Araba Tamiri ve Maliyeti

Araba Tamiri ve Maliyeti

Günümüzde insanların büyük bir bölümü araba kullanıyor ve bu araçlar varış noktasına hızlı bir şekilde götürmek için çok uygun olsa da, problemler de yaratabilir. Oluşan problemin çözümü hesaplı olabilir, ancak karmaşık parçaların değiştirilmesi gerekiyorsa fiyatlar genellikle hızlı bir şekilde yükselir. Örneğin gerekli olan güvenlik testlerini geçememişse, sıkıntı yaşayabileceğiniz öngörülürse onarım için yüklü miktarlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu sitede arabanızda oluşabilecek sorunların onarımlarını ve genel maliyetleri inceleyebilirsiniz.

Araba tamir masrafları

Maliyetler

Araba tamirleri terimi çok geniştir ve çok sayıda onarım türünü içerebilir. Otomobil birden çok komplike parçadan oluşur. Bu yüzden oluşacak maliyetin hangi sorundan kaynaklandığını anlayamayabilirsiniz. Bununla beraber kullandığınız otomobilin markası oluşacak maliyeti büyük ölçüde etkiler. Kesin bir maliyet çıkaramamakla birlikte en yakın masrafları aşağıda tabloladık. Maliyetler KDV, işçilik ve malzeme maliyetlerini kapsar.

Onarım türü Küresel fiyat
Triger kayışını değiştirin 1800- 2400 ₺
Su pompasını değiştirin 1500 – 1800 ₺
Egzozu değiştirin Segment başına 1500 ₺
Fren balatalarını değiştirin 1000  – 1500 ₺
Fren disklerini değiştirin 1800 – 2400 ₺
Klima dolu olsun 420 ₺
Motor hasarını onarın 6000 – 9000 ₺
Saatlik araba tamircisi 240 – saat başına 420 ₺
Küçük dönüş 720 ₺
Büyük dönüş 1900 ₺
APK incelemesi İncelemenin kendisi için 300 ₺ ve gerekli olan onarım masrafları.
Tam onarım maliyetleri Sadece teklif talep ederek alınabilir
 • En uygun fiyatlı seçenek : Otomobilinizi belli sürelerle kontrol ettirirseniz olacak sorunları büyük bir derecede engellersiniz. Bu da dize ortalama 2500 ₺’ye mal olur. Bu işlem APK incelemesi, büyük ve küçük dönüşü içerir.
 • Fren disklerinin ve pedlerinin değiştirilmesi, fren balatalarının yenilenmesi göz ardı edilmemesi gereken işlemlerdir. Oluşacak maliyet 2400 – 3000 ₺ arasında değişir.
 • Motorda oluşan problemler büyük faturalar çıkarabilir. Zamanla kayışta oluşan sıkıntılar motorun hasar görmesine neden olur. Böyle bir durumda oluşacak maliyet 6000 ₺’yi bulabilir.

Fiyat yapısı

Bir onarım için toplam fiyatın oluşturulma şekli, esas olarak teknisyenin onarımı yapmak için ihtiyaç duyduğu parçanın veya sürenin fiyatına bağlıdır. Bu nedenle, belirli onarımınız için neye benzeyeceğini söylemek zor. Bir teknisyenin saatlik ücretleri 300 ₺ ile 420 ₺ arasındadır. Bu, esas olarak, makinist deneyiminden ve elde ettiği sertifikalara göre farklılıklar oluşturbilir.

Fiyatı etkileyen seçenekler

Toplam Maliyeti etkileyen birden çok faktör vardır. En önemlilerini sizin için listeledik.

A) Aracınız henüz hasarsız ve sağlamsa kullanımı en üst düzeyde tutmak ileriki dönemlerde büyük faydalara sebep olacaktır. Düzenli sürüş, frenlerin sıvılarını sık sık kontrol etmek, motorunuzu dolu tutmak bunlardan sadece bir kısmıdır.

Otomobil markası : Yeni bir araba satın aldığınızda, otomobil markası başına parçaların maliyetini hesaba katabilirsiniz. Örneğin, Fiat, Peugeot ve Skoda bileşenleri, Mercedes ve Audi için olanlardan çok daha ucuzdur.

Aracın yaşı : eski bir arabanız varsa, daha yeni bir araba satın aldığınız zamandan daha fazla kusurun ortaya çıkabileceğini biliyorsunuz.

İlginç tasarruf ipuçları

Onarımınız için maliyetleri düşük tutmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

 • Kendiniz yapın : onarım çok karmaşık değilse ve araba tamirinde tecrübeniz varsa, bunları kendiniz deneyebilirsiniz. Sadece, ne yaptığınızdan eminseniz, bunu yapın, aksi takdirde daha büyük hasara neden olabilirsiniz.
 • Araç sürmeyin : Arabanızda bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen kontrol etmelisiniz. Aksi halde sorunun daha da büyüyeceği ve bu nedenle onarımın daha pahalı hale gelme ihtimali vardır.

Teklifleri karşılaştır

Ancak, para tasarrufu yapmanın en iyi yolu, bölgenizdeki farklı garajlardan teklifleri karşılaştırmaktır. Bunu ücretsiz ve bağlayıcı olmayan bir karşılaştırma aracımızla yaparsınız. Kısa bir süre içinde bölgenizdeki garajlardan birkaç alıntı alacaksınız.

