Bodrumlar İçin Nem Kontorlü

Bodrumunuzdaki nem oluşumu yalnızca rahatsızlık vermez, sağlığınızı da tehlikeye sokar. Bu sayfada bodrumunuzda oluşan nemden nasıl kurtulacağınızı ve nasıl korunabileceğinizi derledik. Ayrıca oluşabilecek maliyetleri listeledik.

Bodrum katında nem kontrolü ve maliyetin oluşumu

Bodrum katında nem kontrolü için maliyet, nemlenmenin boyutuna bağlıdır.Ayrıca, bunun yanı sıra kullanılan yüzey ve teknoloji de fiyat etiketi üzerinde etkili olacaktır. Aşağıdaki genel bakış size farklı nem kontrolü türleri için uygulanan ortalama maliyet hakkında bir fikir verecektir.

Nem kontrol tipi Ortalama maliyet Göre
Duvarları kaplama Yaklaşık 475 TL 9 metrekare bodrum
Duvarları enjekte Yaklaşık 950 TL 10 lineer metre bodrum duvarı ile ilgilidir.
Bodrumun su yalıtımı Yaklaşık 1.975 TL Bu 16 metrekareye kadar bir alana sahip bir bodrum

Bodrumda neme karşı savaşmanın tam olarak ne kadar maliyet getireceğini tahmin etmek oldukça zordur. Sonuçta, her nem probleminin benzersiz bir karaktere sahip olduğunu ve özel kontrol gerektirdiğini söyleyebiliriz. Durumunuz için ortalama maliyet fiyatı hakkında iyi bir fikir vermek için, sizin için üç fiyat örneği listeledik:

  • En uygun fiyatlı çözüm: Bodrumunuzdaki nem hasarı o kadar da kötü değil mi, ancak daha fazla hasarı önlemek için müdahale etmek ister misiniz? Bu durumda neme dayanıklı bir kaplama tercih etmek iyi bir fikirdir. Prensipte böyle bir kaplamayı kendiniz bile uygulayabilirsiniz. Ancak bodrumunuzu kaplamanın sadece geçici bir çözüm olduğunu unutmamalısınız.
  • Ortalama çözüm:  Bodrumunuzda artan nem mi var? Bu durumda, 10 lineer duvar bodrumunuza enjekte edilmesini gerekebilir. 10 lineer duvar duvarı enjekte edilen ortalama bir bodruma sahip olmanın maliyeti 1000 TL civarındadır.
  • Kapsamlı çözüm:  Bodrumda zeminde su birikintilerine neden olan ciddi bir nem problemi mi var? Bu durumda, bodrum katınızın tamamen su geçirmez hale getirilmesi en mantıklı çözümdür. Bu konuda size yardımcı olabilecek çeşitli teknikler var. Ortalama bir bodrum katının su geçirmez hale getirilmesi için yaklaşık 1.975 TL’lik bir fiyat etiketi tahsil edilir. Ancak, bodrumun yüzeyi 16 metrekareyi aşamaz.

Bodrum katında nem kontrolünün fiyat yapısı

Bodrum katında nem kontrolü için fiyat yapısı kolay bir şekilde sınıflandırılabilir. Maliyet fiyatının çoğunluğu, yani yüzde 80’i, malzeme maliyetleri için ayrılmıştır. Maliyet bedelinin yüzde 20’sinin iş gücü maliyetleridir.

Bodrum katında nem kontrolünün fiyatını etkileyen seçimler

Bodrum katındaki nem kontrolü için maliyetin bir kısmının kontrolü sizde. Yaptığınız farklı seçimler, maliyet fiyatı üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Bu seçenekleri sizin için özetliyoruz:

Seçenek 1: Nem kontrol tipi

İlk ve en önemli seçenek seçtiğiniz nem kontrolünün tipidir. Bu alandaki farklı seçenekleri listeledik:

  • Bodrum kaplama Bodrum katında nemle mücadele etmenin en basit ve en ucuz yolunu arıyorsanız, bu kaplama mükemmel bir seçimdir. Bu uygulama duvarın üzerine uygulanan bir çeşit boyadan oluşur. Bu kaplama, bodrumdaki duvarınızın neme dayanıklı bir katmanla donatılmasını sağlar, böylece yoğuşma duvarlara nüfuz etme kabiliyetine sahip olmaz. Bodrum katınıza uygulanan kaplamanın fiyatı metrekare başına uzman tarafından hesaplanır.
  • Enjekte etmek Çoğu durumda, bodrum duvarları enjekte edilerek bodrumdaki nem ile mücadele edilir. Enjeksiyon, bodrum duvarlarında nemin yükselmesi için özellikle etkili bir çözümdür. Enjeksiyon sırasında, duvara yüksek basınç altında nemli bir nem geçirmez jel uygulanmaktadır. Bu şekilde, nemin artmasının artık bir şansı yoktur. Bu etkinlik ayrıca metrekare başına faturalandırılmaktadır.
  • Hücresel mühür Bir bodrum katının duvarında çatlaklar varsa, yeraltı suyunun bodrum katınıza duvardan kolayca girmesini sağlayabilir. Bu sorunu etkin ve eksiksiz bir şekilde ele almak istiyorsanız, bodrumunuzun tamamen su geçirmez hale getirilmesi gerekir. Çoğu durumda, farklı çimento katmanlarının uygulanmasıyla ilgilidir. Bir mahzeni su yalıtmak için harcanan maliyet de metrekare başına hesaplanır.

Seçim 2: Küfün çıkarılması

Nemin bodrumunuzda bir süre serbest kalması durumunda, küf oluşumu gözlenir. Bu mantar sadece duvarınızın görüntüsünün olumsuz etkilenmesini sağlamakla kalmaz, sağlığa da zarar verir. Bu durumda, 3 metrekare için yaklaşık 145 TL’lik ek ücret almanız gerekecektir.

Seçim 3: Havalandırma

Bir nem problemini çözmek bir şeydir, ancak yeni problemlerin bir şansın olmamasını nasıl sağlıyorsunuz? İyi havalandırma ile çok basit! Evlerin iyi yalıtıldığı bir zamanda, havalandırmaya dikkat edilmez ancak bu çok önemlidir. Bir evin ve bu durumda bir bodrumun uygun şekilde havalandırılması, yeni nem sorunlarının artık bir şans bırakmamasını sağlar. İyi bir havalandırma sistemi için 1,100 ila 1,950 TL arasında değişen bir fiyat etiketini dikkate almanız gerekir.

Comments are closed.