Buzdolabı Onarım Maliyetleri

Günümüzde buzdolapları oldukça pahalı bir beyaz eşyadır. Evinizde çok önemli bir işlevi olan bir cihazdır bu sebeple alırken de kullanırken de dikkatli olmanız önerilir. Yeni buzdolabı almak artan fiyatlardan ötürü gün geçtikçe zorlaşıyor. Ayrıca satın aldığınızda, buzdolabınızın yıllarca dayanmasını beklersiniz. Bugün buzdolaplarının çoğu, yaklaşık 15 ila 20 yıl dayanacak şekilde üretilmiştir ancak birçok buzdolabı, o zamandan önce bile hurda yığınına dönüşebiliyor. Buzdolabı her hasarlandığında değiştirmek zorunda kalsaydık maaşlarımızın yarısı beyaz eşyalara giderdi ancak gelişen teknolojiyle teknik arızaların giderilmesi daha da kolay ve ucuz hale geldi. Bu sayfada sizin için, buzdolabınızda oluşan arızalarla nasıl baş edebileceğinizi araştırdık ve listeledik.

Arızalar nerede oluşurlar ?

Buzdolabınız ciddi şekilde aşınmaya ve yıpranmaya maruz kalabilecek bir dizi parça içerir. Sizin için birkaçını listeledik.

 • Buzdolabınızın kapısındaki kauçuklar, buzdolabınızın en önemli parçalarıdır. Kapınızın düzgün kapanmasını ve buzdolabının işini düzgün bir şekilde yapması için mümkün olduğunca az enerji kullanmasını sağlarlar. Çok sayıda açılma ve kapanma nedeniyle ve genellikle bu kapı contalarında biriken kir nedeniyle birkaç yıl sonra aşınırlar. İçinde çatlaklar olacak ve buzdolabı artık düzgün temizlenemez hale gelecektir.
 • Buzdolabınızın termostatı, buzdolabınızdaki besinlerin doğru sıcaklıkta tutulmasını sağlar. Termostat bozulursa, buzdolabınız artık düzgün şekilde soğumayacak veya tamamen soğutmayı durduracaktır.
 • Buzdolabınız belirli bir yaşı doldurduğunda kapı bölmesinde veya buzdolabınızın rafında kusurlar göreceksiniz. Bu bölümler çirkin görünebilir ve yakında yeni bir buzdolabına ihtiyaç duyacaksınız. Ancak, bu her zaman hemen gerekli değildir. Var olanı tamir ederek yenisinin parasını cebinizde tutabilirsiniz.

Bir buzdolabını tamir ederken dikkat edilmesi gerekenler

Buzdolabı, bir şey kırıldığında veya bozulduğunda hata mesajı veren bir cihaz değildir. Bu nedenle, bir kusurun nedenini kendiniz araştırmanız gerekecektir. Sizin için birkaç arıza sebebi listeledik.

 • Kapının düzgün kapanmaması. Buzdolabınızın kapısı her zaman biraz açık kaldığında, düzgün kapatılamadığını fark edeceksiniz. Kapıyı kapatıyorsunuz ama kısa bir süre sonra kapı otomatik olarak tekrar açılıyor. Bunun nedeni genellikle buzdolabınızın kapı contasıdır. Bu, bir tür hava yastığı gibi çalışır ve ayrıca buzdolabının düzgün bir şekilde kapanmasını sağlamak için bir vakum emer. Kapı contasında çatlak varsa, kapı tekrar tekrar açılacaktır.
 • Buzdolabından gelen gürültü. Buzdolabının çok fazla ses çıkartması, termostatın fazla çalıştığı anlamına gelir. Bu, arızalanacaklarının işaretidir. Buzdolabınız aniden ses çıkarmaya başladığında, önleyici olarak teknisyenin uğraması iyi bir fikirdir. Bir dizi parçayı kontrol edebilir ve daha fazla soruna sebep olmadan önce değiştirebilir.
 • Dondurucu bölmesi düzgün çalışmıyor. Dondurucu bölmeniz ayrı olarak kontrol edilir. Dondurucu bölmeniz artık düzgün çalışmadığında ve bu nedenle dondurucu bölmenizden buzu çözülmüş donmuş cipsleri almanız gerektiğinde, dondurucu bölmenizin kapısı artık kapanmayabilir. Bu, buz oluşumuna ve ardından suyun erimesine neden olur.

Buzdolabının onarımının maliyeti nedir?

Buzdolabınızın çeşitli onarımlarını ve maliyetlerini inceledik.

Hangi ürün veya hizmeti satın almak istiyorsunuz Hesaplanan fiyat hangi birim başına Birim fiyatı nedir
Buzdolabınızı tamir etmek için tamirci Zaman başına çağrı ücretleri 35 ila 50 tl arası
Buzdolabınızı tamir etmek için tamirci Malzemeler hariç ancak KDV dahil saatlik çalışma 50 ila 75 tl arası
Buzdolabınız için kapı contası Birim başına 20 ila 55 tl arası
Buzdolabınız için termostat Birim başına 35 ila 75 tl arası
Buzdolabınız için kapı cebi veya raf Birim başına 35 ila 60 tl arası
 • Biraz teknik bilginiz varsa, buzdolabı kapı contasını onarmak gibi bir iş basit bir şeydir. Kapı contasını parça tedarikçisinden sipariş edin ve kendiniz değiştirin. Bu şekilde tamirci ücretinden tasarruf edebilirsiniz.
 • Teknik bilginiz yoksa, buzdolabınızı tamir etmek gibi bir işi dışarıdan yaptırmak daha iyidir. Bu durumda, buzdolabınızın arızalı kısmını onarmak için bir teknisyen tutarsınız.

Bir buzdolabı onarımının maliyet nasıl yapılandırılır ?

Yaptığınız seçimlere göre bir buzdolabı tamiri için ne kadar ödeyeceğinizi siz belirlersiniz. Bu seçenekleri sizin için listeledik.

 • Seçenek 1: Kolayca onarılabilen bir kusuru kendiniz kolayca onarabilirsiniz. Bu noktada kendinizi tamirci ücretini ödemekten kurtarırsınız. Bununla birlikte, buzdolabınızı düzgün bir şekilde tamir ettirdiyseniz, buzdolabının uzun süre tekrar çalışacağından ve onarım için de garanti alacağınızdan emin olabilirsiniz.
 • Seçenek 2: Buzdolabının yan sanayi bir parça ile tamir edilmesini tercih edebilirsiniz. Yan sanayide yapılan genellikle daha genellikle çok daha ucuzdur. Onarım sırasında, orijinal bir parça için ödeme yaparken başka bir parçanın kullanılmadığından emin olun.
 • Seçenek 3: Buzdolabınızdaki kusurların çoğunu kendiniz onarabilir veya tamir ettirebilirsiniz. Parça o kadar pahalı olmayacaktır. Bununla birlikte, ısı eşanjörü veya motor gibi çok pahalı bir parça bozulursa, bu genellikle buzdolabınızın sonudur. Yeni bir parça genellikle yeni bir buzdolabı kadar maliyetlidir.

Tasarruf ipuçları

 • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Bir buzdolabının onarımından tasarruf etmenin en hızlı yolu, fiyat teklifi istemektir. Aşağıdaki butona tek bir tıklama ile bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Daha sonra, birbirinizle karşılaştırabileceğiniz bir zorunluluk olmadan hemen birkaç teklif isteyebilirsiniz. Bu teklifleri karşılaştırmak size anında yüzde 30’a varan bir avantaj sağlayabilir.

Comments are closed.