Teklif al, tasarruf yap

Evinizde ya da işyerinizde bir alarm sistemi kurmayı planlıyorsanız bu konuda bilgi sahibi olmanız kesinlikle çok önemlidir. Alarm sistemleri çok çeşitli işlevlere sahip olabilir. Bu durumda evinizin güvenliği de sistemin özelliğine göre gerçekleşecektir. Fiyat ve kalite oranı açısından ihtiyacımızı mükemmel şekilde gerçekleştirebilecek çözüm bulmanız için bu sitede size alarm sistemleri hakkında bilmesi gereken şeyler anlatılmaya çalışıldı.

Alarm sistemleri maliyetleri

Piyasada bulunan bütün alarm sistemlerinin özelliklerini tam olarak önceden belirtmek çok zordur. Çünkü çoğu sistem kişisel isteklere göre değişik özellikler eklenmiş ya da çıkarılmış şekilde tüketiciye sunulmaktadır. Örneğin bazı sistemlerde kamera ve sensörlerin sayısı , bazılarında ise kablolu ve kablosuz olarak dizayn edilmekle arada fark oluşur. Buna rağmen bu sitede bir alarm sisteminin çeşitli bileşenleri hakkında genel bilgiler verilmek suretiyle size bu konuda fikir vermeye çalıştık.

Komple alarm sistemleri (temel) 150 ila 800 avro arasında
Komple alarm sistemleri (profesyonel) 1000 ila 2500 avro arasında
Kamera gözetleme 300 ile 1300 euro arasında
Kapı güvenlik 800 ve 2000 avro arasında
Pencere güvenliği 40 ila 200 avro arasında
Güvenlik kapıları 600 ve 2000 euro arasında
Güvenlik panjur 400 ila 2500 avro arasında

Maksimum ve minimum fiyat aralığının oldukça açık olması dikkatinizi çekmiştir. Bu durum kamera sistemlerinin beklentiye göre çok değişik şekillerde oluşturulması ile ilgilidir. Örneğin bir kablosuz sistem seçebileceğiniz gibi kablolu veya hibrit sistemi de seçebilirsiniz. Bunun dışında da farklı alternatifler seçmek suretiyle maliyeti düşürmek ya da yükseltmek mümkündür.

Alarm sistemi çeşitleri

-Temel paket alarm sistemleri

Evinizi ya da işyerinizi daha güvenli hale getirmemenin en pratik yöntemi temel modelde bir alarm sistemi kurdurmaktır. Bu sistemde genellikle hareket dedektörleri, pencere mıknatısları, bir klavye bir de siren bulunur. Bu sistemi bir teknoloji mağazasından satın alabileceğiniz gibi daha gelişmiş sistemleri daha gelişmiş teknoloji mağazalarında da satın alabilirsiniz. Günümüzde birçok temel paket alarm sistemi kablosuz dedektörlerle satılır. Bu sayede evin herhangi bir yerinde kolaylıkla kurulabilir. Fakat Evin her yerinin daha güvende olması için birkaç metre kablo ile kullanılması önerilir. Her durumda en iyi sonucu almak için sistemi işin uzmanı bir elektrikçiye kurdurmakta fayda vardır.

  • Temel paket sistemlerinin avantajları

Temel paket alarm sisteminin en önemli avantajı 50 ila 75 € arasındaki maliyeti ile fiyatıdır.

Bunun dışında kendi kurulum klavuzu ile kurulması nispeten kolay olduğundan kurulum maliyetinden kurtulabilirsiniz.

-Temel paket alarm sistemlerinin Dezavantajları

Sistem genellikle dışardan görülmediği için caydırıcı etkisi zayıftır.

Sistemin kurulduğu yer son derece önemli olduğundan hatalı yere kurulduğunda beklenen etkiyi göstermez.

Temel paket alan sistemleri genellikle genişletilmesi ve diğer sistemlerle birleştirlemez.

Dedektörler ve sirenlerle sınırlı bir kuvvetle karakterizedir.

Kurulum kalitesi için araştırma çok önemlidir. Zira piyasada son derece niteliksiz örnekleri de bulunmaktadır.

Temel paket alarm sistemleri genellikle yedek parça bakımından zayıftır. Bozulması durumunda sizin için daha yüksek bir maliyet oluşturabilir.

