Beyaz Eşyaların Onarımı ve Maliyetler

Evinizde yaşadığınız konfor büyük ölçüde evinizdeki beyaz eşyaların kalitesiyle ve kullanım rahatlığıyla belirlenir. Beyaz eşyalara buzdolabı, çamaşır makinesi ve kurutucu dahildir. Beyaz eşyaların belirli bir ömrü vardır ve ömürlerini doldurduktan sonra arızalanmaya başlarlar. Tanınmış bir markanın cihazı, ona iyi bakarsanız 25 yıla kolayca ulaşabilir. Ancak ülkemizde beyaz eşyaların çoğu yaklaşık 6-7 yıl sonra atılır. Bunun genellikle sebebi kullanım süreleri dolmadan yaşanan ufak tefek arızaları çözememektir. Ana sebep, bir şeyin kırılması ve sahibi olarak, bu parçanın değiştirilmesinin tamamen yeni bir cihaz satın almaktan daha pahalı olduğunu düşünmenizdir. Bu nedenle sizin için beyaz eşyaların onarım maliyetini derledik.

Fiyatlar elektrikçi

  
İşiniz için kesin maliyetler nelerdir?

Beyaz eşyaların bakım ve onarımının avantajları nelerdir?

maliyetSatın aldığınız bir beyaz eşyanın düzgün kullanılması takdirinde hayal edebileceğinizden çok daha uzun bir ömrü vardır. Bir beyaz eşya cihazı ile ne kadar süre çalışacağınızı kontrol edebilirsiniz. Sizin için bir dizi şey listeledik.

  • Beyaz eşya cihazının çoğu parçasını elde etmek genellikle oldukça kolaydır. Beyaz eşya cihazınız bozulursa, söz konusu parçaya bir parça servisi aracılığıyla ulaşmak genellikle çok kolaydır. Bir cihaz genellikle bir hata oluştuğunda bir hata mesajı verir. Cihazın üreticisi veya kullanım talimatları, sorunun ne olduğunu size bildirmek için bu hata mesajını kullanabilir. Daha sonra ilgili parçayı sipariş edebilir ve kendiniz monte edebilir veya bir tamirci tarafından monte edebilirsiniz. Bu işlem cihazı baştan aşağı değiştirmekten daha kazançlı ve pratik olacaktır.
  • Beyaz eşya cihazınızın bakımı sorunları önler. Çamaşır makinesi veya çamaşır kurutma makinesi gibi yoğun çalışması gereken bir beyaz eşya cihazınız varsa, bir teknisyenden en az birkaç yılda bir cihazınızı kontrol etmesini istemek beyaz eşyanızın ömrünü uzatır. Örneğin, sudan akan parçalar kireç tutabilir ve bu çamaşır makinenizin daha yavaş ve kötü çalışmasına neden olur. Bu kireci oluşmaktayken kaldırırsanız , gelecekte sorunları önleyeceksiniz. Düzgün çalışmasını sağlamak için bazı filtrelerin birkaç yılda bir değiştirilmesi tercih edilmelidir.
  • Beyaz eşyalarınızın bakımı sizin elinizdedir. Evinizde çamaşır kurutma makinesi gibi bir beyaz eşya cihazınız varsa, her kullanımdan sonra hava filtresini boşaltmak iyidir. Ayrıca, hava filtresini içeren bölmeyi ayda bir kez elektrikli süpürge ile temizlemek en iyisidir. Bunun nedeni, cihazınızda her zaman tozun sıkışmasına ve bu da arızalara neden olabilmesidir. Çok çaba gerektiriyor gibi görünebilir ancak beyaz eşyalarınızın ömrünü uzatır.

Beyaz eşya tamir masrafları nelerdir?

Sizin için beyaz eşyaların onarımının maliyetine baktık ve aşağıdaki sonuçlara vardık.

