Tavan yalıtım maliyeti

Tavan yalıtım maliyeti

Eğer geçmişten kalan ve ahşap tavanlı bir eve sahipseniz ses yalıtımıyla ilgili bilmeniz ve yapmanız gereken çok önemli şeyler vardır. Bu yapıdaki evler genellikle betona ulaşmanın zor olması sebebiyle ahşap tercih edilmiş yapılardır. Yapının ahşap olamsı ses yalıtımı bakımından dez avantaj oluşturur. Bu sebeple alt kat, üst kat ve yan mekanlara ses rahatlıkla ulaşabilir. Ahşap mekan yalıtım bakımından zaafiyet oluşturacağı gibi ses seviyesini de yükselttiği için kullanımı bir hayli zor mekanlardır.

 

Gürültü kirliliğine karşı neler yapabilirsiniz?

Bu yapıdaki bir evde gürültüyle mücadele etmenin en önemli yolu tavan yalıtımını güçlendirmektir. Tavan yalıtımının bir amacı hem ısıyı hem de sesi mekanın içerisinde tutabilmek , dışarıya çıkışını engelleyebilmektir.

Başlıca izolasyon yöntemleri:

Tavan yalıtımı için aşaçıda bir kaç yöntem tespit ettik. Bu yöntemlerin bir kısmı çok basit şekilde uygulandığı halde , birkısmının uygulanması ve maliyeti oldukça yüksek olabilir. Siz beklentilerinize ve bütçenize göre bir seçim yapabilirsiniz.

  • Asma Tavan: Tavan yalıtımı yaparken aynı zamanda mekanın daha iyi hava almasını istiyorsanız asma tavan kurulumunu tercih etmelisiniz. Bu uygulamada haricen bir tavan oluşturup tavana monte ederken arada kalan boşluğun uygun yalıtım malzemeleriyle doldurulması durumda hem ev daha iyi hava alıcak hem de ısı ve ses bakımından yalıtım sağlanacaktır.
  • Boşluğu Doldurmak: Tavanınızın iki parçası arasındaki boşluk,  bir pul yalıtım ile doldurulabilir. Bu, püskürtülen maddenin enjekte edildiği birkaç delik delinerek yapılabilir. Topaklayıcı, boşluk içinde tekrar birbirine yapışacak ve tavanınızda sıkı bir yalıtım tabakası oluşturacaktır. Bunun bir başka avantajı, zemin katınızın iyi ısıyı eşit derecede iyi tutmasıdır. Aşağıda yayılan ısı daha ağır şekilde çekilecektir.
  • Kayan Şap Yükleme:  Tavan yüzeyine ekstra bir zemin döşemeyi tercih edebilirsiniz. Bu zemini yapışkan bir malzemeyle tavana monte edebilirsiniz. Böylece  çivi veya benzeri bir malzeme ile montaj yapmak zorunda kalmazsınız . Üst ve alt kat arasında ses ve ısı yalıtımı güçleneceği gibi tavanın görünümü de yenilenmiş olur. Böylece tek bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

Tavan yalıtımı masraflarını sizin için belirledik ve  sizin için aşağıdaki listeyi hazırladık.

Hangi ürünü veya hizmeti satın almak istiyorsunuz? Her birim için fiyat hesaplanmıştır. Birim başına fiyat nedir
Yalıtım tabakalı asma tavanın yapılması Metrekare başına 55 – 65 avro arasında
Yerdeki boşlukları pul yalıtım ile doldurma Metrekare başına 14-17 avro arasında
Kayan şap inşaatı Metrekare başına 25 – 35 avro arasında

 

  • İşi kendiniz yapmak istiyorsanız. Kullanacağınız yalıtım malzemesini ve sarf araç gereklerini en iyi şekilde tespit edip işçilikbecerilerini gerçekleştirebileceğinizden emin olmalısınız.
  • İşibir profesyonel yardımıyla yapacaksanız. Kullanılacak malzemenin temin edilmesi, tecrübeli usta bulamak ve maliyeti hesaplamak konusunda çok dikkatli olmalısınız.

Fiyatı etkileyen faktörler:

Tavan yalıtımı için oluşacak maliyet yaptığınız seçimlere bağlıdır. Bu seçimleri sizin için derledik.

  • Tavan büyüklüğü: Tavanınızın yalıtımı işinin maliyetinde önemli konulardan birisi uygulanan tavanın büyüklüğüdür.Doğal olarak mekan büyüdükçe maliyetde büyüyecektir.
  • Pratik veya dekoratif seçim. Tavan yalıtımını zaman zaman sadece küçük çapta ve ucuz maliyeti hesplayarak planlarız. Zaman zaman ise tüm tavanda bir dekoratif işlem olarak planlarız. İkinci durumda kullanılacak malzeme ve işçilik ücreti maliyeti yükseleceğinden toplam maliyette yüksek olacaktır. Buna rağmen evimizde dekoratif bir görünüm oluşması bakımından bu maliyete katlanmayı tercih edebiliriz.

Pratik tasarruf ipuçları

Aşağıdaki tasarruf ipuçları ile tavan yalıtım maliyetinden tasarruf etmek çok kolaydır:

  • Komşularınızla birlikte hareket edin. Yalıtım işi mekanlarda alt kat üst at ve yan mekanlarla ilgili olduğundan bu komşularla birlikte hareket etmek hem en iyi sonucu almamızı hem de maliyeti düşürmemizi temin eder.
  • Birden çok teklif alın. İşe karar verdiğimizde malzeme ve işçilik olarak birden çok teklif alıp uygun maliyet ve işçiliği seçmek suretiyle %30’a kadar tasarruf sağlayabiliriz.

 

Comments are closed.