Aydınlatma Sistemlerinin Kurulması ve Maliyetleri

Bir evde doğru aydınlatma hem dekoratif hem de verimlilik olarak en önemli unsurlardan biridir. Evinize yerleştireceğiniz aydınlatma sisteminin ihtiyaçlarınızı karşıladığından ve en iyi performansı gösterdiğinden emin olmak istersiniz. Bu durumda, profesyonel bir görüş almak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, bunun toplam maliyetleri işlemlere başlamadan önce değerlendirmeniz önemlidir. Bu sayfada profesyoneller tarafından kurulan aydınlatma için ortalama maliyeti sizin için listelemekten mutluluk duyuyoruz.

Aydınlatma sisteminin kurulumunun maliyeti nedir?

Aydınlatma kurulumunu her zaman bir profesyonele yaptırmanız tavsiye edilir. Bir elektrikçi aydınlatmanın nasıl bağlanacağını tam olarak bilir ve en kalifiye ekipmanları kullanır. Bu, kısa devre riskini önemli ölçüde azaltılmasını sağlar. Ek olarak, aynı şey olası bir aşırı yüklenme veya diğer can sıkıcı komplikasyonlar için de geçerlidir. Aydınlatma kurulumu için ödenen maliyet, diğer işlemlerim yanı sıra, projenin boyutuna, aydınlatma tipine ve olası özel istek ve ihtiyaçlara bağlıdır. Her durumda, evinize aydınlatma montajı ile ilgili ayrıntılı bir fiyat değerlendirmesi yaptık. Aşağıdaki tabloda gösterilen fiyatlara sadece KDV değil, montaj ve bağlantı malzemesi de dahildir.

proje Ortalama tutar Bilgi
komple ev 1.600 ile 1.900 tl arasında 9-16 ışık noktası arasında
mutfak 440 ve 560 tl arasında 3 ve 4 ışık noktası arasında
Oturma odası 380 ve 580 tl arasında 2 ve 4 ışık noktası arasında
koridor 130 ve 250 tl arasında 1 ve 2 ışık noktası arasında
Yatak odası 130 ve 250 tl arasında 1 ve 2 ışık noktası arasında
Banyo 130 ve 250 tl arasında 1 ve 2 ışık noktası arasında
Dış Aydınlatma 80 ve 270 tl arasında Işık noktası sayısının standart dağılımı için ortalama maliyet.
  • En ucuz çözüm:  Sadece birkaç lambayla sınırlı büyüklükte bir alanda aydınlatma sağlamayı mı planlıyorsunuz? Bu durumda, toplam maliyeti düşük kalacaktır. Nispeten küçük alanlarda salon, banyo ve yatak odası bulunmaktadır. Bu durumda, alan başına yaklaşık 150 tl bir maliyeti dikkate almanız gerekir.
  • geniş alanların aydınlatılması:  Geniş bir alanı aydınlatmayı mı planlıyorsunuz? Güçlü bir aydınlatmanın gerekli olduğu bir odanın en yaygın örnekleri mutfak ve oturma odasıdır. Böyle bir alanı aydınlatmak için 380 ilr 650 tl arasında bir fiyat etiketi dikkate alınmalıdır.
  • Sıfırdan aydınlatma sisteminin kurulması:  Yakında tamamen yeni bir eve taşınmayı planlıyor musunuz? Bu evin tamamına aydınlatma sağlamak istiyor musunuz? Bu durumda, bunun 1.600 ila 1.900 tl arasında değişen büyük bir proje olduğunu anlamakta fayda var.

Aydınlatmada fiyat yapısını oluşturun

Aydınlatmanın tam fiyat yapısına baktığımızda, iki farklı parçadan oluştuğunu görüyoruz. İş gücü maliyetlerini bu alandaki toplam maliyetlerden ayırıyoruz. İşçilik maliyetleri, maliyetlerin toplam yüzde 26′ sını oluşturmaktadır. Malzeme maliyetleri toplam fiyat etiketinin yüzde 74′ ünü oluşturur. Hem taşıma hem de işçilik maliyetleri genellikle ücretlendirilen saatlik ücrete dahildir.

