Teklif al, tasarruf yap

Yıllar geçtikçe daha fazla insan ısı pompası kullanmayı tercih ediyor. Isı pompası, havadan veya topraktan gelen enerjiyi ısıya dönüştüren bir sistemdir. Bu ısı kaynağını evinizi ısıtmak veya suyu ısıtmak için kullanılabilirsiniz. Mülkünüze ısı pompası kurdurtmayı planlıyor ancak öncelikle ortalama getiri ve ortalama maliyet fiyatı hakkında net bir fikir edinmek istiyorsanız doğru yere geldiniz!

Isı pompası fiyatı

  
Isı pompası mı alacaksınız? Önce karşılaştırın!

Bir ısı pompası için çalışın

Bir ısı pompası kurmak için çok sayıda işlem gereklidir. Birkaç büyük çukur ve hendek kazılması gerekiyor ki bu ilk etapta çok pahalıya patlayabilmektedir. Bu işlemin oluşturacağı maliyet hafife alınmamalıdır. Toprağın türüne bağlı olarak, doğru verimi elde etmek için kazma hızlı bir şekilde yüzlerce metre derinliğe kadar gerçekleşecektir. Her toprak tabakası aynı zamanda farklı verim sağlar, bu nedenle toprak bileşiminin önceden bilinmesi gerekir. Çok derin kazım çalışmaları gereksiz maliyetlere neden olurken maliyetten kaçmaya çalışmak düşük verim verir ve bu da ısı pompasını verimsiz hale getirir.

Gerekli lisanslar ve izinler

Bir ısı pompası kurmayı seçtiğinizde, her şirketin bunu yapmasına izin verilmediğini hesaba katmak çok önemlidir. Uzman bir şirket bu nedenle her zaman belirli lisanslara ve izinlere sahip olacaktır. Bu sebeple bir uzmanla veya şirketle çalışmaya karar vermeden önce izinleri talep edin.

Bir ısı pompasının maliyeti nedir?

maliyetBir ısı pompası için alınan ortalama maliyet fiyatı hakkında iyi bir fikir edinmek istiyorsanız, kazılması gereken metre başına yaklaşık 50 tl’lik bir fiyat etiketi hesaba katabilirsiniz. Diğer bir deyişle, 300 metre derinlikte sondaj yapılırken ortalama maliyet 15.000 tl civarındadır. Bu fiyata dağıtıcı, hortumlar ve benzerleri gibi şeylerin zaten dahildir.

Yukarıda verilen fiyat sadece deliklerin açılması içindir. Tabii ki evinizi ve suyu bir ısı pompası ile ısıtmak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken maliyet bu olmayacaktır. Geçmişte de ısı pompası sistemi pek çok insan için ulaşılmazdı ve bugün bile böyle bir sistemi satın almak oldukça pahalı bir işlem olmaya devam ediyor. Isı pompasının kendisi için, yaklaşık 20.00 tl civarında bir fiyat etiketini göz önünde bulundurmalısınız. Yeraltı borularını ve tesisatını buna eklerseniz, toplam maliyet 40.000 tl ila 50.000 tl arasında olabilir.

Isı pompası ile merkezi ısıtma kazanı maliyetinin ve veriminin karşılaştırılması

Ortalama bir kalorifer kazanınız var ve bir ısı pompası kullanmaya geçmekle ile ilgili şüpheleriniz varsa sizin için iki sistemi karşılaştırdık. Her iki sistem arasında var olan maliyet farklarını listeledik.

Kazan

15 yılda 10.000 tl değer kaybı 500 tl civarında
Bakım 700 tl civarında
Enerji maliyeti 2000 m3 x 60 sent 1.500 tl civarında
Yıllık toplam maliyet: 2.700 tl civarında

Isı pompası

25 yılda 20.000 tl amortisman 1.000 tl civarında
Bakım 120 tl civarında
Enerji maliyeti 4500 m3 x 23 1.200 tl civarında
Yıllık toplam maliyet: 2.400 tl civarında

Yukarıdaki verilere ilk bakışta ısı pompasının (amortisman nedeniyle) merkezi ısıtma kazanından daha pahalı olduğu görülmektedir. Ancak ısı pompası ile gerekli olan bakım ve enerji maliyetleri önemli ölçüde daha düşüktür. Kalorifer kazanına kıyasla böyle bir yatırım ilk bakışta o kadar da çekici görülmese de uzun vadede karlı olacaktır.

