Kazıklama İşleme ve Masrafları

Kazıklama İşleme ve Masrafları

Bir yapı inşa etmek istediğinizde planladığınız bölgenin işleme elverişli olması yaptığınız işin kalitesini oldukça arttırır. Ve zemininin durumu konusunda devlet bazı yaptırımlar uygulamaktadır. Yapacağınız veya yaptıracağınız yapı ve zemin yasal olarak izinli olmalı. Sadece yasal olmakla kalmamakta kişisel güvenliğiniz için önemlidir. İyi bir zemin üzerine kuracağınız yapının dayanıklılığını etkiler. Sizin için zemininizi hazırlamada kullanılan kazıklama işlemi hakkında bilgi vereceğiz.

Kazık masrafları

 İlk önce karşılaştırın!

Maliyetler

Kazık için sabit bir maliyet saptamak oldukça zordur. Bu, kazık tipi, kazık miktarı, boyutlar ve toprak koşulları gibi çok sayıda önemli faktöre bağlıdır. Seralar, bahçe duvarları ve garajlar gibi küçük yapılar için daha küçük ahşap veya çelik kazıklar kullanılır. Bu nedenle maliyetler, isteklerinize ve durumunuza bağlıdır. Aşağıdaki tabloda farklı yapılarda kullanılan kazık çakma işinin oluşturabileceği olası maliyetini gösteren bir fiyat listesi bulacaksınız. Durumunuzun tam fiyatını bilmek istiyorsanız, fiyat teklifi istemek daha doğru olur. Tablodaki miktarlar KDV, işçilik maliyetleri ve malzemeleri içermektedir.

Maliyet kalemi fiyat
Kazık masrafları genel 5.000 TL – 20.000 TL
Endüstriyel kazık 250 TL – 500 TL
Özel kazık Her biri 750 TL
Kazık için tam maliyetler Bu sadece teklif isteyerek belirlenebilir.
  • En uygun seçenek : Bu tür işlemlerde ucuza kaçılmamalıdır. Aksi takdirde güvenliğiniz tehlikeye girebilir ancak tasarruf etmek mümkündür. Bu genellikle yapınızın boyutlarına ve ağırlığına ve aynı zamanda inşa ettiğiniz arazi türüne bağlıdır. Bazen basit bir beton temeli yeterli olabilir, bu da kazık maliyetinden önemli miktarda tasarruf edebileceğiniz gelir.
  • Özel projeler için kazıklama işleri : Yeni inşa edilen bir yapı, iyi bir temel için ortalama 10 kazık gerektirir. Bu maliyetler, özel bir projede her biri ortalama 750 TL’dur. 10 kazık yerleştirmek için 7500 TL ödemeniz gerekebilir.
  • Sanayi tipi kazıklama işlemi : Bunu, 6000 metrekarelik bir alana sahip, 5 yüksekliğindeki büyük bir ofis binasının inşasıyla kıyasladığımızda müşteri kazık başına 350 TL öder. Bu oldukça uygundur ve bunun nedeni projenin büyüklüğüdür. Binaya yeterli desteği sağlamak için yaklaşık 200 kazık gerekir.

Fiyat yapısı

Kazık çakma projenizin toplam maliyetinin nasıl yapılandırıldığına bakarak, en iyi nereden tasarruf edebileceğinizi de görebilirsiniz. Kazıklama işlemi toplam maliyetler malzemeler, işçilik maliyetleri, makine maliyetleri, gider maliyetleri ve seyahat maliyetlerinden oluşur. Yüzde 63’le materyaller en fazla yer kaplar. işçilik maliyetleri %25, makine %5, ön işlem ücreti %5, kaldırma maliyeti ise %2 maliyeti oluşturur. İşi kendiniz yapmak büyük olasılıkla bir seçenek olmadığı için, ancak malzemelerden tasarruf edebilirsiniz. Tabii ki, kazıklarınız inşaatınıza uygun olmalıdır, ancak piyasaya iyi bakacak ve tüm seçenekleri inceleyecek olursanız, muhtemelen toplam fiyatın bir kısmını elde edebilirsiniz. Bu fiyat yapısını tekrar aşağıdaki diyagramda bulabilirsiniz.

Fiyatı etkileyen seçenekler

Kazıklarınız için ödediğiniz toplam maliyet, bina planları ve hesaplamaları yapıldıktan sonra sabitlenir ve ne kadar ödediğinizi etkileyen bir dizi faktör vardır.

  • Toprak tipi : Kazık miktarı, kazıkların boyutları ve ihtiyacınız olan kazık tipi kısmen toprak tipinize göre belirlenir. Bu çok yumuşaksa, yığınlar katı bir tabaka üzerinde durana kadar toprağa sürülür. Binanızın ağırlığı daha sonra yukarıdaki yumuşak zemine değil, bu katı katmana aktarılacaktır.
  • Yapım tipi : Kazıklama maliyetinizi belirleyen bir diğer faktör, yapınızın ağırlığı ve boyutlarıdır. Örneğin, ağır ise, ağırlığından daha kalın ve daha güçlü yığınlara ihtiyaç duyulur.

İlginç tasarruf ipuçları

Kazık masraflarınızdan gerçekten tasarruf edemezsiniz çünkü yasal olarak inşaat planlarındaki prosedürlere uymak zorundasınız. Prosedürler güvenli ve yasa dışı olmayan bir yapı inşa etmeniz içindir.. Kazık işlerin maliyetini azaltmanın bazı yolları vardır.

  • Yerel şirketlerle anlaşın : Malzemelerinizi, yüklenicinizi ve makinenizi yerel şirketlerden bularak yol masraflarının bir kısmından tasarruf edebilirsiniz. Ardından şirketlerle anlaşma yaparken oluşan ücretleri minimum tutun.
  • Ucuza kaçmayın : Daha önce belirtildiği gibi, kazıktan tasarruf etmeye çalışmak akıllıca ve legal değildir. İnşaat hatalarının veya çökmüş bir bölümün onarım maliyetleri, kazıklama işlerinin başlangıçtaki maliyetlerinden oldukça yüksektir.

Teklifleri karşılaştır

Kazıklarınız için en ucuz teklifi bulmanın en iyi yolu fiyatları karşılaştırmaktır. Zorunlu olmayan karşılaştırma aracımızla bunu ücretsiz olarak ve kolayca talep edebilirsiniz.

Paylaşım? TwitterFacebook

Comments are closed.