Teklif al, tasarruf yap

Evinizde veya işyerinizde zemininizi değiştirmek istiyorsanız dökme zemin sizin için en doğru seçenek olacaktır.  Her şeyden önce bağlantı yeri olmadığı için son derece hijyeniktir ve mekanlara kolaylıkla uyum sağlar.  Bir diğer avantajı güçlü yapısı sayesinde uzun süreli bir ömre sahiptir.  Bu sistemin söyleyebileceğimiz en önemli dezavantajı ise montajdan önce zeminin hazır hale gelmesi için birkaç gün beklemek gereksinimidir. Bu sayfadan dökme bir zeminin nasıl planlanacağını ve maliyetinin nasıl hesaplanacağını sizler için araştırdık.

Dökme zemin nedir ?

Dökme zeminlerle önceden hazırlanan mevcut zemine istediğiniz sıklıkta dört veya daha fazla kez uygulayabileceğinız zemin yapı malzemeleridir.  Uygulamanın sonunda 12 mm kadar kalınlık oluşturacak şekilde bağlantı yeri bulunmayan tek parça halinde dayanıklı bir zemin elde edilir. Dökme zemin belirli niteliklere ve fiyatlara sahip çok faklı malzemelerden yapılabilir.Malzemenin niteliği ve kalitesi görüntü ve maliyeti etkiler. Dökme zeminlerin ortalama kullanım ömrü 60 yıldır. Sınırsız renk ve desen mevcuttur, bakımı son derece kolaydır.

Maliyetler

Dökme zemin maliyetleri uygulanacak kat sayısına ve malzemenin kalitesine göre farklılık gösterir. Ayrıca mevcut zeminin hazırlanmasındaki işlemler de maliyet etkileyebilir. Aşağıda zemin tiplerine göre metrekare maliyet örnekleri liste halinde bilginize sunulmuştur.

Dökme zemin tipi Metrekare başına fiyat
Taş halı zemin dökülen 25 – 50 €
Dökülen mala 55 € – 75 €
Epoksi şap 65 € – 105 €
Poliüretan dökülen zemin 75 € – 115 €
  •  Taş yapıya sahip zemin

En ucuz seçenek olarak göze çarpar. Bir mala tabanı ile uygulanan taştan bir halı görünümü verir. Döküm malzemesi reçine ile karıştırılmış granüllerden oluşmaktadır.  Taş halı zeminlerde bu granüller daha büyük görünürler ve daha kaba bir görüntü ortaya çıkar.  Mevcut zemin şap adı verilen önceden hazırlama sistemi ile hazırlanmaz ise dökme zemin düzgün bir görüntü oluşturmaz, bu da uygulamanın başarısız olmasına sebep olabilir.

  •  Pürüzsüz sert zemin

Eğer pürüzsüz ve sert bir zemin elde etmek istiyorsanız epoksi zemin en uygun çözümdür. Epoksi reçinesinin bir dezavantajı çok sert olmasıdır. Bu yüzden zeminin alt kısmı bile çatlamalara karşı hassastır. Bunun yanında yoğun kullanım , kimyasal kullanımı ve ıslak kullanıma karşı dayanıklıdır. Bu nedenle epoksi zeminler genellikle otoparklarda ve fabrikalarda kullanılır.

  •  Konut için döküm zemin

Konutlar için en uygun seçenek poliüretan reçine kullanılan döküm işlemidir. Maliyeti epoksi için harcanandan biraz daha yüksektir.  Fakat malzeme epoksi ye göre daha esnek olduğundan kırılma ve yırtılmalara karşı daha dayanıklıdır.  Poliüretan malzemenin bir diğer avantajı daha iyi ses yalıtımı sağlamasıdır.  Bu sayede eviniz gürültülü olsa bile çevreyi rahatsız etme ihtimaliniz azalmakta.

Dökme zemin uygulamasının fiyat yapısı

Bir dökme zemin uygulamasının fiyat yapısı malzeme ve işçilik maliyetlerinden oluşur. Yaklaşık olarak maliyetin %40’ını  malzeme  %60’ını işçilik ücretleri oluşturmaktadır.  Bu durumda alınacak malzemenin piyasadan en iyi şekilde araştırılması ve ayrıca uygulayacak şirketin bir çok teklif almak suretiyle belirlenmesi durumunda toplam maliyetinin önemli ölçüde düşeceği unutulmamalıdır. Ayrıca uygulamadan önce zeminin hazırlanması konusunda gerekli işlemleri kendiniz yapmanız durumunda işçilik ücreti maliyetleri de önemli oranda düşebilir.

Maliyeti etkileyen unsurlar

  • Toplam yüzey

Genel olarak bu tür bütün uygulamalarda olduğu gibi uygulama yüzeyinin büyüklüğü toplam maliyeti artıracaktır. Ancak yüzey arttıkça metrekare başına düşen maliyet düşer.

  • İş gücü maliyeti

Dökme zemin maliyetinin en önemli unsurlarından birisi işçilik maliyetidir. Bunun nedeni birkaç kat şeklinde yapılan uygulamalarda her kat uygulamasından sonra zeminin kurumasının beklenmesi sebebiyle uygulama süresinin uzun olmasıdır.

  • Zeminin hazırlanması

Dökme zeminden maksimum fayda elde edilebilmesi için uygulanacak zeminin hazır olması çok önemlidir. Eğer zemin hazır değilse ve hazır edilmek için önemli bir maliyet gerektiriyorsa bu toplam maliyeti de artıracaktır. Tam tersine hazır bir zemin üzerinde çalışma imkanınız varsa he süreden hem de maliyetten tasarruf edersiniz.

Farklı tasarruf ipuçları

  •  Yapabildiğiniz işlemleri kendiniz gerçekleştirin

Uygulama sırasında bazen zeminin hazırlanması bazen de işlem bittikten sonra mekanın temizlenmesi gibi önemli bir uzmanlık istemeyen iş işleri kendiniz yapabilirsiniz. Bu durum hem zaman hem de işçilik maliyeti konusunda tasarruf sağlar.

  •  Doğru boyutları seçin

İhtiyaç duyacağınız zeminin ve malzemenin en doğru şekilde tespit edilmesi toplam maliyetinizi azaltacaktır.

teklifleri karşılaştırınız 

Yukarıda bahsedildiği gibi döküme zemin uygulamasının maliyetini işçilik ve malzeme ücretleri oluşturur. Bu durumda tespit edilen malzemeyi alırken ve uygulayacak uzmanı belirlerken bir çok şirketten teklif alarak size en uygun çözümü bulmanız %30’a kadar tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Laatste nieuws