Sıva İşleri

Evimizin görüntüsünün belirlenmesinde en önemli unsurlardan birisi de duvar ve tavan sıvalarının kalitesidir. Özenle yapılmış ve kaliteli malzeme kullanılmış bir sıva bizim mekanımızı çok daha kaliteli gösterecektir.

Evimiz ya da iş yerimizin görünümünde bu kadar önemli olan sıva işlerinin maliyeti ve alternatif seçenekler konusunda bu sitede paylaşılan bilgiler size daha etkin çözümler ve daha düşük maliyet sunacaktır.

Aşağıda farklı sıva metotlarının yaklaşık maliyetleri belirtilmiştir. Maliyete metrekare başına malzeme ücreti, işçilik ücreti ve KDV de dahildir.

Spack püskürtme : 6-12 Euro ( 1  m² için )

7-14 Euro (asılı kalmaya hazır halde)

8-22 Euro ( sos sosu)

Dekoratif sıva :      11-22 Euro ( 1 m² için)

Tavan sıva       :       6-22 Euro ( 1 m²  için )

-En ucuz seçenek : Spack püskütme metodu en ucuz sıva yöntemlerinden birisidir. Mekanlarımızda daha az kullandığımız alanlar için en etkili ve ekonomik sıva metodudur. Spack püskürtme metodu ile 100 m² sıvanması için 750-850 Euro maliyeti göze almak gerekir.

-Ortalama seçenek : Boya işine daha uygun bir sıva metodu kullanmak isterseniz alçıdan yapılmış sıva malzemeleri kullanmalısınız. Böyle bir projenin maliyeti 100 m² bir alan için yaklaşık 1.500 Euro olacaktır.

-En pahalı seçenek : Eğer dekoratif bir görünüm elde etmek isterseniz dekoratif sıvaları kullanmalısınız. Özel yapısı sebebiyle duvarınızda çok daha güzel görünüm sağlayacak bu yöntemin 100 m² için maliyeti ortalama 1.750 Euro olacaktır.

Sıva fiyatının oluşumu : Sıva fiyatlarının oluşumunda iki unsur önem taşır. Birincisi işçilik ücretidir ve maliyeti yaklaşık %65’ini oluşturur. İkincisi ise malzeme fiyatıdır. Malzeme fiyatı da toplam maliyetin %35’ini oluşturur.

Aşağıda piyasada en çok kullanılan sıva usulleri hakkında belirtilmiştir. Bu konuda bilgi sahibi olmak sizin için maliyeti düşüreceği gibi ihtiyacınıza en uygun seçeneği tespit etmenizde de yardımcı olacaktır.

-Spack püskürtme :Sıva işinin en ekonomik ve en kolay yoludur.Mekanik olarak bir makine yardımıyla uygulanır. Uygulanan malzemenin temel rengi beyazdır. Beyaz rengin uygulanması tercihinde m² fiyatı yaklaşık 6-12 Euro arasında olacaktır.Farklı renkler tercih edildiğinde m² başına yaklaşık 2 Euro fark oluşur.

-Asılı ve soslu stucco için hazır : Duvar kağıdına uygulanacak veya direkt duvara uygulanacak sıva arasında her zaman belli bir fiyat farkı oluşur. Duvar kağıdına uygulanacak sıva daha az işçilik ve zaman gerektirdiği için maliyeti daha ucuzdur. Duvar kağıdı bazlı sıva duvarında duvarın kaba sıvası yapılmış durumdadır. Böylece dekoratif duvar kağıdının takılması daha kolay olur. Ancak duvar kağıdı tekrar boyamak için uygun değildir. Zira pürüzlü yapısı sebebiyle boya tutmaz.

-Dekoratif sıva : Duvarda özel isteklere cevap verme özelliği sebebiyle en çok tercih edilen sıva çeşididir. Plastik yapısı sebebiyle hava koşullarına ve darbelere karşı daha dayanıklıdır. Dayanıklı yapısı dış cephede de kullanılabilmesini sağlar.

-Sıva işini kendimiz yapabilir miyiz ?

Sıva işini kendiniz yapamanız işçilik ücretlerinden tasarruf sağlar. Ancak bu konuda yeterli tecrübemizin olmaması bize hem çok fazla zaman kaybettirir hem de malzemeleri en verimli halinde kullanamayacağımız için maliyeti artıdır. Bütün bunların dışında işin sonunda yeterli memnuniyeti sağlayamamamız ihtimalini de unutmamalıyız. Bu sebeple bu konuda yeterli deneyim ve techizata sahip değilsek bir profösyonelden yardım almamız yararımıza olacaktır.

Sıva yapılacak yüzey

Sıva yapılacak yüzeyin konumu ve durumu her zaman maliyeti etkiler. Örneğin çalışmak zor ve ustalık gerektirdiği için tavan sıvası duvar sıvasında daha pahalıya mal olur. Sıvaya hazır sıradan bir duvar için m² maliyeti 8-9 Euro iken aynı durumdaki tavan sıvası için maliyet 22-24 Euro arasında değişecektir.

-Sıva işinde yukarıda söylenenlerin dışında ekstra uygulamalar da her zaman mümkün olabilir. Maliyeti arttıracak bu seçimin gerekli olup olmadığını uzman kişilere danışarak karar vermelisiniz.

Netice olarak tüm işlerde olduğu gibi sıva işinde de çevrenizde bulunan birkaç iş yerinden fiyat teklifi almak ve hangi malzemeye ihtiyacımız olduğunu en iyi şekilde tespit ettikten sonra tespit ettiğiniz malzemeleri en ucuza mal edeceğiniz seçenekleri araştırmak bize toplamda %30 kadar bir tasarruf sağlayacaktır.

Sitemiz aracılığı ile teklif alacağınız iş yerlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Comments are closed.