Yer fayansı maliyeti

Fayans Değişim/Montaj İşleri

Hepimiz zaman zaman evimizde ya da iş yerimizde bulunan fayansları çeşitli sebeplerle değiştirmek isteriz. Zaman zaman mevcut malzemeden sıkılırız, zaman zaman ise fayanslarımız eskiyerek kullanılmaz hale gelir ve değiştirilmesi gerekir. Bu sayfada fayans değişim işinin maliyetini ve ayrıntılarını bulacaksınız.

yer fayansci

 -Fayans döşetme işinin maliyetinin hesaplanması

Fayans döşenmesi işinde maliyeti işçilik ücreti (el emeği), uygulanacak malzemenin ücreti, sarf malzemelerinin ücreti ve nakliye ücretleri belirler. İşçilik ücreti metrekare üzerinden hesaplanır. Çalışılan yerin ekonomik durumuna, çalışılan fayans ustasının yeteneğine ve çalışılacak alanın büyüklüğüne göre ortalama bir işçilik ücreti tespit edilir.

Aşağıda bazı yer döşeme malzemelerinin uygulanmasında size fikir verebilecek örnekler gösterilmiştir.

Kullanılacak Malzeme Metrekare fiyatı
Yer fayansları 8 – 159   tl
Seramik fayanslar 8 – 81     tl
Doğal taş 24 – 159 tl
İşçilik ücreti (el emeği) 24 – 39   tl
Sarf malzemesi (tutkal,derz,vb) 7 – 19      tl

 

Genel olarak fayans döşeme ustalarının işçilik ücretleri değişmekte. Bu ücretler zengin bir muhitte ünlü bir fayans ustası için 150-200 tl olabileceği gibi, daha ekonomik olarak daha düşük bir muhitte bir fayans ustası için 50-100 tl arasında olabilir.

En ucuz alternatif : 20 metrekarelik mutfağın fayans değişimi için en ucuz seramik fayansı uygulamak isterseniz işçilik, malzeme ve nakliye dahil yaklaşık 1.100 tl civarında bir faturayı göze almanız gerekir.

Ortalama alternatif : 20 metrekarelik mutfağın fayans değişimi için  ucuz bir doğal taş  uygulamak isterseniz işçilik, malzeme ve nakliye dahil yaklaşık 1.500- 1.750 tl civarında bir faturayı göze almanız gerekir.

Pahalı alternatif : 20 metrekarelik mutfağın fayans değişimi için  pahalı bir doğal taş  uygulamak isterseniz işçilik, malzeme ve nakliye dahil yaklaşık 2,000- 2.250 tl civarında bir faturayı göze almanız gerekir.

Fayans döşeme işinin maliyetini etkileyen faktörler :

-Fayansın türü

Seçeceğiniz malzemenin piyasada çok sayıda alternatifi bulunmaktadır. Doğal olarak her bir döşeme çeşidinin maliyeti ve fiyatı farklı olacağından bizim için oluşacak maliyeti de değiştirecektir. Biz aşağıda verilen alternatiflerden ihtiyacımıza en uygun olan malzemeyi seçmeye çalışmalıyız.

Seramik fayans Metre kare fiyatı Bulunan modeller
Kum taş fayans 12-64 tl Bütün renkler
Terakota fayans 15-39 tl Kahve tonlar
Çimento fayans 59-81 tl Farklı yüzeyler veya renkli motifler

Seramik fayansın dışında bir diğer alternatif de  doğal taş fayansıdır. Doğal taş seçeneği biraz daha pahalıya mal olabilir. Doğal taş, doğa tarafından oluşturulmuş görüntüsü ile özel ve çok tercih edilen bir üründür. Doğal taş zemini özellikle zamansız bir ürün olduğu için çok popüler.

Dogal tas tipi Metre kare fiyati Bulunan modeller
Arduvaz taşı 24 & 159 tl arası Siyah, gri, yeşil ve kırmızı, özellikle mat bir yüzey
Sert taş 29 & 159 tl arası Kum renkleri, siyah/gri/beyaz, ve mavi, gri, kırmızı ve yeşil.
Kireç 34 & 134 tl arası Kum renkleri, siyah/gri/beyaz, ve mavi, gri, kırmızı ve yeşil.
Kuvarsit 39 & 149 tl arası Siyah, gri, yeşil ve kırmızı.
Granit 49 & 105 tl arası Siyah, gri, yesil, kırmızı. Benekli bir yapısı var.
Mermer 49 & 129 tl arası Kum renkleri, siyah/gri/beyaz, ve mavi, kırmızı, yeşil.

