Elektrik Tesisat fiyatları

Elektrik Tesisat fiyatları

Evinize yada iş yerinize yeni elektrik tesisatı mı çektirmek istiyorsunuz?  Eski elektrik tesisatını ve sistemini mi değiştireceksiniz? Elektrik tesisatları ve fiyatları hakkında doğru ve güvenilir bilgiye mi ihtiyacınız var?  O halde doğru adrestesiniz.

Elektrik tesisatı çektirmek hayati öneme sahip ciddi bir iştir. Bu iş için; uzman bir bilgiye, yeterlilik belgesi olan bir ustaya veya mühendise ve doğru bir projeye ihtiyaç vardır.  Burada; en doğru, en güncel bilgiye, sizin için gerekli firmalara ve ustaya, tutarlı bir bütçe fiyatına ulaşacaksınız.

Elektrik Tesisat fiyatları

Elektrik tesisatı çektirme fiyatının oluşturan etkenler

1:Çekilecek elektrik gücü:

Türkiye’de kullanılan elektrik güçleri ev tipi (220V) , sanayi tipi ( 360V) olmak üzere ikiye ayrılır.  Önce hangi tip elektrik tesisatı çektirmek istediğinizden emin olmalısınız. İkisinin arasında ciddi fiyat farkları olmakla beraber, hangisinin size uygun olacağını, kullanılacak elektrik gücünün yeterli olup olmadığını tespit ettirmeniz gerekmektedir.Yoksa ; çektirdiğiniz tesisat hem işinizi görmez, hem kullandığınız makinelere ve canınıza zarar verebilir. Harcadığınız para, emek ve zamanda boşa gitmiş olabilir. Bu konuya önemle dikkat edelim. Yanlış tesisatı çektirerek, canınızdan ve malınızdan olmayın.

2:Doğru proje:

Her elektrik tesisatı proje gerektirmez. Küçük ve basit işleri projesiz de yapabiliriz. Bu sizi proje masrafından kurtarır. Ama büyük ve teferruatlı elektrik gücü artırımı veya düşülmesi gerektiren işlerde proje şarttır. Bunu resmi kurumlar da mecbur şart koşmuşlardır. Çekilecek yeni elektrik tesisatı, binanın genel mühendislik projesine uygun olmalıdır. Mesela; 2’lik borudan 3’lük kablo geçiremeyiz, trifaze fişe yerine monofaze kablo çekemeyiz bunu gibi örnekleri sıralayabiliriz. Bunun için doğru bir projeye sahip olmamız gerekir.

 Genel olarak 4 farklı elektrik projesi vardır

A- DIŞ HAT PROJESİ

B- BİNA ELEKTRİK ANA DAĞITIM VE KONTROL PANOSU PROJESİ

C- İÇ  HAT PROJESİ

D- ÖZEL ELEKTRİK PROJELERİ

A-DIŞ HAT PROJESİ

Ana şebekeden, bina ana dağıtım elektrik panosuna kadar olan bölümün projelendirildiği kısımdır. Bu projede tamamen resmi prosedürlerden oluşur. Ve işleri; ilgili resmi kurumların yetkili uzmanları yapar. Siz sadece bu işler için belirlenen hizmet ve işçilik ücretlerini ödersiniz.

Dış hat projesinde ilgili resmi kurum veya kuruluşlardan izin almadan elektrik tesisatı çekmek veya çektirmek hırsızlık suçları kapsamına girer ve yasal suçtur. İzinsiz bu işi yapar yada yaptırırsanız Ağır para  ve hapis cezası alırsınız. Ayrıca Elektrik dağıtım hattında yüksek gerilimli elektrik vardır ve bu hattan elektrik tesisatı çekmek çok tehlikeli bir iştir. Ucuz elektrik için canınızı, malınızı ve özgürlüğünüzü tehlikeye atmayın.Daha fazla bilgi için, bu sayfaya gidin: Dış hat projesi

B-BİNA  ELEKTRİK  ANA DAĞITIM VE KONTROL PANOSU PROJESİ 

Binaya  gelen elektriği ve bina içi elektrik dağıtımının ve kontrollerinin yapıldığı, elektrik akımının ve gücünün dengelendiği hayati öneme sahip olan pano’dur. Daha fazla bilgi için, bu sayfaya gidin: ana elektrik pano projesi ve ana dagitim kontrol panosu.

