Bahçe Tadilatı ve Bahçıvan Masrafları

Bahçe Tadilatı ve Bahçıvan Masrafları

Her insan bakımlı ve güzel görünümlü bir bahçeye sahip olmak ve orada zaman geçirmek ister. Yeterli büyüklükte bir bahçemiz olsa bile çoğumuz bahçeyi düzenleyebilecek zaman, bilgi ve malzemeye sahip olamayız. Bu yüzden bahçe düzenlemesi için herkesin uzman bir bahçıvandan ya da bu işi yapan bir şirketten yardım alması gerekir. Bu sitede bahçe düzenlemesiyle ilgili alternatif çözümler, bu çözümlerin maliyetleri konusunda size bilgi verecek ve yardım alabileceğiniz şirketlerin iletişim bilgilerini sunacağız.

   Bahçe bakım ve dekorasyonunun maliyeti

Bahçe bakım ve dekorasyon işlerini dört başlık halinde değerlendirebiliriz. Bu başlıklar bahçe bakımı, peyzaj çalışması, bahçe tasarımı ve bahçe tadilatı olarak adlandırılabilir. Her bir çalışmanın yapım süresi ve maliyeti farklılıklar gösterir. Aşağıda her bir çalışmanın metrekare hesabıyla yaklaşık maliyeti verilmiştir.

hizmet Ortalama maliyet
Bahçe bakımı Saatte 30 ile 60 avro arasında
Bahçe tasarımı 100 metrekarelik bir alana sahip bir bahçe için 350 ila 490 avro arasında.
Peyzaj çalışması Metrekare başına 70 ve 245 avro arasında
Bahçe tadilatı Metrekare başına 40 ve 90 euro arasında

 

– Bahçe bakımı

Bir bahçenin bakımı ortalama insanın başarılı olamayacağı kadar uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu konuda eğitim almayı ya da uzun süre bahçe bakım tecrübesi yaşamayı gerektirir. Çoğu insanın böyle bir tecrübesi veya eğitimi bulunmadığından profesyonel yardım alması gerekir. Çimlerin, çiçeklerin, bitki ve ağaçların hayal ettiğimiz şekilde bizi karşılaması ve ağırlaması için bizim de onları özenle ve ustalıkla yetiştirmemiz gerekir. Bizim ortalama büyüklükteki bir bahçe için hizmet alabileceğimiz bir bahçıvanın maliyeti yaklaşık 30 – 60 euro arasındadır.

-Bahçe tasarımı

Yeni bir eve taşınmışsanız ya da bahçenizi yeniden tasarlamak istiyorsanız bu konuda istediğiniz sonuca ulaşabilmek için tecrübeli bir bahçıvan ya da peyzaj işinde uzman bir şirkete ihtiyacınız var demektir. Bahçe tasarımında en belirleyici husus sizin beklenti ve önceliklerinizdir. Beklenti ve önceliklerinize göre değişmekle birlikte yaklaşık 100 metrekare bahçenin maliyeti 350 ila 490 euro arasında değişecektir. Bahçe düzenlemesinde kullanılacak malzeme kalitesi ve fiyatına göre maliyetin çok daha artması mümkündür.

-Mevcut bir bahçeyi yenileme

İnsanlar evlerinde değişiklik yaptığı gibi zaman zaman bahçe düzenlemelerinde de değişiklik yapmak isterler. Bu durum bir bahçenin ilk kez tasarlanmasına göre daha ucuz ve daha az zahmetli olacaktır. Zira çoğu zaman zemin uygulaması ve bazı eşyalar aynı şekilde kullanılabilir olacağından maliyeti düşürecektir. Mevcut bahçenizin değiştirilmesi suretiyle istediğiniz bahçeye kavuşmanızın maliyeti metrekare başına 40 ila 90 euro arasında olacaktır.

Bahçe düzenlemesi ve bakımı maliyetini etkileyen faktörler

  • Maliyeti etkileyen faktörlerden birisi ne kadar özgün bir düzenleme düşündüğünüzle ilgilidir. Sıradışı malzemelerle sıradışı tasarımlar planlamak maliyetleri arttırır. 100 metrekare bir bahçe için ortalama bir düzenlemenin maliyeti ekim planı hariç 350 ile 490 euro arasında değişir.
  • Bahçe düzenlemesinde uygulanması zor ve zahmetli seçenekler üzerinde çalışamız işçilik ücreti maliyetini arttıracaktır. Ortalama bir projede işçilik ücreti olarak 1 saat için 70 ila 245 euro arasında değişir. Yukarıda belirttiğimiz gibi maliyet marjındaki fark uygulamanın bahçıvan açısından zorluk dereesinden kaynaklanır.
  • Bahçe düzenlemesinde istediğimiz sonucu elde ettikten sonra durumu korumak için de emek ve para harcamamız gerekir. Yeterli şekilde bakım ve muhafazası gerçekleştirilmediği taktirde bahçemiz bozulacak ve bakımsız bir görüntü kazanacaktır. Bahçemizin düzenli olarak temel bakımını yapması için bahçıvana ödeyeceğimiz ücret 30 ila 60 avro arasında değişecektir.

Tasarruf önerileri

  • Bahçe bakımı ve düzenlemesi yaptırmak istediğimiz zaman çevremizde bulunan birkaç uzmandan teklif alarak en uygun teklifi tespit etmeliyiz.
  • Seçtiğimiz projenin ve kullandığımız malzemelerin ihtiyaçlarımıza en uygun olan seçenekler olduğundan emin olmalıyız.
  • Hem bir hobi faaliyeti olarak hem tasarruf etmek adına bu kapsamda bizim de yapabileceğimiz işler olduğunu düşünerek zaman zaman işleri kendimiz halletmeliyiz.

Comments are closed.