 

Kullanılacak fayans tipinin dışında  dikkate alınması gereken başka bir husus da PEI değeridir. Emprenye yapılacak fayanslarda, mesela banyoda kullanılması için, emprenye ilacının litresi ortalama 35 tl civarındadır. PEI değeri kullanılan taşın görünümünü ve ömrünü temsil eder. PEI değeri ne kadar yüksek ise fayansın fiyatı da o kadar yüksek olacaktır.

-Yerden ısıtma sisteminin bulunup bulunmaması

Yerden ısıtma sistemiyle birlikte fayans uygulamasının maliyeti :

Isıtma Sistemi Metre kare Frezelemek büzülme ağları
Ana ısıtma sistemi 9 – 99 arası 800 – 2.150 tl arası 800 – 2.600 tl arası
Ek ısıtma sistemi 14 – 149 arası 800 – 2.150 tl arası 800 – 2.600 tl arası

-Fayans ustasının tecrübesi ve tanınırlılığı

Fayans ustasının el emeği (işçilik ücreti) olarak sizden talep edeceği miktar iş yerinin bulunduğu semte , ustanın tecrübesine ve çevrede tercih edilen bir usta olup olmamasına göre değişir. Ancak bir ustanın işçilik ücreti olarak talep edeceği miktar yaklaşık 20 – 50 tl arasında gerçekleşir. Fayans ustasını keşif için çağırdığımızda ulaşım için önemli bir masrafı yoksa ayrıca bir para ödemeyiz. Ustayla anlaştığımızda bizden talep edeceği rakamın içerisinde bütün kalemler bulunacaktır.

-Fayansın nasıl döşeneceği

Yukarıda verilen fiyata ilişkin bilgiler standart fayans döşeme işlemlerine göre hesaplanmıştır. Eğer fayans daha özel ve zaman alacak şekilde yerleştirilecekse işçilik ücreti de yüksek olacaktır. Bu miktar ustanın harcayacağı zamana ve ustalık bilgisine göre artacaktır.

-Fayans kenarının bulunup bulunmaması

Fayans döşemede kullanılan kenar malzemelerinin metrekare fiyatı 30 – 55 tl arası değişebilir. Bu fiyata işçilik ücreti ve malzeme fiyatı dahildir. Fayans kenarı seçimi fayansın daha sağlıklı kullanımını  sağlayacağı gibi renk ve desen olarak zeminin tamamlanmasında son derece önemlidir.

-Fiyat kıyaslama

Fayans döşeme işine karar verdiğiniz zaman size en yakın ustalardan malzeme seçimi ve fiyat konusunda teklif almanız hem ihtiyacınıza en uygun seçimi yapmanız hem de işinizi en ekonomik şekilde halletmeniz için faydalı olacaktır. Bu sitede ücretsiz ve koşulsuz olarak teklif alacağınız en az altı tane fayans ustasının iletişim bilgileri size sunulmuştur bu çalışma ve kıyaslama size yaklaşık  %30 tasarruf sağlar.

Fayans ustasımı lazım?

 • 6 farklı teklif karşılaştır!!!
 • Bedava ve koşulsuz
 • Yerel ustalar
 • %30’a kadar tasarruf et

Genel bilgi

 • Genel fayans ustası
 • Fayansta derz uygulaması
 • Fayans yerleştirme

Fayans çeşitleri

 • Yer fayansları
 • Duvar fayansları
 • Yer ısıtıcı fayanslar

Seçenekler

 • Salon fayanslama
 • Mutfak fayanslama
 • Banyo fayanslama
 • Tuvalet fayanslama

Fayans ustası maaliyeti

 • Banyo fayanslama masrafları
 • Mutfak fayanslama masrafları
 • Yer fayans fiyatları
 • Duvar fayans fiyatları
 • Fayans ustasi ücreti
 • Fayanslama fiyatları
 • Mutfak fayanslama masrafları
 • Yer fayanslama maaliyeti

Comments are closed.