Açık Alanların Aydınlatılması ve Maliyetleri

Kendi arsanız değerli bir mülktür. Bir ev sahibi olarak, orada olabildiğince çok zaman geçirmek istersiniz. Bahçenizde geçirebileceğiniz zaman miktarı genellikle yeterli ışığın olduğu zamanlara bağlıdır. Pek çok insan arka bahçenin kullanım ömrünü arttırmak için geceleri bahçe aydınlatması kullanır. Bahçe aydınlatması çoğu kişiye hala bir lüks gibi gelir  ancak akıllıca seçimler yaparsanız maliyetin oldukça düştüğünü göreceksiniz. Bu sayfada bahçenizi aydınlatmak için ihtiyacınız olan ekipmanları, yapılacak işlemleri ve olası ortalama maliyetleri derledik.

Elektrik şebekesi ile bahçe aydınlatması

Birçok kişi bahçe aydınlatmasını elektrik şebekesine bağlamayı tercih ediyor. Uygulamada ve kullanımda bu bahçenize aydınlatma sağlamanın en güvenilir yöntemidir. Kolay kolay kesintiye uğramaz ve kullanımı oldukça pratiktir. Özellikle bir fiş pimi ile toprağa takacağınız bu aydınlatma şekli çok kolay bir şekilde bağlanabilir. Kabloları bahçenizin altına yerleştirdiğinizde uzun vadede uğraşacağınız problemler azalır. Ancak boruların nereye gittiğini belirtmeniz önemlidir, aksi takdirde bahçenizin bir parçasını kazarken zarar verebilirsiniz.

Solar bahçe aydınlatması

Bahçenizi aydınlatmak için son zamanlarda en çok tercih edilen yöntem güneş enerjili bahçe aydınlatmasıdır. Bu sistemle kendi güneş pilini kullanan bahçe aydınlatmasını kullanırsınız. Bu, lambaya bağlı çok küçük bir güneş panelidir. Ayrıca bir güneş paneli tarafından kontrol edilen kablolu bir ışık kullanan bir sistem de satın alabilirsiniz. Bu güneş paneli daha büyüktür ve onu güneşe doğru yönlendirebilirsiniz. Güneş panelleri çevre dostudur ve atık çıkarmaz.

Bahçe aydınlatmasının maliyeti nedir?

Bahçenizi aydınlatmaya karar verdiğinizde önünüzde birden fazla seçenek olacaktır. Aşağıda çeşitli aydınlatma yöntemlerinin size ne kadara mal olacağını inceledik.

Hangi ürünü satın alıyorsun Hesaplanan fiyat kaç birim başına Birim fiyatı nedir
Spot ışıklı bahçe aydınlatması elektrikli Led 3 parçalık set başına 60 ila 80 tl arası
Elektrik kablosu üzerinde ampul aydınlatmalı bahçe aydınlatması 10 bilyeli kordon başına 22 ile 30 tl arası
Sensörlü bahçe aydınlatması Birim başına 15 ila 35 tl arası
Güneş panelli dekoratif bahçe aydınlatması Birim başına Her biri 10 ile 19 tl arasında
Güneş paneli ve hafif zincir ile bahçe aydınlatması 10 metrelik kablo başına 16 ila 25 tl arası
  • Tecrübeniz varsa : Bahçe işlerinde biraz becerikliyseniz, bir bahçe aydınlatmasını kendiniz de kolayca bağlayabilirsiniz. Elektrik prizinizi iç mekanda kullanabilir ve kabloları duvardaki bir delikten geçirebilirsiniz. Varsa bahçenizdeki bir güç noktasını da kullanabilirsiniz.
  • Profesyonellerle çalışmayı tercih ederseniz. Elektrik bağlama ve teknik konusunda becerikli değilseniz, sabit bahçe aydınlatması durumunda işi daha iyi bir şekilde dış kaynaktan yardım alabilirsiniz. Bunun için setinizi profesyonelce kuracak bir aydınlatma şirketi kiralayabilirsiniz. Maliyetler saatte yaklaşık 40 tl civarında olacaktır.

Bahçe aydınlatmasında toplam maliyet nasıl oluşur?

Bahçe aydınlatması kurdurmak genellikle çok masraflı olmaz. Ayrıca yapacağınız tercihlerle harcamalarınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.  Bahçe aydınlatması nihai maliyeti belirleyen seçenekleri sizler için listeledik.

