Balkon İnşa Etme ve Yenileme Maliyetleri

Eviniz değerli bir mülktür, doğal olarak ondan en iyi şekilde yararlanabilmek istersiniz. Bahçeli bir eviniz olduğunda bahçeyi kullanıma açmak evinizde oturacak alan oluşturur ve ferahlatır. Ayrıca hava alabileceğiniz ve gün ışığına çıkabileceğiniz bir alanınınızın olması hayat kalitenizi de arttırır. Ancak eviniz üst katlardaysa veya müstakil değilse bahçe bu ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır. Eviniz balkonsuz şekilde inşa edilmişse, siz de dışarıda güneş ışınlarında oturup manzaranın tadını çıkarmak istiyorsanız ; balkon yaptırmanın tam zamanı. Sizin için inşaat seçeneklerini ve maliyetlerini inceledik.

Balkonu olmayan bir eviniz varsa, ancak balkonu (yeniden) inşa etmeyi düşünüyorsanız, size en sık dile getirilen faydalarını listeledik.

 • Balkonlu bir ev, bir ev sahibi olarak size ev mahremiyetini terk etmeden dışarıda oturma fırsatı sunar. Bahçe mobilyalarınızı kolaylıkla kurabilir ve kendi balkonunuzda dinlenebilirsiniz. Sıcak havalarda içeride kalmak zorunda değilsiniz.
 • Evinizin değeri artar. Açık alanı olmayan bir ev, her zaman açık alanı olan bir evden daha az tercih edilir. Bu nedenle bir balkon her zaman evinize maddi olarak değer katar.
 • Evinize talep artar. Evlerin yanında balkon bulunmayan bir sokağa inşa edilen eve bitişik bir balkon, diğerleriden daha ilgi çeker ve evinize katma değer sağlar. Eviniz sokağınızdaki diğer evlerle birlikte satılık ise, eviniz potansiyel bir alıcı tarafından tercih edilecektir.

Balkon yaptırırken veya tadilat yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

Eğer bir balkon (yeniden) inşa edecekseniz, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Bu aşağıda sizin için listeledik.

 • İnşaat iznine sahip olmalısınız. Bir balkon (yeniden) inşa ettirmek için bir inşaat ruhsatı veya çevre iznine ihtiyacınız olacak. Ev sahibinin ve komşularınızın da evinizde balkon için onay vermesi gerekecektir. Tüm kat sahiplerinin izni olmalıdır ve oy birliği ile kabul edilmelidir. Bir kişini bile izni olmazsa balkon yapım süresi uzayabilir ve dava bile açılabilir. Bunlar inşata başlamadan önce değerlendirmeniz gereken önemli noktalardır. Bunu göz ardı etmek size çok paraya mal olabilir ve en kötü senaryoda inşaatın geri alınması gerekecektir.
 • İnşaat güvenliğini düşünün. Elbette balkonlu güzel olmasını istersiniz. Bununla birlikte, inşaat işçilerinin ve etraftakilerin güvenliğinin tehlikeye atılmamasını sağlamalısınız. Çöken balkonlarla ilgili haberleri he gün gazetede okumaktayız. Bu nedenle tasarımı uzmana bırakmak en iyisidir.
 • Bir mimar çağırın. Bir balkonunuz (yeniden) inşa edildiğinde, en iyisi bir mimarla çalışmaktır. Hemen güvenli, pratik ve güzel bir balkon inşaat çizimini yapabilir. Size biraz daha pahalıya mal olacaktır, ancak ödediğiniz her kuruş inşaatın kalitesi ve estetiği olarak geri dönecektir.

Halihazırda var olan balkonu yenilemek

Balkonunuzu yenilerken oluşabilecek ortalama masrafları sizin için hesapladık.

Hangi ürün veya hizmeti satın almak istiyorsunuz Hesaplanan fiyat hangi birim başına Birim fiyatı nedir
Tasarım balkon mimarı Saat başı 75 ile 120 tl arası
Balkon inşa et İşçilik ve KDV dahil toplam iş için 15000 ila 40.000 tl arası
 • Sade bir balkon tercih ediyorsanız : Üst kattaki ve alt kattaki komşularınızda bulunan diğer balkonların üzerine inşa etmeye devam eden basit bir balkonu tercih ederseniz, 15.000 tl’ den başlayan bir miktar bütçe ayırmaya hazır olmalısınız. Ayrıca var olan balkonların ortasına inşaat yapma durumda gereken izinleri almak oldukça kolay olacaktır.
 • Mimari tasarım bir balkon tercih ediyorsanız : Lüks ve mimariyi yansıtan bir balkon tercih ederseniz, toplam maliyet çok daha yüksek olacaktır. Balkonunuzun sadece malzemeleri ve konstrüksiyonunun fiyatı 40.000 tl’ye kadar çıkabilir.

Balkon inşaasında nihai maliyetin oluşması

Balkonunuz için ne kadar ödeyeceğiniz esas olarak yaptığınız bir dizi seçime bağlıdır. Seçimleri sizin için listeledik.

 • Seçenek 1: Halihazırda varolan tasarımı kullanın. Üst kattaki ve alt kattaki komşularınız zaten bir balkona sahip olduğunda yağtıracağınız balkonun tasarımı hazırdır. Bunun üzerine kolaylıkla inşa edebilirsiniz. Kendi mimarınızı tutmanıza gerek yoktur böylelikle bir müteahhit ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Tavsiyemiz, komşuların da kiraladığı müteahhidi işe almanızdır bu şekilde miktar indiriminden yararlanabilirsiniz.
 • Seçenek 2: Seçeceğiniz tasarım. Amacınız balkonunuzu yeniletmek ise muhtemelen tasarım için halihazırda bir planınız vardır. Planınızı tasarıma geçirirken uzun vadeli düşünmeyi ve temel ihtiyaçlarınız karşılaması gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca çocuklu bir aileniz varsa balkonda güvenlik tedbirlerini maksimum derecede almalısınız.
 • Seçenek 3: Balkon kapısı. Balkonu kullanıma açacağızıda genellikle dışarıya açılan ekstra bir kapı ile birlikte inşa edilmiş olmasını tercih edersiniz. Seçeceğiniz kapının modeli toplam maliyetten hatrı sayır bir yer tutar. En ucuz seçenek olan döner bir kapı tercih edebilirsiniz ancak, dönüş dairesinin boş alan gerektirdiğini olduğunu unutmayın. Sürgülü kapı tercih etmek daha iyidir. Daha pahalıdır, ancak alan israf etmeyecektir.

Pratik tasarruf ipuçları

Aşağıdaki tasarruf ipuçlarıyla toplam maliyetten kolayca tasarruf edebilirsiniz.

 • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Bir balkonun inşasından tasarruf etmenin en hızlı yolu, birden fazla şirketten teklif istemektir. Aşağıdaki butona tek bir tıklamayla bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Daha sonra, birbirinizle karşılaştırabileceğiniz herhangi bir yükümlülük olmaksızın hemen birkaç teklif alacaksınız. Bu teklifleri karşılaştırmak size yüzde 30’a varan bir avantaj sağlayabilir. Ayrıca bütçenize ve isteklerinize en uygun şirketi seçip inşaatınıza hemen başlayabilirsiniz.

Comments are closed.