Çatı yalıtımı ve maliyeti

Çatı yalıtımı ve maliyeti

Çatınızda yarattığınız yaşam alanınız sizin için çok masraflı mı oluyor ?Tasarruf mu etmek istiyorsunuz ?Bu isteklerinizi çatınızda yalıtım yapmak karşılayacaktır. Biz Teklif Uzmanı ekibi olarak sizler için oluşabilecek maliyetleri ve işlemleri derledik. 

Maliyetler spachtelputz

 

Çatı yalıtımında maliyet nasıl oluşur ?

maliyet

Çatı yalıtımı açısından toplam maliyeti belirlemek için önce yalıtım malzemesinin oluşturacağı masrafları dikkate almalısınız. Cam yünü kullanmayı tercih ederseniz, metrekare başına yaklaşık minimum 10 TL civarı bir fiyatı dikkate almalısınız. Cam yünü yerleştirmeyi seçerseniz, farklı primler ve sübvansiyonlar alacağınız halde (gerekli koşullar sağlanıyorsa) 25TL’lik bir fiyatı dikkate almanız gerekir. Yalıtım levhaları cam yünden daha maliyetlidir , bu minimum maliyetin metrekare başına 12 TL olduğu anlamına gelir. Yalıtım fiyatlarının önemli bir bölümünün arz ve talebe göre şekillendiğini unutmayın. Genel olarak yalıtım işlemi hava koşullarından dolayı kış aylarında daha maliyetli olacağı hesaba alınmalıdır.

Çatı yalıtım tipi Ortalama maliyet fiyatı *
Cam yünü 10 TL
Yalıtım plakaları 12 TL

* Yukarıdaki tabloda belirtilen maliyetler metrekare başınadır ve yerleştirme hariçtir. Bu nedenle verilen fiyatlara ek harcamalar oluşacaktır.

Yukarıdaki fiyatlar çatınızı yalıtırken göz önünde bulundurmanız gereken ortalama maliyetlerdir. Ancak toplam harcamalar tercihlerinize göre şekillenir. Yalıtımı kendiniz yapacak donanıma sahipseniz toplam maliyette önemli değişimler gözlenebilir. Aşağıda sizin için yöntemleri ve açıklamalarını derledik.

  • Çatı yalıtımını kendiniz kurmanız durumunda oluşacak maliyet Cam yünü kullanarak yalıtmak istediğiniz 150 metrekarelik bir çatınız olduğunu varsayalım. Cam yünü 5.1 değerinde oldukça iyi bir değerine sahiptir. Evin sahibi çatı yalıtımını kendisi kurmak isterse, önce malzemeleri satın alması gerekecektir. Bunlar ; bir buhar bariyeri ve olası çatlakları kapatmak için yalıtım köpüğü malzemeleridir. Bu malzemelerin birlikte ortalama fiyatı metrekare başına yaklaşık 10 TL’dir. Bu nedenle, toplam 1.500 TL maliyet dikkate alınmalıdır. Bazen yaklaşık 480 TL prim veya sübvansiyon alınabiliyor.
  • Profesyonellere bırakın İkinci durumda, çatı yalıtımının kurulumunu şirketler ve ustalarla yapılır. Fiyat örneğinde, önceki örnektekilerle aynı malzemeleri kullanıyoruz. Yerleştirme dahil, maliyet o zaman metrekare başına 20 – 25 TL arasında olacaktır. Ancak bu maliyet çalıştığınız şirkete göre şekillenebilir. (söz konusu şirkete bağlı olarak). Ayrı olarak 900 TL’ye varan prim masrafları da oluşabliliyor. Ek olarak, çatı yalıtımını yapılırken söz konusu şirket tarafından bir garanti verilen garanti kapsamında belirli bir süre oluşan hasarlar onarılır.
  • Çatı yalıtımında fiyat oluşumu. Çatı yalıtımının fiyat yapısına baktığımızda, malzeme ve işçilik maliyetleri arasındaki karşılıklı ilişkilerin çok sınırlı bir fark gösterdiğini görüyoruz. Ortalama olarak, malzemeler maliyetlerin yaklaşık % 40 – % 50’sini oluştururken, kalan tamamen işçilik maliyetlerine aittir. Bu nedenle, farklı şirketlerden gelen iyi teklifleri birbirleriyle karşılaştırarak, en uygun fiyatı çıkarmak en tasarruflu seçenektir.

 

Çatı yalıtım fiyatını etkileyen seçimler

Yukarıdakiler, farklı seçeneklerin çatı yalıtımının nihai maliyetini etkileyebileceğini belirtmiştir. Bu seçenekleri sizin için listeledik:

  • Seçim 1: Malzemenin türü

Yukarıdaki bilgilerden, cam yünü ve yalıtım levhaları arasında önemli bir fiyat farkının olduğu anlaşıldı.  Cam yünü yalıtım işleminde maliyeti arttıran malzemelerden biridir.

Tam yalıtım kalitesinin maliyet üzerinde de bir etkisi olabileceğini unutmayın. Yalıtım kalitesi ne kadar yüksek olursa, bunun için o kadar fazla ödeme yapmanız gerekecek.

  • 2. Seçenek: Kendiniz yapın

Bu herkesin düşünmesi gereken bir seçenektir ancak herkes yapamaz. Oldukça risklidir çünkü yapılan hatalar kalıcı sorunlara neden olabilir. Bu da toplam maliyeti oldukça arttırır.

  • Seçim 3: Ekstra malzemeler

Profesyonel bir şirketi aradığınızda,tam donanımlı geleceklerdir ancak işe kendiniz el attığınızda ekstra malzemelerin oluşabileceğini göz ardı etmemelisiniz.Sizin için ek malzemelerden ortalama fiyatlar listeledik.

Malzeme türü Maliyet fiyatı
Buhar ekranı Metrekare başına yaklaşık 2 TL
Üç rulo bant Her biri yaklaşık 20 TL
Sızdırmazlık macunu üç kollu Yaklaşık 5 TL

Tasarruf ipuçları:

kurtarmak

Son olarak, çatı yalıtımını kurarken çeşitli yollardan tasarruf edebileceğinizi göz önünde bulundurmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu tasarruf ipuçları size bu konuda yardımcı olabilir.

  • Yüksek kaliteli bir malzeme seçin . Yalıtım kalitesi yüksek olan yalıtım malzemesinin maliyeti daha yüksek olabilir ancak enerji faturasında mümkün olan en iyi tasarrufun gerçekleştirilmesini sağlar. Bu uzun vadede tasarruf etmenizi sağlar.

Teklifleri karşılaştır

Çatı yalıtımı her ev için ve her şirket için farklı maliyetler oluşturur.
Birkaç fiyat teklifi istemek ve karşılaştırmak akıllıca olacaktır. Web sitemiz aracılığıyla 6 kereye kadar ücretsiz (ücretsiz) teklif isteyebilirsiniz. Aşağıdaki butona tıklayın ve bilgilerinizi girin. Posta kutunuza yerel merdiven uzmanlarından 6 teklif alın ve merdiven yenileme masraflarınızdan % 30 tasarruf edin.

Paylaşım?

Comments are closed.