Ağaç Dikimi ve Maliyeti

Bir mülk satın aldığınızda içi kadar dışı da sizi yansıtır. Gününüzün bir kısmını geçirebileceğiniz, güneşlenip temiz havanın tadını çıkarabileceğiniz bir alanının olması oldukça büyük bir lükstür.Bu nedenle bahçeli bir eviniz varsa  etrafındaki araziyi tam olarak kullanmak isteyeceksiniz. Estetik açıdan bahçe tasarımından ilk olarak genellikle ağaç dikmeye yönlendirilirsiniz. Ağaçlar bahçenize atmosfer ve görünüm kazandıran, sizin için önemli olduğu yerlerde gölge sağlayan faktörlerdir. Etrafınıza baktığınızda, muhtemelen bunun tamamen kontrolden çıktığı, ormana dönen evleri de göreceksiniz. Ev, sakinin sadece gölge, nem ve düşen yapraklara sahip olmasını sağlayan büyük bir ağaçla gölgelenmiştir. Aksiliklerden kaçınmak için ağaç dikerken nereye dikeceğinizi, hangi türü tercih etmeniz gerektiğini iyi bilmeniz gerekir.  Bu nedenle ağaç dikmenin maliyetlerini ve sizin için neleri dikkate almanız gerektiğini listeledik.

Dikim ve ekime başlamadan önce bir bahçıvana danışın.

Bahçenize ağaç dikmeye karar verdiğinizde ilk olarak halihazırda var olan hali hakkında bilgilendirmeler ve öneriler. Çünkü dikeceğiniz her ağaç için bahçenizin yerini ve bahçenizin büyüklüğünü göz önünde bulundurmanız gerekecek. Bir ağaç türünün diğerinden daha fazla güneşe ihtiyacı olacaktır. Ağaçlar güneye bakan bir bahçede bir gölge kaynağı olabilir, bu yüzden onları nereye dikeceğinizi bilmeniz gerekir.

Ağaç dikmenin maliyeti nedir ?

Bahçenizi ağaçlandırmadan önce başlangıçta onunla birlikte gelen çeşitli maliyetleri de hesaba katmanız gerekecektir. Bir fikir oluşturabilmesi için aşağıda muhtemel masrafları listeledik.

Hangi ürünü satın alıyorsun Ürünün boyutu veya birimi nedir Ürünün fiyatı ne kadar
Kayrak süs elması, 4 basamaklı raf dahil 150 ile 180 cm arasında gövde yüksekliği 140 tl
Çatı meşesi veya çatı bataklık meşesi gibi çatı ağacı 150’ye 150 cm 200 tl
Çit kullanıma hazır 215 x 125 cm 150 ile 250 tl arası
Bahçıvan ücreti Yarım gün başına Ortalama olarak 200 tl
Bahçıvan ücreti Saat başı 35 ila 50 tl arası
  • Bahçe işleri tecrübeniz varsa: Bahçecilik bilginiz varsa, o zaman ağaç dikmenin kendiniz kolaylıkla yapabilirsiniz. Tamamen büyümüş ağaçlar satın alabilir, ardından bahçenize kendiniz dikebilirsiniz. Ağaçlar genellikle nakliye dahil yetiştiriciden gelir.
  • Bahçe işlerinde tecrübeli değilseniz: Bahçıvanlık konusunda becerikli değilseniz, bahçenize ağaç diktirtmek için bir bahçıvan ile çalışabilirsiniz. İsterseniz ağaçları bahçıvandan sipariş edebilirsiniz veya istediğiniz tedarikçiden getirtip, sadece dikimini yaptırabilirsiniz.

Ağaç dikiminde nihai maliyet nasıl oluşur?

Yapacağınız tercihlerle ödeyeceğiniz miktarı azaltabilir veya arttırabilirsiniz. Ağaç dikim fiyat etiketinin nasıl oluştuğunu inceledik ve bu seçenekleri sizin için listeledik.

