Nem kontrol maliyetleriNem kontrol maliyetleri

Evinizin duvarlarında nem oluştuğunu mu fark ettiniz? Bu sorunun en kısa sürede ele alınması çok önemlidir. Evinizdeki nem sadece duvarlarınızın görünümünün olumsuz etkilemekle kalmaz aynı zamanda sağlığınızı tehlikeye sokacak mantar ve bakterilerin oluşumuna sebep olur. Bu sorunu tespit ettiniz ve çözmeye mi kara verdiniz? Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz ? Teklif Uzmanı ekibi olarak sizin için bu süreci ve yapmanız gerenleri ele aldık.

Nem kontrol maliyeti

 

Nem kontrolünün maliyeti nedir?

maliyet

Nem kontrolü birden fazla şekillerde yapılabilir. Örneğin oluşum önceden engellenebilir veya mevcut olan nemlenme sorunu ortadan kaldırılabilir. Nem kontrolü için ortalama maliyet fiyatı, aşağıdaki tablo aracılığıyla gösterilmiştir:

Nem kontrol tipiprojeOrtalama maliyet
Yükselen nem (bu durumda nem kontrolünün tipi enjekte edilmeyi gerektirir)8 doğrusal metre dış duvar enjekte ediliyor.Yaklaşık 750 TL
İç ve dış boşluk duvarına 8 doğrusal metrede enjekte edilir.Yaklaşık 1.450 TL
8 doğrusal metre duvarın tamiri ve enjekte edilmesi.Yaklaşık 2.150 TL
Kalıntı sıvı (bu enjeksiyon içermez, ancak emprenye)Dış duvarın emprenyesi (100 metrekare).Yaklaşık 850 TL
Bir cephenin temizlenmesi ve emprenye edilmesi (100 metrekare).Yaklaşık 1.725 TL
Bir cephe ekleyin, temizleyin ve emdirin (100 metrekare).Yaklaşık 2.950 TL
Kiler mühür16 metrekarelik bir alana sahip bodrum katının tamamen su yalıtımı.Yaklaşık 1.950 TL

Yukarıdaki tablo, nem kontrolü için uygulanan ortalama maliyetlerin tablosu verilmiştir. Aşağıdaki çözümler size bunun hakkında daha somut bir fikir verecektir.

  • Standart nem kontrolü  Duvar hala iyi durumda iken en uygun çözüm uygulanabilir. Başka bir deyişle, bir uzman derhal emprenye etmeye veya enjekte etmeye başlayabilmek için ilk önce temizlenmemelidir. Bu özellikle yeni yapılmış binalar için geçerlidir. Bu durumda nem problemlerini önlemek için cephelerini emdirilmiş halde bırakılır. Bu tip nem kontrolünü uygulamak 100 metrekare için yaklaşık 850 TL bir maliyet oluşturur.
  • En yaygın nem kontrolü  Farklı nem türlerinin hepsinde yükselen nem en yaygın olanıdır. Bu nemi durdurmak için, duvarları enjekte etmeniz gerekir. Bu durumda, neme dayanıklı özel bir jel, bir uzman tarafından duvara enjekte edilir. Bu jel daha sonra olası yükselen nemin oluşmasını engelleyecektir. Boşluklu bir duvarınız varsa, iç kısmına da enjekte edilmesi gerektiğini unutmayın. Bu projenin toplam maliyeti 1.450 TL civarında.
  • Kapsamlı nem kontrolü  Bazı durumlarda, bir uzmanın nem kontrolüyle başlayabilmesi için duvarın onarılması gerekir. Duvarınızda çatlaklar veya zayıf birleşme yerleri varsa, nem her zaman evin içine girmenin bir yolunu bulacaktır. Derzlerin onarımı, duvarın temizlenmesi ve cephenin emprenye edilmesi için, 100 metrekare için ortalama yaklaşık 2,950 TL bir ücret uygulanır.
  • Emperye kullanımı   Emprenye, duvarları su geçirmez kılar. Duvarınız su çekemez hale gelir böylece oluşacak nem minimuma indirilir.  Emprenye temel olarak işin uzmanı tarafından yapılır. Emprenye edilecek alanlar saydamdır, yani duvarın hangi kısımlarına sahip olduğunuzu göremezsiniz. Metrekare başına KDV hariç 6 ila 10 TLarasında ödeme yaparsınız. Duvarların temiz olması gerektiğini unutmayın, aksi takdirde emprenye maddesi iyi yapışmaz. Bu temizlik masrafları fiyata dahil değildir.

