Internet kıyaslama fiyatları

Internet kıyaslama fiyatları

Internetsiz bir hayat artık düşünülmez. Günlük hayatımızda neredeyse her alanda mutlaka bir şekilde internet ile temastayız. Bu demek oluyorki aldığımız, yaptırdığımız ve hatta kıraladığımız dairemizde, evlerimizde ve ofislerimizde internetin sağladığı yararlardan mümkünse 24 saat kesintisiz faydalanmak istediğimizdir.

internet kiyasla

Maalesef her bina’nın yapılandırmasında internet ve telefon hatti için gerekli tesisat ve kablo döşemesi yok. Yeni bir adrese geçerken bu konu hakkında önceden bilgilenmenizi tavsiye ederiz. Bu sizi tadtız süprizlerden uzak tutar. Bilmeniz gerekirki yeni bir tesisat döşetmek bir hayli zaman alacaktır. Sizi bu konular hakkında memnuniyetle bilgilendirmek isteriz.

İnternet bağlantı çeşitleri

Technolojiyle uğraşmayan belki bilemez veya aklına getirmez. İnternet kullanımında aslında farklı bağlantı çeşitlerinin olduğunu. Ve bu çesitlerin özellikleri kullanım rahatlığını önemli bir şekilde etkilediğini. İnternet bağlantı şekillerinin en çok kullanılan çeşitlerinden bahsedeceğiz size. DSL, VDSL ve FTTH.

  • DSL: (Digital Subscriber Line ) yani Dijital Abone Hatti. Bu bağlantı şekli en az kaliteli olandır. Bu da dağıtım santralinden gelen kablo ile alakalı. Döşenen kablo cinsi bakırdandır. Dış etkenlerden kolayca etkilenebilir ve yüksek hız bir bağlantıya müsade etmez. Sokakta internet kutusun’dan eve ayriyetten bir bakır kablo çekilir. Yüksek beklentileri olmayan bir birey için gayet uygun bir seçenektir.
  • VDSL: DSL bağlantısının bir üst çeşidi. DSL ile tek farkı döşenen kablo cinsidir. Dağıtım santralinden caddeye gelen kablo fiber optiktir. Bu kablolar dış etkenlerden kolayca etkilenmez. Bu yüzden DSL’e göre daha hızlı bir hizmet sunar. VDSL’in bir ikinci çeşidi daha var. VDSL Vectoring. Ev önündeki dağıtım kutusuna bu hizmette, “vectoring teknolojisi”  Bu teknoloji ile sinyal bozan etkiler engellenir. Yani sizin interneti daha hızlı kullanmanızı sağlar.
  • FTTH: Bu internet teknolijisinde günümüzdeki en yeni ve en hızlı sistemdir. Santraldan eve kadar, fiber optik kablo döşenir. Bu da hiç bir dış etkenin bağlantıya zarar vermesine izin vermez. Her mahallede maalesef henüz bu tesisatlar kurulu değil. Yeni bir adrese geçerken veya yeni bir internetpaketine üye olmadan önce, mutlaka yerel internet dağıtıcısından bu konu hakkında bilgi alın.

İnternet çektirme fiyatları

Bu bağlantı şekillerinden her hangi bir türünün tesisatı sizin mahallenize kurulmuş ise, şanslı sayılırsınız. Olmayan bir tesisatı çektirmek bir başınıza yüklü bir masraf olacaktır. Sokakta eve dağıtan kutu yok ise, sadece o kutu yerleştirilecek, eğer santraldan her hangi bir kablo gelmiyorsa sokağınıza, bunu yeni çektirmenin maliyeti çok yüksek olur. Birçok zaman internet dağıtıcısı aynı sokaktan, hatta aynı binadan bir den fazla istek gelmeden bu işlemleri başlatmıyor. Bu gibi durumlarda komşularınızla güç birleştirin. Farklı internet dağıtıcılarından hem bilgi hem de fiyat teklifi alın. Bu şekilde, en uygun paketi alıp hem düzgün bir bağlantıya sahip olursunuz hem de kablo çektirme masraflarını diğer komşularınız ile paylaşmış olursunuz.

Ortalama internet fiyatları

Hangi bağlantıyı seçtiğiniz, ödeyeceğiniz fiyata büyük bir etkisi olacak. Tabiki dağıtım şirketinden şirketinede ufak fiyat farkları olacak. Bu konuda kendinizi detaylıca bilgilendirin. Üstelik internet paketleri birbirinden çok farklıdır. Kotalı ve kotasız mesela. Kotalı bir pakette, kullanımınıza çok dikkatli olmalısınız. İnternetin hizmetlerinden yoğun bir şekilde faydalanıyorsanız, kesinlikle kotalı bir paketi size tavsiye etmeyiz. Paketleri ve fıyatları karşılaştırın, ve size en uygun olan paketi seçin. Piyasadaki fiyatlardan biraz olsun bir fikriniz olsun diye bir kaç internet paket fiyatını sizin için sıraladık.

Bağlantı cinsi Ortalama fiyat Ek bilgi
ADSL/VDSL kotasız 200 tl civarı 16
Mbps’ye
kadar hız
ADSL/VDSL kotalı 60 tl civarı 16
Mbps’ye
kadar ve 16 GB limitli
Fibernet limitsiz 175 tl civarı 100
Mbps’ye
kadar
Fibernet full limitsiz 500 tl civarı 100
Mbps’ye
kadar + ek hizmetler

 

Doğru seçim yapabilmeniz için size bir kaç örnek sunacağız. Bu şekilde, yükardaki paketlerin hangisinin size daha uygun olacağına dair bilgilenmiş olacaksınız.

Az kullanım: Eğer interneti sadece email postanız ve ara sıra bilgi toplamak için kullanıyorsanız, kotalı bir paket size yetecektir. 5 ila 60 tl arasında olan bu paketler, size gerekli internet hizmetini sunacak üstelik gereksiz masraflardan uzak tutacak.

Orta ve çok kullanım: Günlük bir kaç saatinizi internet başında geçiriyormusunuz? Video seyredip oyunmu oynuyorsunuz? O halde size iki paket tavsiye edeceğiz. Sadece video ve günlük eposta hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız, size herhangi limitsiz bir paket yetecektir. Tv, müzik ve video sevenlere tavsiyemiz Fibernet limitsiz bağlantı. Bu paket size hızlı ve fiyatı uygun bir hizmet sunar.

Çoklu ve yoğun kullanım: İşyerlerinde veya büyük ailelerde internet yoğun kullanılıyor. Bazen bir kaç bilgisayar ve tablet ayni anda bu hizmetlerden yararlanıyor. Fibernet full limitsiz tam size göre olabilir. Aynı anda kullanılan internet hizmetinin ne hızı etkileniyor ne de sizden bu yüklü kullanım karşılığıda  ek bir ücret isteniliyor.

Bu yükarıda çizdiğimiz dürümlar size uymayabilir. Tavsiyemiz, farklı internet temin edicilerinden fiyat ve bilgi teklifi almanız. Bu nu sayfamız üzerindende yapabilirsiniz. Alttaki tuş’a tıklayıp bilgilerinizi girerseniz, size bölgenizde aktif olan  internet dağıtım şirketlerinden, fiyat teklifleri alıp epostanıza göndereceğiz. Sizde basitçe gelen teklifleri kıyaslayıp size en uygun paketi seçebileceksiniz.

Tasarruf et

  1. Çevrenizdeki komşumarınıza danışın, masrafları paylaşin
  2. Fiyat teklif talebinde bulunun ve %30’a kadar msraflardan tasarruf edin

 

 

 

 

 

Comments are closed.