Bahçe kapısı montajı ve maliyeti

Zaman zaman evimizde veya yazlığımızda bahçe kapılarını değiştirmeyi düşünebiliriz. Bahçe kapımızın kalitesi ses ve ısı yalıtımı, evin havalandırılması konusunda önemli farklar yaratır. Kaliteli bir bahçe kapısı kullanarak evimizi sıcak ve soğuktan en iyi şekilde koruyacağımız gibi her mevsim evimizde yeterli havalandırmayı sağlayabiliriz. Bu sayfada bahçe kapısı montajı ve maliyetiyle ilgili gerekli bilgileri bulabileceksiniz.

Bahçe kapısı maliyetleri

Bahçe kapıları üretilen malzemenin çeşitliliği,işçilik farkı ve boyutları itibariyle sınırsız çeşitlilik arz ettiğinden maliyete ilişkin ortalama rakam bildirmek oldukça zordur. Her durumda uygulamaya yönelik farklı teklifler almak suretiyle maliyete ilişkin fikir edilebilir. Buna rağmen aşağıda  bazı ortalama ölçüler üzerinden maliyet bilgileri vererek sizlere yardımcı olmak istedik.

Malzeme bahçe kapısı Bahçe kapılarını açmak Sürgülü pencereler
odun 3000 € ‘dan itibaren 1500 € ‘dan itibaren
plastik 3200 € ‘dan itibaren 1600 € ‘dan itibaren
alüminyum 4000 € ‘dan itibaren 2000 € ‘dan itibaren
çelik 4200 € ‘dan başlayan fiyatlarla 2100 € ‘da
  • Ahşap sürgülü kapı :

Ahşaptan yapılmış sürgülü bir kapı maliyeti yaklaşık 1500€ dan başlar. Bu en ucuz seçenek olmasına rağmen kesinlikle vasat bir seçenek değildir.Bu seçenek güvenlik ve görünüm açısından istediğiniz neticeyi verebileceği gibi mekanın en iyi şekilde hava ve ışık almasını kolaylaştırır.

  • Çelik sürgülü kapı

Daha büyük ebatlarda cam alanlara yapılacak uygulamalarda daha modern endüstriyel bir görünüme ve güçlü bir malzemeye sahip olmak istiyorsanız çelik sürgülü bir kapı seçmelisiniz. Maliyeti işçilik dahil 2100€ dan başlar. Görüntü ve iletkenlik açısından da istediğiniz sonucu alacağınızdan emin olabilirsiniz.

  • Bahçe kapılarının açılması

Fransız kapılar sürgülü kapılardan çok daha pahalıdır. Bu sistemde her ikisi de açılabilen iki adet kapı bulunur. Ve mekanlara modern bir atmosfer katar. Bu tür kapıların maliyeti 3000 € dan başlar ve kapının üretildiği malzemeye ve işçiliğe göre maliyet yükselir.

Fiyat yapısı

Bahçe kapılarının montaj maliyetlerinde esas unsurlar kullanılan malzeme, uygulanan işçilik ve montaj maliyeti olarak hesaplanır. Ortalama bir kapının maliyetinde işçilik için %30,  %70 nakliye ve malzeme olarak hesap edilebilir. Bu duruma göre alınacak malzeme ve uygulanacak işçilik konusunda iyi bir araştırma yapılması ve pazarlık edilmesi maliyeti düşürür. Yapabildiğiniz taktirde montaj işlemini kendiniz yapmanız durumunda %30 maliyeti düşürebilirsiniz.

 

Fiyatı etkileyen faktörler

  • Kullanılan malzeme

Kapının yapımında kullanılan malzeme fiyatı önemli ölçüde etkiler. Ahşap malzeme kullanılması en uygun seçenek olarak görünür. Ahşap malzeme hava almaya müsait yapısı ile en çok kullanılan malzeme çeşididir. Fakat kullanım ömrü ve bakım ihtiyacı ahşap malzemenin handikapı olarak bilinmelidir.

  • Bahçe kapısının tipi

Bahçe kapıları doğal olarak çok atmosferiktir. Ancak bu durum bu tür kapıların sürgülü bir kapıya göre daha pahalıya mal olmasını sağlar.

  • Cam türü

Çoğu bahçe kapısı standart olarak HR++ cam ile tedarik edilir.

İlginç tasarruf ipuçları 

Bahçe kapısı piyasasındaki çeşitlilik ve rekabet fiyatların son derece yükselmesine sebep olabilir. Yüksek maliyetten kurtulmak için ;

• İkinci el bahçe kapısı kullanmak :

Zaman zaman biraz sabır biraz şansınızın yardımıyla piyasadan çok daha uygun maliyetle ikinci el bahçe kapısı temin edebilirsiniz.

• Yerel bir tedarikçi seçin :

Bahçe kapısı satın alınmasında ve montajında yerel tedarikçilerden faydalanın. Bu durumda nakliye ve ulaşıma ilişkin maliyetler düşeceği gibi kullanım süresince de daha uyguna hizmet temin edebilirsiniz.

•Teklifleri karşılaştırın :

Bahçe kapısı uygulamasında malzeme ve işçilik bazında ihtiyacınızı en iyi şekilde tespit ettikten sonra mümkün olan en fazla sayıda teklif  temin ederek maliyetinizi  %30 civarında düşürecektir.

Comments are closed.