Duvar kaldırma işi ve maliyeti

Duvar kaldırma işi ve maliyeti

Evinizde tadilatı yaparken bazen duvarı yıkmanız gerekebilir. Böylece daha geniş alan elde edebilirsiniz. Evde bulunan bir duvarın kaldırılması işini kendin yapabileceğin gibi ama zaman zaman bu işle uğraşan bir ustaya da yaptırabilirsiniz. Bu sayfada duvarı ortadan kaldırma işini nasıl yapacağını ve maliyetini göreceksiniz. 

Duvar kaldırma işinin maliyeti

Yok taşımayan bir duvarın yıkılması ve ortadan kaldırılması işi nispeten daha ucuzdur. Yıkılacak yüzey ne kadar büyük olursa metrekare başına düşecek fiyat o kadar düşük olacaktır. Ancak destekleyici bir duvarın ortadan kaldırılması işi daha pahalıya mal olur. Farklı durumlarda bu işle uğraşan ustalarla görüşerek maliyet ve metot hakkında bilgi alınmalıdır. Bu aşamada  biz size bilgi vermek amacıyla aşağıdaki örnekleri listeledik.

 

Duvar türü yüzey M 2başına fiyat
Sert gri taş duvar 5 m 2 90 €
50 m 2 75 €
100 m 2 65 €
Klinker duvarı 5 m 2 95 €
50 m 2 78 €
100 m 2 70 €
Kireçtaşı kum duvarı 5 m 2 € 67
50 m 2 65 €
100 m 2 59 €
  • İşin kendiniz tarafından yapılması

Bu işin kendiniz tarafından yapılması sizin için en uygun seçenek olacaktır. Eğer duvar taşıyıcı bir duvar değilse maliyet son derece düşük olur. Fakat taşıyıcı bir duvarla karşı karşıyasınız kirişlerin çökmesinin önlenmesi için uygulayacağınız destek işlemleri maliyeti bir hayli artıracaktır. 

  • İşin profesyonel tarafından yapılması
  •  
  • İkinci seçenek olarak duvarı bu işle ilgilenen profesyonellere yaptırabilirsiniz. Bu durumda maliyet yükselmekle birlikte inşaattın temizlenmesi ve tahliyesi gibi bir çok problem ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Duvarın taşıyıcı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ?

Bir duvarın başka bir duvarı destekleyip desteklememesi o duvarın taşıyıcı duvar olması durumunu belirler. Eğer bunu anlayamazsak bir usta yada profesyonel kişi yardımıyla durumu tespit etmemiz gerekir. Taşıyıcı duvarlar her zaman daha güçlü malzemeden oluşur ve daha kalın yapıda bulunurlar. Bu sebeple yıkılmaları çok daha zordur. Çoğu zaman binaların dış duvarlarının taşıyıcı duvarlar olduğunu ve ayrıca duvarın üst kata kadar devam etmesinin onun taşıyıcı duvar olması anlamına geldiğini unutmayalım.

  • Duvar kırma işlemi

Eğer inşaat işleriyle ilgili tecrübeleriniz varsa kendi duvarınızı kendiniz kırabilirsiniz. Bu işlemi ancak taşıyıcı olmayan duvar söz konusu olduğunda yapabilirsiniz. Taşıyıcı duvarların yıkılmasını profesyonellerle yaptırmak zorundasınız. Duvar kendiniz kırmaya karar verdiğinizde öncelikle eldiven, gözlük , özel ayakkabılara ihtiyacınız olacaktır. Bunun dışında kazayağı, keski, yıkım çekici öğütücü ve el arabası gibi aletleri bulmak zorundasınız. Bütün bu aletlere sahip olduğunuz takdirde elektrik gaz ve su tesisatı hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz inşaat sırasında evinize önemli zararlar verebileceğinizi unutmayın.

 

  • Duvar yıkım işinde fiyatın oluşması

Duvar yıkımı ve kaldırma işinde fiyatın en önemli unsuru işçilik maliyetidir. Eğer gerekli malzemeleriniz varsa yada bu malzemeleri ucuz şekilde temin etme imkanınız olursa işi kendiniz yaptığınız takdirde %90’a kadar tasarruf edebilirsiniz.

  • Duvar yüzeyinin büyüklüğü

Dua yüzeyinin büyüklüğü metrekare başına düşen maliyeti azaltır fakat doğal olarak toplam maliyet daha yüksek olur.

  • Tasarruf ipuçları

İşin kendiniz tarafından yapılması yukarıda anlatıldığı gibi en önemli tasarruf sebebi olur. Ancak bunu yapmak için yeterli tecrübeye sahip olduğunuzdan ve ihtiyacımız olan malzemeleri daha ekonomik olarak temin edebileceğiniz emin olmalısınız. Aksi taktirde  mekanınızda çok daha büyük zararlara sebep olabilirsiniz.

  • Yerel bir şirket seçin

Eğer işi bir profesyonele yaptırmak gerekirse bu profesyonelin yakın çevrenizden birisi olmasına dikkat edin. Bu durumda nakliye ve tahliye işlemleri çok daha ucuza mal olduğundan toplam maliyeti düşecektir.

  • Teklifleri karşılaştırın

İşi kendinizde yapsanız bir profesyonele de yaptırsanız hem malzeme hem de işçilik konusunda birden çok teklif alarak size en uygun seçeneği tespit ettiğiniz de yaklaşık %30 tasarruf edeceğinizi unutmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.