İzolasyon fiyatları

İzolasyon fiyatları

Bu site izolasyon konusunda yapılacak işlemler ve bu işlemlerin maliyeti hakkında en doğru ve güvenilir bilgilere ulaşmanız için düzenlenmiştir. Sizi en kolay ve en masrafsız yola yönlendirmek, yapacağınız işlemleri güvenlilir ve basit hale getirmek tek amacımızdır.

İzolasyon Nedir ?

İzolasyon (yalıtım) çeşitli hava koşullarına karşı evinizi ve iş yerinizi en düşük maliyetle korumak amacıyla kurulan bir sistemdir.

Evinizi izole etmek uzun vadede sizin için önemli bir ekonomik kazanç sağlayacaktır. Bunun yanında iyi bir izolasyon evinizi istediğiniz bir sıcaklıkta tutmanıza yardımcı olacaktı. Ama her şey bu kadarla sınırlı değildir. İyi izole edilen bir evde ısı kaybı tamamen yok edilebilir. Bütçenize göre çok yüksek gelen elekrtik ve doğalgaz faturalarında da farkı gözlemleyeceksiniz . Yani izolasyon ile evinizi hem istediğiniz sabit bir ısıda tutabilir hem de bunun için daha önce ödediğinizden çok daha düşük bir fatura ödeyebilirsiniz.

İzolasyon fiyatları

İzolasyonun maliyeti nedir?

Evinizde veya iş yerinizde sıcakla veya soğukla başa çıkamıyorsanız ya da bunun için çok yüksek faturalar ödemek zorunda kalıyorsanız, sizin için farklı izolasyon yöntemlerini ve bu yöntemlerin maliyetlerini aşağıda liste halinde düzenledik. Bu listede evinizde veya iş yerinizde bütçenize en uygun şekilde hayata geçirebileceğiniz izolasyon yöntemleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

İzolasyon türü Ortalama maliyet fiyatı
Tesisat Boşluklu Duvar yalıtımı        (65 m²  için) 1.050 – 1.450 tl arası
Zemin izolasyonu (50 m²  için) 1.350 – 1.950 tl arası
Çatı izolasyonu (60 m²  için) 2.250 – 3.150 tl arası
Cephe izolasyonu (65 m²  için) 5.950 – 8.950 tl arası

Yukardaki tabloda farklı izolasyon yöntemleri hakkında maliyet bilgileri verilmiştir. Aşağıda ise bu yöntemlerin içerikleri açıklanmıştır. Sizler bu maliyet ve içerik bilgileri ışığında kendi mekanınız için en doğru yöntemi tespit edip işe başlayabilirsiniz.

  • Tesisat Boşluklu Duvar İzolasyonu : Bu yalıtım yöntemi genellikle müstakil evler için uygulanmaktadır. Maliyeti en düşük izolasyon yöntemidir. Müstakil evler için düşük maliyetle önemli ölçüde ısı tasarrufu sağlar. Müstakil evler için (65 m² ) ortalama 1.050 – 1.450 tl ye mal olmaktadır.
  • Çatı İzolasyonu : Çatı izolasyonu yöntemi yakıt masrafından önemli ölçüde tasarruf sağladığı gibi evinizin yaşam konforunu da yükseltir. Bu sistemin maliyeti Ortalama (60 m² için)  2.250 – 3.150 tl ‘dir.
  • Komple İzolasyon :  Bir evin yada iş yerinin tamamen izole edildiği bir sistemdir. Mekanın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte bu türlü bir izolasyonun maliyeti en az 10.000 tl civarında hesaplanmaktadır.

İzolasyonun Fiyatlandırılması

İzolasyonun maliyeti üç kalem üzerinden hesaplanmaktadır. Maliyetin en önemli unsuru işçilik maliyetidir. Fiyatın yaklaşık %60’ını işçilik maliyeti oluşturmaktadır.

İşçilik maliyetinden sonra en önemli kalem malzeme maliyetidir. Fiyatın yaklaşık  %30’nu kullanılacak malzeme belirler.