Aydınlatma kurulumunun maliyetini etkileyen seçenekler

Farklı seçenekler, evinize aydınlatma takmanın toplam maliyetini etkiler. Bu seçenekleri sizin için listeledik:

Seçim 1: Elektrikçinin saatlik ücreti

Elektrikçiler genellikle yapmaları gereken işler için saatlik ücret alırlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda, proje başına toplam fiyat da kullanılabilirler. Bir elektrikçi tarafından ücretlendirilen fiyatlar önemli ölçüde elektrikçiden elektrikçiye değişebilir. Örneğin, saatlik ücretler saatte 25 tl’ye kadar çıkabilir. Unutmayın, daha düşük bir saatlik ücret talep eden bir elektrikçinin otomatik olarak toplam maliyeti düşüreceğini  söyleyemeyiz. Sonuçta, bu elektrikçinin verimli bir şekilde çalışmaması mümkündür, bu yüzden biraz daha yüksek bir saat ücreti kullanan bir uzman seçerek paradan tasarruf edebilirsiniz. Elektrikçiyi seçerken, örneğin bağlı olduğu herhangi bir şirkete de danışmak yararlı olacaktır. Örneğin, KOMO kurulum kalite işareti, mutlak katma değer sağlayabilen çok iyi bilinen bir işarettir.

Seçim 2: Projenin kapsamı

Projenin büyüklüğü elbette nihai maliyet fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Örneğin, tüm eve aydınlatma sağlamayı mı seçiyorsunuz yoksa sadece koridoru ve oturma odasını mı aydınlatacak ? Evde ne kadar çok ışık kaynağı kurulursa, toplam maliyet o kadar yüksek olur. Ekstra ışık kaynağı başına 100 ila 125 tl arasında ek bir maliyeti dikkate almanız gerekebilir.

Seçenek 3: Ekstra seçenekler

Aydınlatma sistemleri, sadece tavan lambaları ve duvar lambaları değil, örneğin masa lambaları ve zemine monte edilen lambaları da  kapsar. Mevcut bir soketin yeri bu alanda büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte, bir elektrikçi elektrik prizlerini daha iyi bir yere taşıma olanağına sahiptir, ancak her zaman belirli bir ek ücret alınır.

seçenek Ortalama çıkış başına maliyet Ek metre başına ortalama maliyet
Yerleşik soket sağlayın 50 ve 110 tl arasında Uygulanamaz
Soketin taşınması (alçı veya gaz betonda 2 metreden az) 40 ila 70 tl arasında Yaklaşık 15 tl
Bir elektrik prizinin taşınması (katı betonda 2 metreden az) 70 ila 95 tl arasında Yaklaşık 20 tl

Yukarıdaki sadece evinizdeki aydınlatma türü hakkında değil, aynı zamanda aydınlatmanın yerleştirileceği yerler hakkında da dikkatli düşünmenin her zaman daha doğru olacağını açıkça ortaya koymaktadır. Bu şekilde ekstra maliyetlerden kaçınılabilir ve mümkün olan en iyi fiyata aydınlatmanızı kurdurabilirsiniz . Son olarak, olabildiğince tasarruf yapmak istiyorsanız elektrikçilerin saatlik oranını karşılaştırmak da yararlı olacaktır. Bunu karşılaştırma aracımızla hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu araç ücretsizdir ve hiçbir yükümlülüğü yoktur. Kısa bir süre içinde bölgenizdeki elektrikçiler  bazı teklifler verebilir. Bu, birden fazla seçeneği karşılaştırmanıza ve aydınlatma sisteminizi güvenli ve uygun bir şekilde kurdurmanıza ve eviniz için iyi kararı vermenize olanak tanır.

Comments are closed.