Tavan Boyama Ve Maliyetler

Tavan boyama maliyeti

Evinizde ve iş yerinizde yenilik oluşturmak için ve tavanı boyamak suretiyle bir fark yaratmak isteyebilirsiniz. Eğer böyle bir düşünceniz varsa önünüzde hangi alternatifler bulunduğunu ve bu alternatiflerin sizin için getireceği maliyeti araştırdık ve derledik.

Tavan boyama işinin maliyeti

maliyetOrtalama büyüklükte bir mekanın profesyonel boyacı tarafından boyanması işi işçilik ücreti ve kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak yaklaşık olarak 250 € ile 1.750 € arasında bir maliyet gerektirir. Maliyeti etkileyen faktörler :

 • Boyacıya ödenecek işçilik ücreti
 • Boyanılacak yüzeyin konumu
 • Kaç kat boya yapılması gerektiği
 • Kullanılan boyanın kalitesi
Boya, sarf malzemesi ve KDV dahil metrekare başına boyama maliyeti. Tavan boyama işi için ortalama toplam maliyeti (30 – 70 metrekare arası)
12,50 – 17,50 Euro arasında 250 – 1.750 Euro arasında

Tavan boyama işine karar verdiğinizde size fikir verebilmesi için bazı alternatifler hakkında maliyetleri tespit ederek aşağıda sıraladık. Siz de bu örnekler üzerinden kendi mekanınız için oluşacak maliyetler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Küçük bir mekan:  Büyüklüğü 30 metrekareden fazla olmayan bir tavan yüzeyi için boyama maliyeti 225 – 250 € arasında gerçekleşir.
 • Ortalama bir mekan:  Büyüklüğü 30 – 70 metrekare arasında olan bir tavan yüzeyinin kullanılan boya ve sarf malzemesi de içinde olmak üzere yaklaşık 370 – 380 Euro arasında gerçekleşir.
 • Büyük bir mekan:  Büyüklüğü 70 metrekareden daha büyük olan bir tavanın boyanması için malzeme ve işçilik ücreti dahil yaklaşık 770 – 790 Euro arasında bir maliyet göz önünde bulundurmanız gerekir.

Tavan boyama işinde maliyetin hesaplanması

 • İşçilik ücreti : Tavan boyama işinde işçilik ücreti metrekare başına 12 – 17 Euro arasında değişir. Bu ücret genel işçilik ücretlerine göre düşük sayılabilir. Bunun sebebi tavan zeminlerinin geniş ve düz alanlar olması sebebiyle işçiliğin nispeten kolay olmasıdır.
 • Boya maliyeti :Tavan boyama işinde tavan boyası kullanılır. Eski bir evde tavan boyanması gerekiyorsa, genellikle ekstra alt tabaka ve astar kullanılması gereklidir. Çünkü tavan yüzeyleri genellikle badana veya leke tutmaz şekilde boyanır. Bu, lateksin düzgün bir şekilde bağlanamamasını sağlar. Lateks boya fiyatı litre başına 4 – 14 avro arasındadır. 1 litre lateks boya ile yaklaşık 6 – 10 metrekare arasında bir alan boyayabilirsiniz.
 • Tavan boyamasının tüm mekana yayılması

Boyama işine başladığınızda tavanın yanında diğer zeminlerin de boyanmasına karar verirsek işçilik ücreti ortalaması daha düşük oluşacaktır. Aşağıda bu şekilde oluşturulmuş boya malzeme ve KDV dahil bazı örnek hesaplamalar size sunulmuştur.

yüzey İşçilik, boya, malzeme ve KDV dahil ortalama maliyet Bağlı olarak
Merdiven 350 – 750 Euro Sadece bir kez beyazlatılmalı veya zımparalanmalı, temizlenmeli ve boyanmalıdır.
Çatı penceresi 450 – 950 Euro Sadece yan panellerin yapılması veya kenar çubuğunun ya da tüm çatı penceresinin, pencere çerçevelerinin ve pencerelerin mevcut olup olmadığı.
Kapılar 300 – 2.000 Euro Kapı direkleri olan veya olmayan 2 ila 40 kapı.
Pencere çerçeveleri 500 – 1.900 Euro 7 metrekarelik fiyat, boya bir evin sahip olduğu tüm dış çerçevelere dahil değildir.

Tasarruf ipuçları:

kurtarmak

Tavan boyama işinde sizin için maliyeti düşürecek bazı ipuçlarını  tespit ettik. Bu tespitler göz önüne alındığında kayda değer bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

 • Çalışmanın kış aylarında yapılması : Boyama işini boyacıların daha az yoğun oldukları kasım – mart ayları arasında planlarsanız boyacıların sizden talep edeceği işçilik ücretinde tasrarruf %30 kadar tasarruf edebilirsiniz.
 • Gerekli hazırlıkları kendiniz yapın. Gerçekleştirmek istediğiniz boya işi ne olursa olsun, gerekli hazırlıklar her zaman kendiniz tarafından yapılmalıdır. Zira bu hazırlıkları  , harcadığı zaman için ücret talep eden boyacının yapması, harcayacağı zamanı ve buna bağlı olarak işçilik ücreti maliyetini önemli ölçüde arttırır. Bu sebeple , boyanacak mekanda çalışmaya engel oluşturacak eşyaların yerlerinin değiştirilmesi ; tavana ulaşmak için gerekli aletlerin yerleştirilmesi ve sarf malzemelerinin hazırlanması gibi işlemeleri yapmış olmanız boyacıya ödeyeceğiniz işçilik ücretini düşürür.
 • Sübvansiyonlardan faydalanın : Bir süre için yenileme çalışmaları için indirimli KDV oranı olmuştur. 1 Temmuz 2015’ten sonra bu destek hala boyacılar için geçerlidir. Bu yüzden, hala geçerli olan bu destekten yararlanın.

Birden fazla boyacıdan teklif alarak % 30’a varan tasarruf sağlayın

Bu site vasıtasıyla ulaşabileceğiniz birkaç boyacı ustasından yapılacak iş  , alınacak malzeme ve oluşacak maliyete yönelik alacağınız teklifler sayesinde hem size en uygun çözümü bulmuş hem de maliyetleri yaklaşık %30 kadar düşürmüş olacaksınız.

Comments are closed.