Fiyata üçüncü olarak da kullanılan makinelerin maliyetleri etki eder. Kullanılan makinelerin maliyetinin fiyata etkisi izolasyon çeşidine göre değişmekle birlikte yaklaşık %10 oranıyla hesaplanmaktadır.

İzolasyon fiyatları

İzolasyonun Maliyetini Etkileyen Faktörler

İzolasyonun maliyetini etkileyen faktörler aşağıda açklanmıştır. Bu bilgiler ışığında seçilecek yöntemin belirlenmesi ve minumum maliyetin tespit edilmesi mümkün olabilir.

– İzolasyon Yapılacak Mekanın Bulunduğu Yer Ve Konumu

İzolasyon yapılacak mekanın bulunduğu yerin iklimi , mekanın cephe durumu ve inşaat kalitesi izolasyonun maliyeti üzerinde doğrudan etki yapar. İklimin aşırı soğuk yada açırı sıcak olduğu yerlerde seçilecek izolasyon yöntemleride ortalama iklimde bulunan yerlere göre farklılık arz edecek ve bu durumda fiyatlara yansıyacaktır.

-İzolasyon Malzemesinin Türü

İzolasyon uygulanırken kullanılabilecek çok farklı fiyat ve kalitede malzemeler bulunmaktdır. Zaman zaman kullanılan malzemenin fiyatının çok yüksek olması aynı ölçüde kalite artışı sağlamamaktadır. Yani aynı işi görebilecek çok daha düşük maliyetli malzeme bulmak mümkündür. Bu sebeple maliyet ve kalite açısından piyasada bulunan malzemelerin çok iyi bir şekilde araştırılması ve bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bu şekilde mekanın büyüklüğüyle orantılı olarak izolasyon işleminde son derece önemli bir maliyet avantajı sağlanabilir.

yer izolasyon

-İzolasyonun Birleştirilmesi

İzolasyon işlemine karar verdikten sonra izolasyon yaptıracağımız tüm mekanları aynı anda işleme tabi tutmanız bize maliyet açısından avantaj sağlayacaktır.Evin ya da iş yerininin farklı bölümlerinin farklı zamanlarda izole edilmesi maliyeti önemli ölçüde arttıracaktır.

-Havalandırma Izgaraları

İzolasyondan en yüksek verimi almak için en önemli faktörlerden birisi de evde bulunan havalandırma sisteminin kalitesidir. Bu sebeple mekanın büyüklüğüne göre yeterli sayıda ve en uygun yerlere yerletirilmiş havalandırma ızgaraları izolasyondan sağlayacağımız faydayı önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu yüzden maliyeti son derece düşük olan havalandırma işleminin en doğru ve etkili şekilde planlanması ve hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Netice olarak izolasyon (yalıtım) bizim için kurulumu sırasında bir gider olarak görünse de uzun vadede elektrik ve doğalgaz faturlalarımızda meydana gelecek avantajlarla küçümsenemeyecek bir gelir kaynağıdır. İzolasyondan beklenen verimin sağlanması için kurulum aşamasında izolasyon yönteminin , kullanılacak malzemenin ve işçilik kalitesinin en üst seviyede sağlanması gerekir.

Ülkemizde son yıllara kadar inşaat yapımında izolasyona gerekli önem verilmediği için halihazırda mevcut ev ve iş yerlerinin çok büyük kısmında izolasyona ihtiyaç bulunduğu bilinmektedir. Bu sebeple bu sitede izolasyonun ne olduğu, nasıl yapılması gerektiği ve maliyeti konusunda genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır.

Fiyatları karşılaştırın?

Ayrıca koşulsuz ve herhangi bir maliyeti olmadan, sizin bölgenizde bulunan 6 ayrı izolasyon ustasından yalıtım fiyat talebinde bulununmanızı sağlıyoruz. Bu şekilde fiyatları karşılaştırarak en karlı şekilde yalıtım yaptırmanız mümkün olacaktır.

Comments are closed.