Kapıların Boyanması

Evinizde bulunan kapıların boyanması işi sıradan temizlik yaratacağı gibi kapı boyalarının kalite ve deseniyle evinizde önemli  bir güzellik de yaratabilir. Bu sitede kapı boyası işiyle ilgili alternatifler ve bu alternatiflerin maliyetleri ile ilgili bilgiler verilmiştir.

Kapı boyasında sizlere fikir vermesi amacıyla üç ayrı fiyat örneği hazırlandı bunlar:

1.En Az Kapı Boyası Maliyeti:Dört adet iç  kapının  boyanmasının maliyeti yaklaşık 400-450 Euro arasında gerçekleşir. Bu fiyatın içerisinde kulllanılan boya , sarf malzemesi ve işçilik ücretleri dahildir.

2.Ortalama Kapı Boyası Maliyeti: Yaklaşık sekiz adet iç kapının  boyanmasının maliyeti 500 Euro civarındadır. Bu fiyatın içerisinde kulllanılan boya , sarf malzemesi ve işçilik ücretleri dahildir.

3.En Fazla  Kapı Boyası Maliyeti: Eğer mekanınızda on iki ya da daha fazla kapı varsa, çerçeveleri ile birlikte boya maliyeti 800-850 Euro arasında gerçekleşir. Bu fiyatın içerisinde kulllanılan boya , sarf malzemesi ve işçilik ücretleri dahildir.

  Kapı Boyası İşinde Maliyrti Etkileyen Faktörler

  • İşçilik ücreti: Bir boya ustasının işçilik ücreti bir saat için ortalama 32-37 Euro arasında değişir. Genellikle boya ustaları ücretlerini  saat hesabıyla değil , yapılacak işin niteliğine göre toplu olarak belirler. Eğer boyanacak kapılar özel bir tasarıma sahipse ve tasarım boyama işini zorlaştırıyorsa ödeyeceğiniz işçilik ücreti de artacaktır.
  • Boya Maliyeti:Boya işi yaparken kullanılacak rengin standart bir renk olması ile özel olarak üretilmesi gereken  renk olması arasında maliyet açısından fark oluşur. Aşağıda bazı boya çeşitleri, maliyetleri ve bir litre boya ile boyanabilecek ortalama alan konusunda  bilgiler verilmiştir.

– Astar Boya                         25-45 Euro (litresi)               7-13 altlık

-Leke ve Vernik Boya         25-60 Euro (litresi)               9–15 koruma tabakası

-Opak Boya                           25-55 Euro (litresi)               4-9 arası

-Manyetik Boya                   30-55 Euro (litresi)

-Metalik ve Parlak Boya    25-40 Euro (litresi)

-Karatahta Boya                 30-65 Euro (litresi)

Evde yapılması gereken başka boya işleriyle birlikte kapı boyasının yaptırmanız durumunda aynı ustaya işçilik ücreti ödeyeceğiniz için maliyeti azaltablilirsiniz.

 

Çatı penceresinin boyanması 

Çatı pencerelerinin boyanması yaklaşık 450-950 Euro arasında maliyet gerektirir. Bu maliyetin içerisinde hem pencerenin yan panelleri, kenar çubukları hem de pencerenin çerçevesinin boyanması işi vardır.

Tavan boyama işi

Bir tavan boyama işinin maliyeti 35-40 metrekare arasında bir alan için 250-1500 Euro arasındadır. Bu maliyetlerin içerisinde KDV, işçilik maliyeti, boya maliyeti ve sarf malzemesi maliyeti de dahildir.

Boyama işlerinde tasarruf için bazı ipuçları 

  • Boyama işini mümkün olduğu taktirde boyacıların daha az yoğun oldukları kış aylarında yaptırmak işçlik maliyetlerini düşürür. Bu şekilde %30 kadar tasarruf yapabilirsiniz.
  • Boyacı gelmeden önce boyanacak alanda yapılacak hazırlıkları tamamlamak boyacının vakit kazanmasına, daha az çalışmasına imkan vereceğinden maliyeti düşürecektir.

Ve en önemlisi boya işine başlamadan önce bu site vasıtasıyla birkaç boya ustasından işçilik ve malzeme fiyatı teklifi alarak karşılaştırarak en uygun çözümü tespit etmek size yaklaşık %30 tasarruf sağlayacaktır.

Comments are closed.