Beyaz Eşyaların Onarımı ve Yenilenmesi

Evinizdeki veya iş yerinizdeki beyaz eşyalar günlük hayatınıza büyük kolaylıklar sağlar. Ancak komplike bir mekanizmaları olduğu için arıza yaptıklarında kendi başınıza tamir edemeyebilirsiniz. Son günlerde beyaz eşyaların parçaları oldukça pahalı olduğu için olası bir bozulma durumunda bütçenizi zora sokabilir. Bulaşık makineniz arızalıysa, çamaşır makineniz sızdırıyor veya buzdolabınız artık düzgün çalışmıyorsa, beyaz eşya makinenizi yenisiyle değiştirmek her zaman gerekli değildir. Bazen beyaz eşya tamircisi tarafından basit bir onarım, makinenizin yıllar boyu dayanabilmesi için yeterli olabilmektedir. Bu sayfada sizin için beyaz eşyaların tamirinde olası işlemleri ve ortalama maliyetleri listeledik.

Maliyetler

Cihazınızın onarımı için ödediğiniz fiyat bir dizi faktöre bağlıdır. Sorunun büyüklüğü belirli bir fiyat oluştur ancak onarım şirketi başına fiyatlar farklı şekillenir. Bununla birlikte, beyaz eşyanızın markası, modeli kullanılan malzemeleri etkilediği için toplam maliyet azalır veya artar. Ayrıca oluşan problemin ciddiyetini de tespit etmenize yardımcı olur. Aşağıdaki tabloda, ortalama fiyat da dahil olmak üzere, ele almanız gerekebilecek farklı maliyet ögeleri sunulmaktadır. Verilen tüm miktarlara KDV dahildir.

Eşya maliyeti Birim fiyatı
Araştırma Toplam 50 tl civarında
Beyaz eşya tamircisi saatlik ücreti Parçalar dahil saatte  50 – 70 civarında
Bakım cihazı Tur başına 40 – 60 civarında
  • Küçük sorunlar : Çalışma sırasında cihazınızın kolayca onarılabilir olduğu ve kabul ettiğiniz tespit edilirse, çalışma masraflarından feragat edilecektir. Yarım saatlik bir onarım için ortalama 25  – 35 tl ödersiniz.
  • Sadece araştırma : sorunun kaynağından emin olamıyorsanız veya farklı fikirleri değerlendirmek istiyorsanız bunun için ortalama 50 tl ödersiniz. Makineniz tamir edilemeyebilir veya başka bir beyaz eşya tamircisi ile çalışmaya karar verebilirsiniz.
  • Düzenli bakım, onarımdan sonra beyaz eşya tamircisi ile de bir bakım sözleşmesi yapabilirsiniz. Ardından, makinenizi tamamen kontrol etmek, temizlemek ve aşınmış parçaları değiştirmek periyodik olarak gelir. Bunun ne sıklıkta gerekli olduğu, cihazın türüne ve yaşa bağlıdır. Bu seçenek başlangıçta size en pahalıya mal olacak, ancak gelecekteki kusurların olasılığını azaltarak nihayetinde tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Fiyat yapısı

Bir dizi farklı iş için tamirci çağıracağınızı düşünürsek, özel durumunuzda fiyat yapısının tam olarak nasıl görüneceğini söylemek de zordur. Bununla birlikte, bir saatlik ortalama bir iş olduğunu ve bazı standart parçaların değiştirildiğini varsayarsak, toplam fiyatın yüzde 5’inin çağrı maliyetleri tarafından alındığı, yüzde 60’ının işçilik maliyetlerinden ve diğer yüzde 35’inin parçalardan oluştuğu sonucuna varabiliriz. gidecek. Dolayısıyla, işi kendiniz yaparsanız, toplam maliyetin yüzde 65’ine kadar tasarruf edebilirsiniz. Bunun sizin durumunuzda bir seçenek olup olmadığını belirlemek en iyisidir. Aşağıdaki şema yukarıdaki fiyat yapısını tekrar göstermektedir.

Fiyatı etkileyen seçenekler

Cihazınızı onarmayı planlarken, beyaz eşya tamircinizin fiyatını olumsuz ve olumlu etkileyebilecek bir dizi seçenek sunulacak. Burada en büyük üç katılımcıyı örnek olarak bulacaksınız.

  • Tamircinin isteyeceği fiyat : Beyaz eşya tamircisi başına fiyatlar birbirinden farklı olabilir. Bu genellikle profesyonelin deneyimi, aktif olduğu bölge ve sertifikalı olup olmadığı ile ilgilidir.
  • Sorunun kapsamı : Sorun ne kadar büyükse, o kadar fazla ödeme yaparsınız. Bununla birlikte, özellikle de makinenizde bakım planlıyorsanız, büyük bir onarım sırasında bir indirim görüşmesi yapmak genellikle daha kolaydır.
  • Onarın veya değiştirin : bazı onarımların çok pahalı olabileceğini unutmayın. Bu durumlarda bazen araştırma maliyetlerini ödemek ve yeni bir cihaz satın alma olasılıklarını araştırmak daha iyidir.

İlginç tasarruf ipuçları

Sonuç olarak, cihazınızı tamir etme maliyetleri genellikle pahalı olabilir. Onları kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

  • Yerel bir beyaz eşya teknisyeni seçin : bu şekilde, ücretlendirilen çağrı maliyetleri minimum veya hatta tamamen iptal edilecektir. Ayrıca, yararlı bölgesel bilgi ve profesyonellerin iletişiminden de yararlanabilirsiniz.
  • İkinci el beyaz eşyalar: Bozulan eşyanın onarımı pahalı, ancak yeni bir makine kadar pahalı değilse, her zaman ikinci el parçaları teklif edilen ürünler için kontrol edebilirsiniz. Bazen fiyatın bir kısmı için burada neredeyse yeni bir cihaz satın alabilirsiniz.

 

Teklifleri karşılaştırın

Son olarak, çeşitli beyaz eşya tamircilerinden teklif isteyerek ve karşılaştırarak toplam maliyetten tasarruf edebilirsiniz. Bunu karşılaştırma aracımızla hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu araç ücretsizdir ve hiçbir yükümlülüğü yoktur. Kısa bir süre içinde bölgenizdeki beyaz eşya tamircilerinden bazı teklifler verebilir. Bu, birden fazla seçeneği karşılaştırmanıza ve beyaz eşya onarımınızla ilgili en iyi kararı vermenize olanak tanır.

Comments are closed.