*ELEKTRİK PANOLARINDA DİKKAT EDİLECEK ÖNEMLİ HUSUSLAR

1-  Kesinlikle yangına ve ısıya dayanıklı malzemeden yapılmalıdır.

2-  Pano; içinde kullanılacak aletleri ve kabloları düzgün ve rahat montaja uygun  büyüklükte ve derinlikte olmalıdır.

3-  Panoyu montaj edeceğimiz yer; su almamalı, rutubet ve nemli (oksitlenmeye karşı önlem olarak) olmamalıdır.

Elektrik panoları kullanım amacı ve yerine göre aşağıda vermiş olduğumuz gruplara  ayrılırlar.

A- Monofaze (tek fazlı elektrik) panosu:Bu elektrik panosu evlerde yada düşük elektrik tüketimi sağlayan iş yerlerinde kullanılır. İçinde; genelde lamba sigortaları, priz sigortaları ve elektrik açma ve kapama şalteri bulunur. (monofaze pano  tip ve fiyatlarına bakınız)

B- Trifaze (üç fazlı elektrik) panosu: Orta ölçekli iş yerlerinde kullanılır. Adından da anlaşılacağı gibi üç fazlı elektrik akımı lazım olan işletmelerde bu pano tipi tercih edilir. Bu  pano  işletmelerde kullanılan elektrikli alet yada makinelere  gelen  elektriğin akımın ve gücü dengeleyip güvenle ulaşmasını sağlar. Bu tip işletmelerde bu tip panolar makine ve iş yeri güvenliği için çok önemlidir. (trifaze pano tip ve fiyatlarına bakınız)

C- Sanayi tipi elektrik panosu: Elektrik tüketim gücü ve kilowatı  yüksek olan büyük işletmelerde bu tip panolar kullanılır. Genelde bu işletmeler kurulurken işletme amacına uygun  çalıştırılacak  makine kapasitesi ve özelliğini göre tasarlanıp hazırlanırlar.  . Maliyetleri çok yüksektir o yüzden kuruluş giderleri arasında şirket demirbaşları olarak masraf gösterilir. ( işletmeniz için expertiz isteyiniz)

D- Özel amaçlı elektrik panosu: Adından da anlaşılacağı gibi özel bir yeri aydınlatma, elektrikle ısıtma yada  elektrikli bir mekanizmayı çalıştırmak ve kumanda etmek amacıyla kullanılırlar. Genelde dış cephe ve bahçe aydınlatması, havuz ışıklandırması ve su devir daim sistemleri, elektrikli ısı kazanları, elektrikli reklam tabelaları ve ışıkları, açılır kapanır köprüler ve teleferik sistemlerinde kullanılırlar. Bu panolar  sadece hizmet edeceği mekanizmayı  çalıştırıp kontrol etmekle mükelleftir. Çünkü,  o elektrikle çalışan mekanizmaya uygun yapıda donanıma sahip yapılırlar. ( ilgili firmaların fiyatlarına göz atın)

ELEKTRİK PANO TİP VE FİYATLARI
pano özelliği ölçüsü cm fiyatı
monofaze elektrik panosu sıva üstü  20*30*10 70 tl ile 90 tl arası
monofaze elektrik panosu sıva üstü 30*40*15 90 tl ile 110 tl arası
 trifaze elektrik panosu sıva üstü   40*50*20 160 tl ile 180 tl arası
trifaze elektrik panosu sıva üstü 50*70*24 280 tl ile 300 tl arası

C-İÇ HAT PROJESİ 

Binanın içinde; elektriğin nereden ve nasıl geçtiğini, nerelerde ve nasıl kullanıldığını gösteren projedir. Bu proje fiyatları; elektrik tesisatı çekeceğimiz mekanın büyüklüğü ve kullanım alanı özelliğine göre oluşur.

