Alarm Sistemleri

Alarm Sistemleri

Bir alarm sistemi edinmek istiyorsanız ne istediğinizi iyi bilmelisiniz. Bir bütçe çıkarmalı, mülkünüzün ihtiyaçlarını karşılayabilecek olan alarm sistemlerine yönelmelisiniz. Piyasada olan birbirinden farklı özellikli onlarca alarm sistemi kafanızı karıştırmasın. Biz sizin için ihtiyaçlarınıza göre alarm sistemleri ve bütçenize göre maliyetlerini derledik.

Piyasada birbirinden farklı birçok alternatif olduğu için kesin bir fiyat vermek oldukça zor. Sistemlerin fiyatları özellikleriyle doğru orantılı olarak değişmekle beraber yapacağınız tercihte bütçenize veya ihtiyacınıza uygun alarm sistemini belirlemenizde size yardımcı olmak istiyoruz. Aşağıda başlıca alarm sistemleri ve bu sistemlerin maliyeti konusunda size faydalı olacak birkaç seçenek sunulmuştur.

Komple alarm sistemleri (temel) 150 ila 800 avro arasında
Komple alarm sistemleri (profesyonel) 1000 ila 2500 avro arasında
Kamera gözetleme 300 ile 1300 euro arasında
Kapı güvenlik 800 ve 2000 avro arasında
Pencere güvenliği 40 ila 200 avro arasında
Güvenlik kapıları 600 ve 2000 euro arasında
Güvenlik panjur 400 ila 2500 avro arasında

Yukarıda belirtilen listede maksimum ve minimum fiyatlar arasındaki farkların açıklığı sistemlerin teknolojileri ve kurulum maliyeti arasındaki farklardan kaynaklanmaktadır. Teknolojinin daha yüksek oranda kullanıldığı ve daha kapsamlı projelerin maliyeti de aynı oranda artacaktır.

Alarm sistemi çeşitleri

Temel paket alarm sistemleri

Evinizin ya da iş yeriniz güvenliğini sağlamak için temel alarm paketlerinden birini kullanabilirsiniz. Bu tip alarm sistemlerinde genellikle çeşitli hareket dedektörleri, pencere mıknatısları, bir klavye ve bir siren pakete dahildir. Bu tür alarm sistemlerini herhangi bir elektronik mağzasından ya da bir yapı marketten temin edebilirsiniz. Kurulumu son derece kolaydır. İşinde uzman bir elektrikçi vasıtasıyla kısa sürede ve kolayca kurulum sağlanabilir.

Bu sistemin avantajları:

 • Temel paket alarm sistemleri sadece 50 ila 75 Euro arasında bir miktardan satın alınabilir.
 • Sistem çoğu zaman kurulum kılavuzu kullanılmak suretiyle kullanıcı tarafından da kurulabilir. Bu yüzden kurulum maliyetinden de tasarruf edilebilir.

Bu sistemin dezavantajları:

 • Sistemin dışarıdan fark edilmesi mümkün olmadığından muhataba karşı  caydırıcı etkisi zayıftır.
 • Sistemin yerleştirilmesi ve konumu çok önemlidir. Bu konuda başarısız bir montaj sistemin muhatabı tarafından kolaylıkla devre dışı bırakılmasına imkan sağlar.
 • Temel paket alarm sistemleri genellikle genişletilemez ve diğer sistemlerle entegre edilemez.
 • Sirenler ve dedektörlerin uyarı kuvvetleri sınırlıdır.
 • Kurulumun kalitesi için iyi bir araştırma çok önemlidir. Piyasada çok daha düşük maliyetli olmakla birlikte kalitesiz ve kullanışsız sistemlere maruz kalmak mümkündür.
 • Yedek parça hizmeti açısından genellikle dezavantajlıdır. Bu kapsamda zaman zaman yedek parça temin etmekte güçlük çekilebileceği gibi yedek parçayıda çok pahalıya mal edebilirsiniz.

