Baca Tadilatı ve Maliyeti

Baca Tadilatı ve Maliyeti

Yapınızda bulunan bacanın aldığı hasarı ve çalışırken yaşadığı problemleri gözardı etmemelisiniz. Doğal afetler nedeniyle veya beşeri faktörlerden kaynaklanan hasarlar yapıya önemli ölçüde zarar verir. Bacanızda oluşan zarar yapınızın su almasına neden olur. Yapıya giren su ise ahşap zemini kullanışsız hale getirebilir.

 

Baca tamirinde maliyet 

Tamirat için kesin bir rakam verilememesi ile birlikte ortalama maliyetleri çıkarmak mümkündür. Çünkü oluşan maliyet bacanın ihtiyacına göre şekillenir. Aşağıda KDV, işçilik ve materyaller dahil olacak şekilde ortalama  maliyetleri listeledik.

Çalışma baca Ortalama fiyat
Baca muayenesi 150 € – 175 €
Baca tamir Denetim ve teklif yoluyla fiyat talebi
Baca yenileme 450 € – 550 €
Baca bakım Tur başına 75 € – 100 €

 

-Kontrol 

Bacanızı kontrol ettirmek için profesyonel bir şirketle çalıştığınızda yapacakları ilk iş bacanızı tamamıyla incelemek olacaktır. Dış cephesinin uygun bir durumda olmasıyla iç cephesi kamera aracılığıyla taranır. Var olan herhangi bir sızıntı duman testi ile tespit edilebilir. Tüm işlemler bittiğinde hazırlanan rapordan yola çıkılarak onarım süreci başlar.

-Onarım / Yenileme

Tamiratın başlamadan önce hasar taramazsın yapmak çok önemlidir. Bu sayede oluşabilecek herhangi bir problem önceden engellenebilir veya basit yöntemlerle çözülebilir.  Bacanızı uzun süre kullanmazsanız bile yenilemek gereklidir aksi taktirde duman sıkıntısı veya karbonmonoksit zehirlenmesi gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. İhmal edilmiş bacaklarda yangın riski oldukça yüksektir. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için en iyi yol yenilemektir.

-Düzenli Bakım

Yapınız da var olan bacayı sıklıkla kullanıyorsunuz yıllık olarak bakım yapmak önemlidir. İhmal edilmiş bacalar yapıya önemli derecede su aldırdığı için nem oluşur. Baca kullanımında iki yıllık arayla yapılan kontroller bacanızı daha uzun süre ve az maliyetli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur

Tasarruf ipuçları 

Bacanıza yapılan işlemler kimi zaman bütçenizi aşabilir. Sağlıklı bir baca sağlıklı bir yapı olduğu için ihmal edilmemelidir. Fakat tamirat sırasında maliyeti düşürmek mümkündür.

•Yakın bir firma seçin :

Seçtiğiniz tamirat şirketinin yapınıza yakın olması sizi yol masraflarından kurtaracaktır. Özellikle uzun süreli işlemlerde toplam maliyette önemli farklar yaratır.

•Düzenli bakım yaptırın :

Yapılan düzenli bakım uzun vadede oluşacak büyük problemleri önleyecektir. Oluşabilecek büyük hasarlar nedeniyle oluşan masraflar cebinizde kalacaktır.

Teklifleri karşılaştırın

Yapınızın bulunduğu çevredeki tüm şirketlerden teklif almak ve gelen teklifleri karşılaştırmak çok önemlidir. Bu siteden teklif alarak size en yakın olan firmaların tekliflerini karşılaştırıp en iyi sonuca ulaşabilirsiniz.

 

Comments are closed.