Çatı Katı Merdiveni ve Maliyeti

Çatı katı merdivenleri İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tavan arasını fazla yer kaplamadan erişilebilir hale getirmek için birçok eve inşa edildi. Bir çatı katı merdiveni tamamen katlanabilir ve bu şekilde fazla yer kaplamaz ancak açıp kapatmak zahmetli olabilir. Bu nedenle, katlanan merdivenler özellikle tavan aranızı fazla kullanmıyorsanız veya altındaki alan sınırlıysa kullanışlıdır. Farklı kullanımlar için birçok farklı çatı katı merdiveni vardır ve bunlar da doğal olarak fiyat açısından farklılık gösterir.

Maliyetler

Çatı merdiveni veya tavan arası merdiveni, sabit bir merdivene kıyasla yer tasarrufu sağlayan bir alternatiftir ve maliyeti de önemli ölçüde daha düşüktür. Fiyat, boyutlara, malzemeye ve merdivenlerin kalitesine göre belirlenir. Tabii ki tasarım bir model ile hırdavatçıdan hazır bir merdiven arasında da fiyat farkı olacaktır. Aşağıdaki tablo, bir dizi farklı çatı katı merdiveni için bekleyebileceğiniz fiyatlar hakkında bir fikir vermektedir. Bunlara KDV ve malzemeler dahil, ancak kurulum dahil değildir.

Vlizotrap yazın Ortalama fiyat
Ahşap çatı merdiveni 85o tl -2000 tl arasında
Metal çatı merdiveni  2000 tl –  6000 tl arasında
Çatı merdiveni montajı 2000 tl –  4000 tl
  • En ucuz seçenek : Nalburdan 1000’nin altında bir fiyata çatı katı merdiveni satın alabilirsiniz. Daha sonra kendiniz kurarsanız, araçlar haricinde fazladan bir şey ödemezsiniz. Kendin-yap konusunda deneyiminiz varsa, bu prensipte yapılabilmektedir.
  • Ahşap bir çatı merdiveni  : Ahşap merdivenler estetik olarak daha tatmin edicidir ve oldukça sağlamlardır. Bunun ortalama 500 tl ekstra maliyeti vardır ve ahşap merdiveniniz dahil ortalama 2500 tl civarında ödersiniz.
  • Metal bir çatı merdiveni : Sahip olduğunuz en pahalı seçenek, metal bir çatı merdiveni taktırmaktır. Bunlar ahşap çatı merdivenlerinden daha kaliteli ve daha güçlüdür, ancak bunun için ekstra ödeme yaparsınız. Bununla birlikte, daha uzun ömür ve daha iyi yangın direnci, bu seçeneği seçmek için iyi nedenlerdir. Montaj dahil pahalı bir metal çatı merdiveni için maksimum 5000 tl civarında ödersiniz.

 Maliyetin oluşması

Elbette fiyat yapısı, seçtiğiniz merdiven tipine ve kurulum maliyetlerine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Çoğu insan bunu bir uzman tarafından yaptırmayı tercih ettiğinden, malzemelerden (merdivenlerin kendileri), işçilik maliyetlerinden ve geçerli olması durumunda herhangi bir çağrı maliyetinden oluşan bir fiyat yapısı varsayıyoruz. Daha sonra, toplam maliyetlerin yüzde 50’sini, işçilik maliyetlerinin yüzde 45’ini ve çağrı maliyetlerinin toplamın yüzde 5’ini oluşturur. Merdivenleri kendiniz monte ederek, maliyetlerde yüzde 50’ye varan tasarruf sağlayabilirsiniz, bu ödeyeceğiniz miktarı önemli ölçüde azaltır. Fiyat yapısını aşağıdaki şemada inceliyebilirsiniz.

Fiyatı etkileyen seçenekler

Çatı katı merdiveninizinkurulması için planlama aşamasında, bir dizi seçenekle karşılaşacaksınız. Bu seçimler doğrudan fiyatı etkiler. En çok katkıda bulunanları aşağıya listeledik.

  • Malzeme : Seçenekleriniz arasında ahşap, metal ve alüminyum çatı merdivenler vardır. Seçtiğiniz malzeme fiyatı, aynı zamanda çatı merdiveninizin dayanıklılığını ve kalitesini de etkiler. Elbette metal merdivenler yangına dayanıklıdır ve bu bir artıdır. Daha az ömürlü olan ucuz bir merdiven, uzun vadede değerlendirildiğinde daha çok ödemenize sebep olabilir.
  • Boyutlar : Daha uzun veya daha geniş bir çatı merdiveni daha küçük bir merdivenden daha pahalı olduğunu söylemeye gerek yok. Neyse ki, çoğu merdiven katlanabildiğinden farklı yüksekliklere uygundur.
  • Kendiniz yapın veya kendiniz yaptırın : Daha önce de belirtildiği gibi, merdivenleri kendiniz kurarsanız toplam fiyattan yüzde 50 tasarruf edebilirsiniz. Tavanınızda mekanizmayı kurabilecek tecrübeniz ve bilginiz varsa ve bunun için gerekli araçlara sahipseniz, bu daha büyük bir tasarruf demektir.

Tasarruf ipuçları

Merdivenleri kendiniz monte etmenin yanı sıra, çatı katı merdiveninizi satın alırken tasarruf etmenin başka yolları da vardır.

  • Yerel bir şirketle anlaşın: Çatı merdiveninin takılmasında yerel bir uzman tutarsanız ulaşım gibi detay maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.
  • İkinci el düşünün : Çatı merdiveninizi seçerken, ikinci el pazarı da dahil olmak üzere tüm seçenekleri göz önünde bulundurmak en iyisidir. Bazen burada iyi fiyataa güzel çatı katı merdivenleri bulabilirsiniz.

 

Teklifleri karşılaştır

Paradan tasarruf etmenin son ve en iyi yolu, farklı merdiven türlerinden ve farklı teknisyenlerden gelen teklifleri karşılaştırmaktır. Karşılaştırma aracımızla size bu konuda yardımcı olabiliriz. Gerekli bilgileri girmeniz yeterlidir ve araç size birkaç teklif gönderecektir. Daha sonra bunları sizin için önemli olan noktalarda karşılaştırırsınız, böylece yeni çatı merdiveninizi satın alırken en iyi kararları verebilirsiniz.

Comments are closed.