Elektrik tesisat fiyatını etkileyen unsurlar nelerdir?

Elektrik tesisatı çektirirken bir kaç önemli etken fiyat belirler.

  • Hangi konuta elektrik çektireceksiniz, bu konut sıfır yapım mı veya eskimi? : Yeni konutta tesisatın nerelerden ve nasıl geçeceği bellidir. Usta sadece kabloları çeker ve kumanda edeceği anahtar, priz veya alete bağlar. Eski konutlarda ise; varolan tesisatın sökülüp çıkarılma ve yerinin temizlenip hazırlanması işi vardır. Bu da ciddi bir işçilik ücretine mal olur.
  • Kullanılacak kablo türü de, fiyatı önemli bir şekilde etkiler. Elektrik kablolarının;  yapıldığı malzemenin cinsine, kullanım ve dayanıklılık özelliklerine göre fiyatları değişir. Kabloları seçerken de amacına uygun kabloyu kullanmaya çok dikkat etmeliyiz. Gücü düşük bir kabloyu yüksek güç gerektiren bir yere çektiremeyiz. Yoksa kablo yanar, büyük hasarlara ve can kaybına neden olabilir.
  • Elektrik tesisatı sıva üstünden mi, yoksa sıva altından mı çekilecek? Çektireceğimiz elektrik tesisatı, bizim isteğimize göre sıva üstü ve sıva altı olarak ikiye ayrı yerden çektire biliriz. Sıva altı elektrik tesisatını eski yapılara uygulamak zor ve masraflı bir iştir. Kablo kanal yeri açmak için kırma ve dökme işi, sonra da sıva boya işleri vardır. Bunlar da fiyatımızı ciddi etkiler. Sıva üstü elektrik tesisatlarında ise; kablo kanal ve ekipmanlarına ihtiyaç vardır. Fakat bunlar ucuzdur ve montajı kolaydır. Kırma ve dökme işi olmadığı içinde, ucuz ve çabuk kurulan bir sistemdir. Tek dezavantajı; bazen estetik görünümü bozabilir.
  • Malzemeyi biz mi yoksa usta mı temin edecek? Eğer malzeme alımını ustaya bırakırsak; usta  malzeme fiyatının üstüne yol parasını, zaman ücretini ve kar payını ekleyecektir. Hem usta malzemenin kaliteli mi, pahalı yada ucuz oluşuna fazla dikkat etmeye bilir.  Bu seçenek fiyatımızı yükseltir. Eğer zamanınız ve biraz bilginiz varsa malzemeyi kendiniz almanız, size ciddi tasarruf sağlar.

Her elektrikçi kendi fiyatını biçiyor. Projenizi bir ustaya devir etmeden, bir kaç elektrik ustasından fiyat teklif talebinde bulunursanız, yapılacak işlerin fiyatlarını kıyaslayabilirsiniz. Bu da sizin en uygun ustayı ve en uygun fiyata bulmanızı sağlar.

İç hat projesi

Yeni elektrik tesisatı döşetmek 

Yeni bir bina inşa edildiğinde elektrik tesisatı henüz yerleşmemiştir. Ancak sıfır’dan yapıldığı için elektrik kablolarının yerleri belirlidir. Sıva işleri ve kapatma işleri sonradan yapılır. Elektrikçi sadece kabloları ve tesisatı yerleştirir. Eğer malzemeleri siz veya müteahhit temin eder ise, elektrik ustası sadece işçilik parası alır. Aşağıda başlıca meskenlerle ilgili elektrik tesisatı işçilik fiyatlarını verdik.