Hangi ürünü veya hizmeti satın almak istiyorsunuz? Fiyat her birim için hesaplanır Birim fiyatı nedir
Beyaz eşya cihazınızın bakımı Küçük parçaların değiştirilmesi dahil servis başına 30 ila 45 tl arasında kontrol ücreti
Bakım 45 avroda 1 saatlik çalışma
Beyaz eşya cihazınızı onarın Değiştirme dahil bir veya daha fazla küçük parça veya onarım başına bir büyük parça 30 ila 45 tl arasında kontrol ücreti
50 ila 70 tl arasında 1 ila 2 saat onarım

 

  • Deneyimliyseniz Biraz teknoloji meraklısıysanız, beyaz eşya cihazını kendiniz onarmayı seçebilirsiniz. Hata mesajını okuyup ve arızalı parçayı bir parça satıcısından veya tedarikçiden sipariş edebilirsiniz. Ardından, kullanım talimatlarını izleyerek parçayı değiştirebilirsiniz.
  • Deneyimli değilseniz. Teknolojiyle aranız iyi değilse hata mesajını okuyun ve bir parça sipariş edin, kurulum bölümüne geldiğinizde bir teknisyen tarafından takılmasını sağlayın. Bu durumda, sadece kurulum maliyetleri ödersiniz, malzeme fiyatından tasarruf edersiniz.

Beyaz eşya tamirinde toplam maliyet nasıl oluşturulur?

kayıt etmekBeyaz eşya tamiri için yaptığınız seçimlere göre ne kadar ödeyeceğinizi siz belirlersiniz. Bu seçenekleri sizin için listeledik.

  • Seçenek 1: Değiştirilmesi gereken parçanın maliyeti Beyaz eşyanızda arızalı parçanın ne kadar pahalı olduğunu görmek her zaman toplam onarım maliyetini önceden hesaplamanızı sağlar.Hata veren parça yeni bir beyaz eşya cihazı kadar pahalı bir parça ise, onarıma başvurmak doğru bir seçenek olmaz. Ancak, kusurlu olan ucuz bir parçaysa, parçayı değiştirmek akıllıca olacaktır. Bu sınırın ne kadar olacağını siz belirlersiniz. Isı eşanjörü gibi parçalar değiştirildiği zaman yeni bir cihaz kadar pahalı olan bir parçalardır.
  • Seçenek 2: Orijinal veya yan sanayi bir yedek parça kullanılıyor mu? Beyaz eşya cihazınız onarılırsa, genellikle orijinal ve yan sanayi parça arasında seçim yapabilirsiniz. Kalite aynı ise, yan sanayi parça genellikle daha ucuzdur.
  • 3. Seçenek: Cihaz tedarikçisinden bir teknisyene veya genel bir teknisyene başvurun. Beyaz eşya cihazınızda pahalı bir değişim yapmanız gerekiyorsa, beyaz eşya cihazınızın veya tedarikçinizin markasının belirli bir teknisyenine sormak genellikle daha doğrudur. Daha fazla deneyime sahip olacak ve söz konusu parçayı daha hızlı bir şekilde değiştirebilecektir. Fiyat genellikle birbirinden çok farklı olmasa da yapılan işin kalitesini etkileyecektir.
  • Seçenek 4: Cihaz onarım için alınmalıdır. Bazı durumlarda kusur, bir cihazın onarım için alınması gerektiği şekildedir. Atölyede bu nakliye ve onarım masrafları için daima ekstra ödeme yaparsınız. Dolayısıyla maliyetler önemli ölçüde artabilir.

Pratik tasarruf ipuçları:

  • Teklif isteyin.

Beyaz eşya tamirinden tasarruf etmenin en hızlı yolu teklif istemektir. Aşağıdaki düğmeye bir fare tıklaması ile, kolayca birbirleriyle karşılaştırabileceğiniz, yükümlülük olmaksızın birden fazla fiyat teklifi talep edebilirsiniz. Bu teklifleri karşılaştırmak size yüzde 30’a kadar avantaj sağlayabilir.

Comments are closed.