Nem kontrolünün fiyat yapısı

Nem kontrolü için toplam maliyet iki kısımdan oluşmaktadır. Malzeme maliyeti en önemli unsurdur. Bu maliyet toplam maliyet kaydının %80’ini alır. Kalan yüzde 20 daha sonra işçilik maliyetleri için ayrılmıştır. Bazıları nem kontrolünü kendileri yapmayı tercih eder ancak bu önerilen bir yöntem değildir. Sorunun en iyi anlaşılıp çözülebilmesi için bir uzmandan destek alınması gereklidir.

Nem kontrol maliyetlerini etkileyen seçimler

Nem kontrolünde oluşacak maliyetin bir kısmı kişisel seçimlere bağlı olarak azalıp artabilir. Bu seçenekleri sizin için listeledik:

1. Seçenek: Teknik

Çoğu durumda, nem sorununun nedenini ve ciddiyetini tam olarak kolay değildir. Bu nedenle, bir uzmanın nem ölçümü yapması her zaman tavsiye edilir. Böyle bir ölçüm (maliyet fiyatı 0 ila 50 TL arasında değişir) durumunuz için hangi tür işlemin gerekli olduğunu belirleyebilir. Aşağıdaki tabloda sizin için maliyet bedeli dahil tüm olası teknikleri listeledik:

Nem kontrol tipibilgiOrtalama maliyet
enjekte etmekBu, zeminden duvara çatlaklar, çatlaklar ve kötü bağlantılar yoluyla emilen nemin artmasıyla ilgilidir. Bu nem problemi, tekniği enjekte etmeyi seçerek kombine edilebilir. Bu durumda, yüksek basınç altında duvara bir neme dayanıklı jel püskürtülür.Metre başına yaklaşık 95 ila 100 TL
emprenyeEmprenye gerçekleştiğinde, emprenye mükemmel bir çözüm sunar. Emprenye yapılırken, evin dış duvarına neme dayanıklı bir katman uygulanır. Bu, nemin artık eve girmemesini sağlar.Metre başına yaklaşık 9 ila 11 TL
Kiler mühürBir deponun, evdeki en nemli yerlerden biri olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Bodrumun tekrar kurumasını sağlamak için sızdırmaz hale getirilmesi gerekir. Sızdırmazlık çoğu durumda depo duvarlarına farklı çimento katmanları uygulanarak yapılır. Bir depo, enjeksiyon veya kaplama yoluyla nem problemlerine karşı da korunabilir.Metre başına yaklaşık 120 ila 125TL

Seçim 2: Küfün Giderilmesi

Evinizdeki nem problemleri ortaya çıktı mı ve bu duvarlarda küflenmeye neden mi oldu? Küfle karşılaşmanız durumunda acilen destek almalısınız. Küf sadece duvarlarınızın görünümünü etkilemez, sağlığınız için de oldukça zararlıdır. Küfün giderilmesi için her 3 metrekare için ortalama 145 TL tutarında bir maliyet oluşur.

Seçim 3: Duvarın restore edilmesi

Çoğu durumda, nem sorunlarına hasarlı bir duvar neden olur. Nem, çatlaklardan geçerek tüm yapıya yayılır. Yapıdaki hasarların onarılması halinde hem olası sorunlar engellenir hem de duvarın korunumu sağlanır. Duvar montajı için metrekare başına 19 ila 24 TL arasında bir ücret alınır. Malzeme ve KDV bu fiyatlara dahildir.

Alernatif

Alternatif bir yöntem olarak nem belirteçlerin satın alınması önerilebilir. Bu sistemler genellikle yerel mağazada uygun fiyatlara satılmaktadır. Bunun yalnızca semptom yönetimi ile ilgili olduğunu unutmayın; bu yöntem nemin eve girmesini önleyemez.

Toplu alımda teklif

Bir veya daha fazla duvarın emprenye edilmesini istiyorsanız, birden fazla teklif istemek önemlidir. Maliyetler genellikle çok farklı olabilir, bu da çeşitli şirketlerden gelen teklifleri karşılaştırmanın faydalı olmasını sağlar. 

Comments are closed.