İÇ HAT PROJE SEÇENEKLERİ VE İŞÇİLİK FİYATLARI
MESKEN ÖLÇÜSÜ M2 İŞ FİYATI
SIFIR APARTMAN DAİRESİ      50 M2  İLE    70 M2 KABLO DÖŞEME   500   İLE    800 TL
SIFIR APARTMAN DAİRESİ      70 M2  İLE    90 M2 KABLO DÖŞEME   800   İLE  1100 TL
SIFIR APARTMAN DAİRESİ      90 M2  İLE  110 M2 KABLO DÖŞEME 1100   İLE  1400 TL
SIFIR APARTMAN DAİRESİ    110 M2  İLE  130 M2 KABLO DÖŞEME 1400   İLE  1700 TL
SIFIR APARTMAN DAİRESİ    130 M2  İLE  150 M2 KABLO DÖŞEME 1700   İLE  2000 TL
SIFIR APARTMAN DAİRESİ    150 M2  İLE  180 M2 KABLO DÖŞEME 2000   İLE  2300 TL
SIFIR MÜSTAKİL EV    120 M2  İLE   180 M2 KABLO DÖŞEME 2300   İLE  2500 TL
SIFIR DUBLEX VİLLA    120 M2  İLE   180 M2 KABLO DÖŞEME 2500   İLE  2800 TL
SIFIR TRİBLEX VİLLA    180 M2  İLE   240 M2 KABLO DÖŞEME 3000   İLE  3500 TL
SIFIR OFİS VE DÜKKAN       80 M2 İLE   150 M2 KABLO DÖŞEME  1800  İLE  3500 TL

NOT: Yukarıdaki tabloda sadece işçilik fiyatları verilmiştir. Malzeme fiyatları işi yaptıracak tarafa aittir.

Elektrik tesisatı çektirme ücret şekillenmesi

Bir elektrikçi size tecrübesine göre bir saat ücreti verir. Ve bu saat ücretine yol parası ekler ( tabi ki bu kat edeceği yola bağlı, yakında olan bir usta genelde buna para almaz). Kaç saat çalışacağı ise yapılacak işlere bağlı. Yeni bir binaya elektrik kablosu döşetmek ile eski bir tesisatı yenilemek arasında büyük bir fark var. Size bunlardan daha önce  detaylı bahsettik. Elektrik tesisat fiyatının %60’ını işçilik,  %40’ını ise malzeme oluşturur . Sizin bu konuda iki seçeneğiniz var. Malzemenin bir kısmını kendiniz temin edebilirsiniz. Tabi ki bir ustaya danışarak. Ne lazım ve ne kadar lazım? Yapılacak işlerin hangi malzemeyi gerektirdiğinin de büyük bir rolü var. Mesela kullanılacak olan iç veya dış kabloların fiyatları farklıdır. Toprak altına yerleştirilecek kablolar özel güvenlik kurallarına göre üretilmiş ve bu yüzden daha pahalı olabiliyorlar.

Eski elektrik tesisatını yenilemek yada değiştirmek

Ancak eski bir binanın elektrik tesisatı yenilenmek zorunda iseniz, bu işleri değiştirir. İlk önce eski kabloların ve eski elektrik kutularının sökülmesi gerek. Eski kabloların duvar içi ve ya dışı yerleştirilmiş olması da fiyata büyük etkisi olur. Duvar içerisinde bulunan eski kabloları çıkarmak duvarın bir kısmının yıkılması anlamına gelir. Ve kablo yerleştirdikten sonra tekrar sıvanması gerek. Bu kabloların dışta bulunmasından daha büyük bir emek ister. Dışta olan kablolar kolayca sökülebilir ve sadece yeni kabloların yerleştirileceği yerler oyulur. Duvarınıza çok büyük bir zarar gelmez.

