HR Kombi Bağlanması ve Maliyeti

HR Kombi Bağlanması ve Maliyeti

Mekanınızda merkezi ısıtma sisteminin birleştirilmesi hem yer hem de maliyet bakımından avantaj sağladığı için birçok insan bu sisteme geçmeyi tercih ediyor. Mekana bağlatacağınız bir IK kombi sistemi bu konuda sizin için etkileyici bir memnuniyet sağlayacaktır. Aşağıda HR kombi sisteminin maliyeti konusunda bilgiler bulacaksınız.

HR Kombi Fiyatı

HR kombi fiyatının belirlenmesinde kombinin hangi CW sınıfında olduğu çok önemlidir. CW sınıfı, kazanın altmış saniye içerisinde üretebileceği sıcak su miktarına göre belirlenir. Siz kendi ihtiyacınızı tespit ederek ihtiyacınız olan kapasiteye göre kombi belirlemelisiniz.

Aşağıda bazı CW sınıflarının kapasitesi ve maliyeti hakkında bilgiler verilmiştir.

  • CW 3-10   :   750-900 Euro       mutfak – banyo (aynı anda değil)                  1-2
  • CW 4-12   :   800-1450 Euro     mutfak – banyo  (aynı anda/değil)                2-3
  • CW 5-15   :   950-1650 Euro      mutfak banyo     (aynı zamanda sınırlı)       3-4
  • CW 6-22  :    750- 2950 Euro    mutfak – duş veya banyo                                  4

Tasarruf Önerileri

HR kombi kullanımında genel kural cihazın sınıfı ne kadar yüksekse tasarruf yeteneği de o kadar yükselmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus herkesin en büyük kazana ihtiyacı olmadığı hususudur. Gerçek ihtiyacımızı tespit ettikten sonra bu kapasitede alacağımız bir kombi bizim için en ekonomik seçim olacaktır.  Burada ; cihazı hangi mekanda kullanacağımız, mekanda yaşayan kişi sayısı, yaşayan kişilerin alışkanlıkalrı ve yaşam tarzları önem kazanacaktır.

Örneğin : ikisi genç kız, dört kişilik bir ailenin mutfak ve banyoda ihtiyacını karşılamak için CW 6HR kombi doğru seçim olacaktır. Bu kombi sayeside sıcak su ihtiyacımızı en konforlu şekilde karşılayacağımız gibi ihtiyacımızdan yüksek kapasiteli bir cihaz kullanmadığımız için satın alma ve kullanma maliyetlerini de düşürmüş oluruz.Bu cihazın maliyeti yaklaşık 1750 Euro’dur.

Bunun yanında evde yalnız yaşayan bir kişi iseniz sizin için en uygun seçim CW 3 HR kombidir.Çünkü aynı anda birden fazla alanda su kullanmazsınız ve bu kapasite size yeter. Böyle bir kombinin maliyeti yaklaşık 750 Euro’dur.

Kombi montajının maliyetinin belirlenmesi

Bir HR kombi maliyetinin yaklaşık %42’sinin işçilik ücreti %58’ini ise cihazın satın alınma maliyeti oluşturur. Ancak farklı cihaz teklifleri ve farklı ustalardan işçilik ücreti teklifi ile maliyeti düşürmek mümkün olabilir.

Bir HR kombi satın alırken bazı tercihler yapmalısınız. Bu tercihler sizin için oluşacak maliyeti de etkileyen seçimler olacaktır.

-HR kombinin sınıfı : Yukarıda belirtildiği gibi kombinin birim zamanda üreteceği su miktarına göre kombi sınıflara ayrılır. Burada tüketici ihtiyacını doğru olarak tespit edip en uygun kombiyi seçmeye çalışmalıdır.

-HR kombinin markası

Piyasada birçok kombi markası bulabilirsiniz. Markaların fiyatları arasında önemli farklılıklar bulunuyor. Aşağıda bazı markaları düşük, orta ve yüksek fiyatlı olarak sınıflandırmaya çalıştır.

  • Düşük fiyat sınıfı  : AWB, Ferroli, Intergas, Remeha       750-1250  Euro
  • Orta fiyat sınıfı      : Bosch, Vaillant                                      900-1450 Euro
  • Yüksek fiyat sınıfı : Atag, Nefit, Daalderop                        1250-1950 Euro

Ekstra Seçimler

Yukarıdaki seçeneklerin dışında başka seçenekler de size sunulabilir. Burada bu seçenekleri ve maliyetlerini de sıralamaya çalıştık.

-Tam merkezi ısıtma sistemi ; Radyatörler ve termostat dahil yaklaşık maliyeti 5750-6000 Euro arasında değişir. Enerji tüketiminde son derece ekonomiktir.

-Radyatör : maliyeti 240-390 Euro arasında değişir. Hızlı bir ısınma sağlar

-Kazan : 240 ila 340 Euro arasında bir maliyeti vardır. Mutfakta her zaman sıcak suya erişme imkanı sağlar.

-Akıllı termostat : Yaklaşık maliyeti 190- 290 arasında değişir. Tüketiminizi en güvenli bir şekilde kontrol edebilmenizi sağlar.

Bakım sözleşmesi yaparak 60 ila 120 Euro arasında bir maliyet karşılığında cihazınızın zamanında ve düzenli bakımını yaptırabilirsiniz. Böylece kullanım süreniz ve kullanım kalitenizi arttırmış olursunuz.

Kombi montajı işine karar verdikten sonra farklı markalardan ve şirketlerden cihaz ve işçilik ücreti teklifi alarak maliyeti %30 kadar düşürebilirsiniz.

Bu site vasıtasıyla çevrenizde teklif alabileceğiniz montaj şirketleri ve satın alacağınız cihaz satıcılarına kolaylıkla ulaşılabilecek maliyetinizi düşürebileceksiniz.

 

Comments are closed.