Profesyonel alarm sistemleri

Evinizde veya iş yerinizde temel alarm sistemlerinin yeterli olmayacağını düşünürseniz sizin için profesyonel anlamda güvenlik sağlayacak başka sistemler planlayabilirsiniz. Bu alanda teknoloji size çok farklı seçenekler sunmaktadır.

Profesyonel bir alarm sisteminin yaklaşık maliyeti 1000 ila 2500 euro arasında değişir. Uyguladığınız alanın büyüklüğüne, kullanılan teknolojiye ve size sunduğu imkanlara göre fiyat bu aralıklarla değişmektedir.

Kablosuz hareket ve cam kırılma dedektörü Yaklaşık 100 ila 150 avro
Kompakt manyetik kontaklar Yaklaşık 60 Euro 65 Avro
PIR hareket dedektörleri Yaklaşık 70 ila 75 avro
Kablosuz yangın dedektörleri Yaklaşık 80 ila 90 avro
Flaşlı standart dış mekan sireni Yaklaşık 150 Euro

 

Profesyonel alarm sistemin avantajları :

 • Yüksek seviyede koruma ve caydırıcılık sağlar.
 • Alarm sistemi, tamamen ya da kısmen kendi isteklerinize göre ayarlanabilir veya genişletilebilir.
 • Sistemi sadece iç mekanlarda değil aynı zamanda dış mekanlarda da kullanabilirsiniz.

Profesyonel alarm sistemin dezavantajları:

 • Temel paket alarm sistemlerine kıyasla her zaman çok daha yüksek bir fiyatı hesaba katmalısınız.

Alarm sistemlerini kontrol etme maliyetleri

Evinize veya iş yerinize bir alarm sistemi yerleştirmeyi seçtiyseniz, her zaman doğru şekilde çalıştığından emin olmanız gerekir. Prensip olarak, bu sistemi sadece yıllık bir garanti süresi kapsamında satın alırsınız. Özellikle profesyonel kapsamlı alarm sistemleriyle bu durum bir zorunluluktur. Bu kontrol sırasında, sensörlerin, duman dedektörlerinin çalışmasının vb. konumlandırılmasına özellikle dikkat edilir. Tüm piller de gerekirse kontrol edilir ve değiştirilir. Böyle bir kontrol yaptırmak için, 100 Euro’luk bir ek ücretin bir bedelini hesaba katmanız gerekir.

Olası ekstra masraflar

Tesis edilen alarm sistemi türüne bağlı olarak sistemin işletilmesi bazı ek maliyetler gerektirebilir. Bazı güvenlik şirketleri, alarm sisteminizi izlemek, telefon numaralarınıza yönlendirmek ve benzeri işlemler için bir abonelik talep edebilir. Bu maliyetler hizmet kapsamına göre büyük ölçüde değişir, ancak genellikle ayda 10 ila 30 Euro arasındadır.

 

Tasarruf ipuçları alarm sistemleri

 • Kablosuz bir sistem kurulumu seçimi: Kablosuz bir alarm sistemi ilk bakışta daha pahalı görünse de kabloların döşenmesi ve kapatılması gibi birçok maliyetten de bizi kurtaracağı için bize uzun vadede tasarruf sağlar. Aynı zamanda mekanın istediğimiz herhangi bir yerine sistemi monte etme şansı bulabiliriz.
 • Çifte kaplamayı önleme: Özellikle kameraların ve sensörlerin konumlarını belirlerken, belirli bir odanın çift kaplamasını önlemek çok önemlidir. Bu sayede gereksiz ekstra maliyetleri önlersiniz, böylece alarm sisteminiz her zaman ekonomik kalır.

Alarm sistemlerinin fiyatlarını karşılaştır

Alarm sistemi kurulumuna karar verdiğiniz zaman birden çok şirketten kurulum ücreti ve cihaz fiyatına ilişkin teklif alarak en az %30 tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu site vasıtasıyla iletişim kuracağınız şirketlerden teklif alıp karşılaştırmak suretiyle maliyetleri aşağı çekebilirsiniz.

Comments are closed.