DIŞ HAT PROJESİ

A-DIŞ HAT PROJESİ (ana şebekeden bina panosuna kadar gelen elektrik projesi) 

Bu proje sırasıyla aşağıda vermiş olduğumuz iş takip bölümlerinden oluşur.

1- Dış elektrik dağıtım şebekesinden, yapımızın elektrik panosuna kadar gelen kısmın yetkili mühendis tarafından ölçülüp çizilmesi. Tamamen bir mühendislik çalışmasıdır.

2- Çizilen projenin yetkili elektrik dağıtım şirketine onaylatılması. Gerekiyorsa güç arttırımı veya düşülmesi gibi bedellerin ödenmesi. Güç arttırım veya düşüm fiyat bedellerini yetkili elektrik firması kendisi belirler.

3- Belediye’den kazım-kapama iznin alınması ve harçlarının ödenmesi. Kazım ve kapama işleri dış mesken olduğu için belediye ye aittir. Ücretlendirme derinlik(m)* mesafe(m)* birim fiyatla oluşturulur. Bu birim fiyatları belediye kendi oluşturur.

4- Onaylar ve izinler alındıktan sonra belediye ekipleri gelir yeri kazar. Yetkili elektrik dağıtım şirketi ekipleri elektrik kablosunu, yapımızın içinde bulunan ana elektrik panosuna kadar çeker ve orada güvenli bir şekilde bağlarlar.

Bu bölümde işi; tamamen ilgili resmi kurumların yetkili uzman elemanları yapar. Burada biz sadece; proje için mühendise, elektrik dağıtım kurumuna  güç arttırım ve kullanımı için, belediye ye kazım ve kapama işleri için bedel ücretleri öderiz. Bu fiyatları ilgili yetkili kurumlardan öğrenebilirsiniz.

Elektrik projesi mühendislik fiyatı (dış hat için)
 1 metre ile 10 metre arası 575 tl
 10 metre ile 30 metre arası 1225 tl
30 metre ile 50-100 metreye kadar 2150 tl

Bina elektrik ana dağıtım ve kontrol panosu projesi(ana elektrik panosu)

B-Bina elektrik ana dağıtım ve kontrol panosu projesi(ana elektrik panosu):Bina içi elektrik dağıtımının ve kontrollerinin yapıldığı, elektrik akımının ve gücünün dengelendiği hayati öneme sahip olan panodur. İçinde konsandatör, reaktif ve aktif elektrik sayacı, volt ve amper metre, güç ve kontrol rolesi, ana şalter, kontaktörler, sinyal lambası, kontrol ve komuta anahtarları ve sigortalar bulunur. Bu saydığımız ekipmanlara kullanacağımız makine ve aletlere göre uygun kumanda ve ekipmanlar da ilave edilebilir.

ANA ELEKTRİK PANOSU EKİPMALARI VE FİYAT TABLOSU
AKTİF ELEKTRİK SAYACI  20 TL İLE 150 TL ARASI
REAKTİF ELEKTRİK SAYACI 50 TL İLE 150 TL ARASI
KONDANSATÖR 0.20 TL İLE 1.20 TL ARASI
KONTAKTÖR (EV VE OFİS TİPİ)  55 TL İLE 118 TL ARASI
KONTAKTÖR (BİNA VE SANAYİ TİPİ) 245 TL 7500 TL ARASI
REAKTİF GÜÇ KONTROL RÖLESİ 565 TL İLE 980 TL ARASI
VOLTMETRE 22 TL İLE 160 TL ARASI
AMPER METRE 20 TL İLE 680 TL ARASI
ANA ŞALTER 170 TL İLE 1183 TL ARASI
KONTROL VE KOMUTA ANAHTARLARI  15 TL İLE 60 TL ARASI
SİNYAL LAMBALARI  10 TL İLE 18 TL ARASI
SİGORTALAR 12 TL İLE 110 TL ARASI
NOT: FİYAT LİSTEMİZ GÜNCELDİR, FAKAT O GÜNKÜ DÖVİZ KURUNA GÖRE FARKLILIK GÖSTEREBİLİR