  • Seçenek 1: Uzun vadeli bi plan yapın. . İnsanlar, uzun vadeli sonuçların ne olacağını düşünmeden bahçelerine ağaç dikebilirler. Bir ağacın sonunda ne kadar büyüyeceğine dikkatlice bakmanız gerekecek. Eğer yan mülkünüzde birileri oturuyor ise hızlı büyüyen ve dallanan bir ağaç onları rahatsız edebilir. Bu nedenle, ağaçları gerçekten dikmeden önce bir ağaç yetiştiricisinin, bir bahçe merkezi çalışanının veya bir bahçıvanın omzunuzun üzerinden bakması iyidir. Bu tavsiye toplam maliyeti biraz yükseltecektir ancak uzun vadede sizi birçok sorundan kurtaracaktır.
  • Seçenek 2: Diktirmek istediğiniz ağaçların büyüklüğü : Yetiştiriciden ağaç temin ettiğinizde birkaç yıl ayakta kalacaklardır, bu da evinize yerleştirildiklerinde hatırı sayılır büyüklükte oldukları anlamına geliyor. Biraz daha büyük bir ağaç, yetiştirici zaten bir süredir baktığı için size biraz daha pahalıya mal olacaktır. Zaten biraz daha büyük olan bir ağaç da biraz daha dolgun görünür ve diktiğiniz anda kendini belli eder. Gölge veya meyve söz konusu olduğunda hemen ağacınızdan yararlanabilirsiniz. Daha küçük bir ağaç seçerseniz, maliyetler için önemli bir miktarda daha az harcarsınız. Bir tedarikçiden satın aldığınız, tamamen büyümüş küçük bir ağaç, muhtemelen olgun bir ağacın fiyatının dörtte birine mal olacaktır. Daha sonra büyümeden ağacı satın almanız gerekecek.
  • Seçenek 3: Bir dikim tavsiyesi alın. Özel olarak ağaç satın alabilirsiniz, ancak bahçeniz için bir araya getirilmiş bir dikim tavsiyesi gerekli olacaktır. Bir peyzajcı, bahçıvan veya bir bahçe merkezi çalışanı tarafından yapılan bir dikim tavsiyesi alabilirsiniz. Bahçıvandan bahçıvana, şirketten şirkete talep edilen ücret değişiklik gösterebilir. Peyzaj mimarı en orantılı olarak hesaplayacaktır. Bunun nedeni, bir bahçe tasarımının yanı sıra dikim tavsiyesi alacağınızdır. Dikim tavsiyesi için ek bahçe tasarımının maliyetinin yüzde 50’sini ödersiniz.

Bir bahçıvan, bir dikim tavsiyesi hazırlayacak ve dikim tavsiyesini hazırlamak için harcadığı süre için sizden bir saatlik ücret talep edecektir. Ağacınızı tedarikçiden temin etmek diğer seçenekler ardasında nispeten daha ucuza mal olacaktır. Bu tavsiye, tedarikçiler tarafından satışa sunulan ürün ve ağaçlara göre derlenmiştir.

Pratik tasarruf ipuçları

Aşağıdaki ipuçları ile ağaç dikiminden kolayca tasarruf edebilirsiniz.

  • Dikim işini komşularınızla birlike yapın. Komşularınızla birlikte ağaç aldığınız an, bu size bir takım avantajlar sağlayacaktır. Sadece o zaman hangi ağaçları satın alacağınızı tartışamazsınız; ayrıca nakliye masraflarını birlikte paylaşabilirsiniz. Bu şekilde ulaşım gibi detay ücretleri sadece bi defa ödersiniz. Ayrıca tedarikçiden miktar indirimi alabilirsiniz.
  • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Ağaç dikiminde maliyetlerden tasarruf etmenin en hızlı yolu, birden çok fiyat teklifi istemektir. Aşağıdaki butona tek bir tıklamayla, kendi yararınıza kullanabileceğiniz zorunluluk olmadan birden fazla fiyat teklifi talep edebilirsiniz. Bu teklifleri karşılaştırmak size yüzde 30’a kadar tasarruf sağlayabilir.

Comments are closed.