Araba bakım maliyetleri

Her arabanın düzenli bakım ihtiyacı var. Sadece onu sürerek, parçalar yıpranabilir, parçalanabilir veya kirlenebilir. Arabada bakım zorunlu değildir, ancak kesinlikle yararlıdır. Bunu, araba satmak için çok daha kolay olacaktır arabanın ömrünü uzatır ve araç güvenli ve güvenilir olduğunu masraflı onarım önleyebilirsiniz. Buna ek olarak, bir araba kusurlarıyla gelip zorunlu yıllık MOT daha kolay bakımlı bir araba ile çalışacaktır. Aracınızın ne kadar bakım gerektirdiği, bakım talimatlarına göre üretici tarafından belirlenir, ancak garajınızda size tam olarak da söylenebilir. Tam olarak bu bakım için ne kadar ödeme yaptığınızı burada bulabilirsiniz.

Maliyetler

Araba için iki farklı bakım türü vardır; küçük ve büyük bir bakım. Ayrıca, APK incelemesi vardır ve bu genellikle bakım ile aynı anda gerçekleştirilir. 3 yaşından küçük arabaların MOT onaylı olması gerekmez ve ilk servis genellikle 20.000 kilometre sonra yapılır. Aracınızın bakım kitapçığı, tam olarak hangi bakımı yapacağınızı belirtir. Bununla gelen ortalama maliyetler aşağıdaki tabloda bulunabilir. Bunlar KDV dahildir.

     
     
     
     
 • En ucuz seçenek : Aracınızı standart olarak doğru zamanda kontrol ettirdiyseniz, genellikle en az parayı kaybedersiniz. Böylece, büyük onarım masraflarından ve APK’da reddedilmesinden kurtulacaksınız.
 • Bir MOT muayenesi ve bazı onarımlar : Tabii ki, zamanında servis yapsanız bile, aracınızın bir yerlerde arızalanması her zaman mümkündür. APK incelemesi sırasında, triger kayışının arızalı olduğu ortaya çıkarsa, bunun için ortalama 325 € ödersiniz. Lastikler de düzenli olarak değiştirilmeli ve bu maliyetler ortalama 50 € – 80 € arasında olmalıdır.
 • Araba reddedilir : Aracınızın düzenli olarak servise gitmemesi durumunda, MOT muayenesi sırasında reddedilme olasılığı yüksektir. Bu durumda, siz veya araba tamir edilmeli, araba satmalı veya yıkıma getirmelisiniz. Yine de süremezsin. Bu genellikle büyük ve küçük bir dönüşün yıllık maliyetlerinden önemli ölçüde daha yüksek maliyetler içerir.

Fiyatı etkileyen seçenekler

Bakımınız için ödediğiniz fiyat elbette sabittir. Ancak, hem olumlu hem de olumsuz etkileyebileceğiniz bazı yollar vardır.

 • Yeni veya ikinci el bir araba : yeni bir araba satın almak, ikinci el bir arabadandaha pahalıdır, ancak ilk birkaç yıl için neredeyse hiç bakım masrafınız yoktur. İkinci el eski bir araba alıyorsanız, düzenli olarak bakım yaptığınız servis ömrü, güvenlik ve güvenilirlik için çok önemlidir.
 • Otomobilin türü : parçaların fiyatı ve bakım aralıkları otomobil markası başına farklılık gösterir. Bir Fiat Punto için bunlar bir Mercedes G sınıfı için önemli ölçüde daha düşük olacaktır.
 • Km sayısı : Servis genellikle x-kilometresi başına yapılır. Aracınızla biraz sürerseniz, her yıl çok fazla kilometre yol alan birinden daha az sıklıkta yapmanız gerekecek.

İlginç tasarruf ipuçları

Hizmetinizin maliyetlerinden tasarruf etmenin bazı yolları vardır. Burada bir bakışta bazı ipuçları bulacaksınız.

 • Aracınızın özen daha az hızlı yıpranacaktır aracınıza bakım dışında arabanızın iyi bak ve parça değişimi her zaman gerekli değildir eğer. Yağ seviyesini düzenli olarak kontrol edin ve tekrar doldurun, su ve diğer sıvıları da kontrol edin. Ayrıca, nazik ve eşit size, sizin lastikler düzgün şişirilmiş olduğundan freni sağlayabilirsiniz ve örneğin, çok sert hız tümsekleri üzerinde sürme.
 • Her zaman bakımı zamanında planlayın: Daha önce bahsedildiği gibi, periyodik bakım ziyaretleri için maliyetler, onlardan kaçınmanız gereken büyük onarım masraflarından genellikle daha ucuzdur.

Teklifleri karşılaştır

Ücretsiz karşılaştırma aracımızı kullanarak daha da fazla tasarruf edebilirsiniz. Bu araç, durumunuza özel olarak kısa bir sürede size birçok teklif sunabilir. Hizmet, taahhütlü değil, hızlı ve sizi herhangi bir yere mecbur bırakmıyor. Böylece aracınızın bakımıyla ilgili doğru seçimleri yapacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Comments are closed.