Elektrik tesisatı çektirme fiyatları

Evinizin olmazsa olmazıdır elektrik. Ve bu işlerin en güvenilir bir şekilde yapılmasına özen gösterilmesi gerekir. Kaza ve yangın gibi hayati öneme arz eden olayları engellemek için, bu işin ustasından yardım almak gerekir. Masrafların ne kadar olacağına dair bir fikriniz olsun diye alttaki tabelada farklı mekanlara elektrik çektirme, ve kablo yenileme fiyatlarını sıraladık.

Yapılacak iş Fiyat Gerekli malzemeler
Elektrik döşeme (yeni) 7000-13000 tl arası İç ve dış kablo, tesisat
Elektrik tesisat yenileme (duvar dışı kablolar) 4500-7800 tl arası İç kablo, tesisat
Elektrik tesisat yenileme (duvar içi kablolar) 5000-9000 tl arası İç kablo, tesisat

Elektrik tesisatı ücretini etkileyen kararlar

Elektrik tesisatı çektirme fiyatlarını sizin kararlarınız belirler. Sizin için en uygun bütçeyi belirlemek adına bu fiyatları etkileyecek hususları sizin için aşağıda belirttik:

Seçenek 1: Elektrikçi seçimi

Eğer ki elektrik işlerinde her hangi bir tecrübeniz yok ise, en doğru seçim bu işleri bir elektrikçiye bırakmak. Tecrübesi ve size olan yakınlığı fiyatını belirleyecektir. Geniş tecrübeli bir elektrikçi sizden daha yüksek bir saat ücreti talep edecektir.

Seçenek 2: Yardımcı olmak

Elektrikçinin çalışacağı alanı, hazırlar ve temiz tutarsanız, bu onun daha rahat ve çabuk çalışmasını sağlar. Mesela; duvardaki eski kabloları ve prizleri  güvenli şartlar altında sökebilirsiniz. Elektrikçinin sadece işiyle meşgul olması, size masraflardan  ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Seçenek 3: Malzeme

Malzeme parası bu gibi projelerde toplam faturanın neredeyse % 40’ını kapsar. Eğer kendiniz malzemeleri temin edebilirseniz, bu masraflardan tasarruf edebilirsiniz. Elektrik ustasının gerekli duyduğu malzemeleri alabileceğiniz şirketlerden  teklif talep ediniz. Fiyatları kıyaslayın ve bütçenize en uygun malzemeleri alın.

Malzeme seçimi çok önemli!

Evinize, iş yerinize yada herhangi bir yerden başka bir yere elektrik tesisatı çekerken dikkat edilecek en önemli hususlardan biri de kullanılacak malzemenin özelliği ve kalitesinin çekmiş olduğunuz elektrik gücüne uygun olup olmamasıdır. Elektrik gücüne uygun malzeme; hem canınızı hem malınızı korur.

İlginç tasarruf fikirleri

Son olarak size; elektrik tesisatı çektirme masraflarından tasarruf edebilmeniz için ilginç bir kaç fikir paylaşacağız.

  1. Malzemelerinizi kendiniz alın, bu şekilde malzemeye ayırmak istediğiniz bütçeyi belirlemek sizin elinizde olur.
  2. Birden fazla elektrikçi’den fiyat kıyaslayabilmek için teklif talebinde bulunun. Sayfamız aracılığı ile aynı anda 6 farklı şirketten bir teklif alabilmek mümkündür. Bunun için alttaki tuşa tıklayıp, bilgilerinizi girmeniz yeterli. Fiyatları hemen kıyaslayın ve 30%’a kadar  masraflardan tasarruf edin.

Comments are closed.