-profesyonel alarm sistemleri

Eğer evinizde ya da işyerinizde standart alarm sistemleri ile yetinmek istemiyorsanız bu durumda size en çok güvenlik duygusunu verebilecek profesyonel nitelikte alarm sistemleri kullanabilirsiniz. Bu alarm sistemleri son derece farkı nitelikte ekstra olasılıklarla karakterize edilir ve isteklere göre değiştirilebilir.

Piyasada bulunan profesyonel bir alarm sistemi için 1000 ila 2500 € arasında bir maliyete hesap etmeniz gerekir. Bu maliyetin oluşmasında sistemin özellikleri kadar mekanın genişliği de önemlidir. Yukarıdaki fiyatlar genellikle ortalama bir terası olan ortalama büyüklükteki bir ev için belirlenmiştir. Evin metre karesi büyüdüğünde ve özellikle geliştiğinde bu maliyetler 2000 ila 2500 € ya kadar değişebilir. Aşağıda bazı ekstra özelliklerin maliyetleri bildirilmiştir.

Kablosuz hareket ve cam kırılma dedektörü Yaklaşık 100 ila 150 avro
Kompakt manyetik kontaklar Yaklaşık 60 Euro 65 Avro
PIR hareket dedektörleri Yaklaşık 70 ila 75 avro
Kablosuz yangın dedektörleri Yaklaşık 80 ila 90 avro
Flaşlı standart dış mekan sireni Yaklaşık 150 Euro

Yukarıdaki olasılıklardan istifade etmek istediğimiz zaman bazı özelliklerin sistemimize uyum sağlamayacağını bilmemiz gerekir. Bu durumu her zaman satın aldığınız işyeri ve montaj için anlaştığınız kişiyle paylaşmanız gerekir.

-profesyonel alarm sistemlerinin Avantajları

Bu sistem ile en yüksek düzeyde koruma sağladığınız düşüncesine sahip olabilirsiniz.

Sistemi tamamen kendi isteklerinize göre ayarlayabilir genişletilebilir veya daralta bilirsiniz.

Sistemi sadece iç mekanda değil dış mekanda da uygulayabilirsiniz.

-sistemin dezavantajları

Profesyonel sistem alarm paketleri her zaman temel alarm paketlerine göre daha yüksek bir maliyet gerektirir.

Alarm sistemi kontrol maliyetleri

Mekanınıza monte ettiğiniz alarm sisteminin doğru bir şekilde çalıştığından emin olmak istiyorsanız zaman zaman sistemin çalışıp çalışmadığına kontrol etmeniz gerekir. Bu kontrolü cihazın garantisi kapsamında belirli bir süre temin edebileceğiniz gibi garanti kapsamından sonrada sensörlerin çalışmasını kontrol etmeniz gerekir. Bu durumunda size maliyeti yılda yaklaşık 100 € olacaktır.

Olası ekstra maliyetler

Alarm sisteminin türüne bağlı olarak bazı ek maliyetler gerekebilir. Bazı güvenlik şirketleri sistemi izlemek ve telefonları yönlendirmek için sizden abonelik talep edebilirler. Bu talep maliyeti ayda 10 ila 30 € arasında artıracaktır.

Tasarruf ipuçları

-kablosuz bir kurulum seçilmesi.

Kablosuz bir sistem tercih etmek başlangıçta daha maliyetli görünse de kablo yerleştirilmesi gibi bazı ekstra maliyetlerden kurtulacağınız için toplamda maliyetiniz daha düşük olacaktır.

-Çifte kaplamayı önleme

Kameraların ve sensörlerin konumlarını tespit ederken aynı alanı kontrol etmelerinin önüne geçilmesi çok önemlidir. Bu sayede gereksiz bir maliyetten kurtulabilirsiniz.

Fiyatları karşılaştırınız

Bir alarm sistemi kur dururken piyasadaki seçeneklerin çokluğu göz önünde bulundurarak ihtiyacınıza en uygun ve en ekonomik modeli tercih etmek için mutlaka çevrenizde bulunan profesyonellerden değişik teklifler almalısınız. Bu durumda maliyeti %30’a kadar düşürmeniz işten bile değildir.

Laatste nieuws