Örneğin, yukarıdaki tablo, yaşadığınız belediye tarafından verilebilecek olası bir sübvansiyonu henüz dikkate almamaktadır. Buna ek olarak, enerji fiyatlarında gelecekte oluşacak bir artış da hesaba katılmamıştır. Buna sıcaklık ısıtma açısından daha yüksek verimliliği ve ayrıca merkezi ısıtma kazanının güç tüketimini de eklediğinizde, ısı pompasının gerçekten çok sürdürülebilir ve mali açıdan karlı bir yatırım olduğunu fark edeceksiniz.

Farklı ısı pompası türleri

Son olarak, ısı pompalı bir sistem için ödemeniz gereken fiyat, büyük ölçüde seçtiğiniz sistemin türüne bağlıdır. Bu alanda dört farklı seçeneği inceleyebiliriz.

  • Yatay kapalı sistem

İlk sistem yatay olarak kapatılır. Bu sistem ile evinizin yüzeyinin yaklaşık üç katı olan bir alana yaklaşık 1 ila 2 metre derinlikte bahçeye bir boru ağı yerleştirilir. Yani yaklaşık 100 metrekare yaşam alanına sahip bir eviniz varsa en az 300 metrekare bahçeye ihtiyacınız var. Tam boyut, dip derinliğine ve türüne bağlıdır. Yatay olarak kapalı sistem ısı pompası kullanmayı mı tercih edeceksiniz? Bu durumda 40.500 ila 45.000 tl arasında bir toplam fiyatı hesaba katabilirsiniz.

  • Dikey olarak kapalı sistem

Dikey olarak kapalı sistemin aslında en sık kullanılan sistem olduğu söylenebilir. Bu, daha yüksek bir getiriye sahip olduğu gerçeğiyle ilgili her şeye sahiptir. Bu durumda zemine büyük derinlikte bir veya daha fazla boru delme seçimi yapılır. Bu derinlikte sıcaklık genellikle yaklaşık 12 derecedir ve  oldukça sabittir. Kuru kumlu bir toprağa sahipseniz, etrafa sıvı pompalayarak toprağın biraz soğumasının mümkün olduğunu lütfen unutmayın. Sonuç olarak gideri her yıl biraz daha düşük olacaktır. Bu durumda yaz aylarında pompalamaya devam etmek iyidir. Bu, boruların etrafındaki toprağın tekrar ısınmasını sağlar. Bunun gibi bir sistem için 35.000 ile 40.500 tl arasındaki bir fiyatı hesaba katabilirsiniz.

  • Kazı sistemi

Kazı sistemi, açık sisteme sahip bir ısı pompası kullanıldığında da gerçekleştirilir. Bu sefer kapalı boru sisteminden sıvı akmaz, ancak doğrudan yeraltı suyunun pompalanması seçimi yapılır. Bu yeraltı suyu, kapalı bir sistemin sıvısından daha sıcaktır. Bu, verimin önemli ölçüde artmasını sağlar. Tam bir kurulum için yalnızca yaklaşık 35.000 tl harcayabileceğinizi hesaba katmalısınız. Ek olarak, sistemin temizlenmesi gerektiğinden yıllık olarak ek maliyetler oluşur. 

  • Hava sistemi

Dördüncü ve son seçenek ise hava sistemidir. Isı, fan vasıtasıyla dış havadan sağlanır. Bu, özellikle çok az delme gerektirdiği için piyasadaki en ekonomik ısı pompası sistemidir. Isı pompası yaz aylarında da klima şekilde kullanılabilir . Lütfen bu durumda fanın biraz ses kirliliğine neden olabileceğini unutmayın. Hava sistemli bir ısı pompası size ortalama olarak 15.000 ile 20.000 tl arasında fiyat alacaktır.

Sonuç olarak, bir ısı pompası kurdurmak genel olarak pahalı bir meseledir, ancak  uzun vadede karlı olacaksınız.

Teklifleri karşılaştırın ve tasarruf edin

İlk adım olarak birkaç teklifi karşılaştırmanızı öneririz. Bunun nedeni, fiyatların şirketten şirkete önemli ölçüde farklılık göstermesidir. Neyse ki, web sitemiz üzerinden aynı anda çeşitli yerel uzmanlardan 6’ya kadar teklif isteyebilirsiniz. Aşağıdaki butona tıklayın ve bilgilerinizi bırakın. Teklifleri hiçbir yükümlülük altına girmeden posta kutunuza alın ve karşılaştırmaya başlayın. Bu şekilde maliyetlerde% 30’a kadar tasarruf edebilirsiniz!

Laatste nieuws