi profesyonel olarak kuracak bir şirket kiralayabilirsiniz. Maliyet saatte yaklaşık 40 ₺’dir.

Bahçe aydınlatmasının fiyat etiketi nasıl bir araya getirilir?

Sizin için bahçe aydınlatmasının maliyetini belirleyen seçenekleri listeledik.

  • Seçim 1: Bahçenizin büyüklüğü. En belirgin faktör. Bir ya da iki nokta ile 10 metrekarelik küçük bir bahçeyi zaten aydınlatabilirsiniz. 100 metrekarelik geniş bir bahçeyi çok daha kapsamlı bir şekilde aydınlatmanız gerekecek. Bir bahçeyi çekici bir şekilde aydınlatmak istiyorsanız, her 5 metrekare için ortalama bir bahçe noktasına ihtiyacınız var. Çok fazla satın alırsanız, bahçeniz can sıkıcı bir ışık yayar. Çok az satın alırsanız, az faydalanırsınız.
  • Seçim 2: Aydınlatma türü. Elektrik şebekesindeki bahçe aydınlatması satın almak en pahalıdır. Bağlantı, aynı zamanda biraz elektrik anlaşılmasını gerektiren bir iştir. Ancak, bu bahçe aydınlatmasının her zaman çalışacağından da emin olabilirsiniz. Bu bahçe aydınlatmasının ek bir büyük avantajı, gece boyunca bahçenizi kesinlikle aydınlatacak şekilde bir zamanlayıcı bağlayabilmenizdir.
  • 3. Seçim: Güneş pili ile bahçe aydınlatması. Solar bahçe aydınlatması her durumda en ucuz satın almadır. Buradaki en büyük avantaj, güç bağlantısı yapmanız gerekmemesidir. Tabii ki bu sistemin dezavantajları da var. Dışarıda çok çiseleyen bir gün olsaydı, o zaman akşam bahçenizde hiç aydınlatma olmaz. Ayrıca, güneş pilli bir bahçe aydınlatması ile her zaman güneş pili üzerinde yeterli ışığa sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bir çalı veya ağacın altındaki bir bahçe aydınlatması her zaman iyi sonuç vermez.
  • Seçim 4: Bir alarm sistemi olarak bahçe aydınlatmasını. Sensörlü bir bahçe aydınlatması da satın alabilirsiniz. Bu, hareketi algılayan bir bahçe aydınlatmasıdır ve bu nedenle bir güvenlik sisteminin parçasıdır. Güvenilir çalışma için bu bahçe aydınlatmasının elektrik şebekenize bağlı olması gerekir.
  • Seçim 5: Bir zamanlayıcı ile bahçe aydınlatması. Zaman anahtarlı bahçe aydınlatması, yokluğunuz sırasında evinizin dolu olduğu izlenimini yaratan kanıtlanmış bir sistemdir. Bu sistemi sadece elektrikli bahçe aydınlatmasına bağlayabilirsiniz. Aydınlatmanın yandığı sabit bir zaman ya da bir aralık sistemi seçebilirsiniz. Her biri 35₺  ile 40₺ arasında bir zaman anahtarı satın alırsınız.

Tasarruf ipuçları

  • Kapsamı geniş olan bir şirket tercih edin. Bahçe aydınlatmanızın montajı için bir tamirci şirketine sahip olmak istiyorsanız, birkaç iş içeren bir liste yapın. Bir şirketi, bahçe aydınlatmasını oldukça hızlı bir şekilde kurmaya hazır olacaktır. Halen yapılmakta olan tüm işler genellikle 1,5 saat içinde tamamlanabilir.
  • Teklif isteyin.

Teklif isteyin

Fiyat teklifi talep ederek bahçe aydınlatmanızdan kolayca tasarruf edebilirsiniz. Aşağıdaki düğmeye tek bir tıklamayla, bölgenizdeki bahçe aydınlatması tedarikçileri ve bölgenizdeki şirketlerden yükümlülük almadan karşılaştırabileceğiniz birkaç teklif alacaksınız. Bunu karşılaştırmak size yüzde 30’a kadar avantaj sağlayabilir.

Comments are closed.