  • Seçenek 1: Aydınlatılacak alanın büyüklüğü. Aydınlatılacak alanın büyüklüğü ödenecek miktarla doğru orantılı olarak artacaktır. 10 metrekarelik küçük bir bahçeyi bir veya iki spot ışığı ile aydınlatabilirsiniz. 100 metrekarelik geniş bir bahçeyi çok daha kapsamlı aydınlatmanız gerekecek. Bir bahçeyi çekici bir şekilde aydınlatmak istiyorsanız 5 metrekare için ortalama bir bahçe noktasına ihtiyacınız var. Çok fazla alırsanız, bahçeniz can sıkıcı bir ışık yayar. Çok az alırsanız, bundan faydalanamazsınız. Bu sebeple ışıkları yerleştirirken tutarlı olmanız hem maliyet hem de kullanışlılık açısından oldukça önemlidir.
  • Seçenek 2: Ne tür bir aydınlatma satın alıyorsunuz? Elektrik şebekesindeki bahçe aydınlatması seçeceği aydınlatma türleri arasında en pahalı olanıdır. Bağlanmak aynı zamanda elektrik bilgisi gerektiren bir iştir bu sebeple bir profesyonelle çalışmanız önerilir. Ancak bu bahçe aydınlatmasının her zaman işe yarayacağından da emin olabilirsiniz. Bu bahçe aydınlatmasının ek bir büyük avantajı, geceleri bahçenizi kesinlikle aydınlatması için ona bir zamanlayıcı bağlayabilmenizdir.
  • Seçenek 3: Güneş pili ile bahçe aydınlatması satın alırsanız: Solar bahçe aydınlatması, her durumda en ucuz satın alımdır. Buradaki en büyük avantaj, güç bağlantısı yapmanıza gerek olmamasıdır. Elbette bu sistemin dezavantajları da var. Dışarıda bir gün çok çiseleyen yağmurluysa, geceleri bahçenizde hiç aydınlatma olmayacaktır. Güneş pili ile bir bahçe aydınlatması ile, güneş piline ulaşmak için her zaman yeterli ışığa izin verdiğinizden emin olmalısınız. Bir çalı veya ağacın altına yerleştirilen bahçe aydınlatması her zaman iyi sonuç vermeyecektir.
  • Seçenek 4: Bahçe aydınlatmasını alarm sistemi olarak satın almayı tercih ederseniz: Sensörlü bahçe aydınlatması da satın alabilirsiniz. Bu, hareketi algılayan ve dolayısıyla bir güvenlik sisteminin parçası olan bir bahçe aydınlatmasıdır. Güvenilir çalışma için bu bahçe aydınlatmasını elektrik şebekenize bağlamalısınız.
  • Seçenek 5: Zamanlayıcılı bir bahçe aydınlatması satın almayı tercih ederseniz: Zamanlayıcılı bahçe aydınlatması, siz yokken evinizin meşgul olduğu izlenimini vermek için kanıtlanmış başka bir sistemdir. Bu sistemi sadece elektrikli bahçe aydınlatmasına bağlayabilirsiniz. Aydınlatmanın yanması için sabit bir zaman veya bir aralık sistemi seçebilirsiniz. Her biri 10 ila 40 tl arasında bir fiyata zamanlayıcı satın alabilirsiniz.

Pratik tasarruf ipuçları

  • Profesyonelle çalışmaya karar verdiğinizde; bir iş listesi yapın. Bahçe aydınlatmanızı kurmaya gelen bir tamirciniz varsa, isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı içeren bir iş listesi yapın. Bu şekilde profesyonel bahçe aydınlatmasının kurulumunu oldukça hızlı bir şekilde tamamlayacaktır. Halen yapılmakta olan tüm işler ortalama 1,5 saat içinde tamamlanabilir.
  • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Birden çok şirketten fiyat teklifi isteyerek bahçe aydınlatmanızdan kolayca tasarruf edebilirsiniz. Aşağıdaki butona tek bir tıklamayla, bölgenizdeki bahçe aydınlatması ve tamirci tedarikçilerinden karşılaştırabileceğiniz çok sayıda teklif alacaksınız. Bunları karşılaştırmak size yüzde 30’a varan bir avantaj sağlayabilir. Bu şekilde bütçenize ve isteklerinize en uygun şirketle çalışabilirsiniz.

Comments are closed.