Çiftlik Tadilatı ve Maliyeti

Geniş bahçesi olan bir çiftlikte oturmak neredeyse tüm ev sahiplerinin hayalidir. Özellikle şehirlerin giderek kalabalıklaşıp daha gürültülü ve kirli hale geldiği zamanlarda. Herkes teraslı evinden memnundur ancak büyük bir dilek yerine getirilebilirse herkes bir çiftlik alıp sessizliğin ve sakinliğin tadını çıkarmak ister. Bunun nedeni çiftlik hayatının getirilerinden ziyade kırsalda özgürce yaşamanın son derece çekici olmasıdır. Bazıları dileklerini gerçekleştirip bir çiftlik satın alır. Giderek daha fazla çiftçinin işini bıraktığı bir zamanda, üretim yapmak ve kırsalda yaşamak çok daha mühim hale geldi.Özellikle 1930’lardan kalma bir çiftlik bir mücevherdir. Sizin için çiftliğinizi yenilemenin yollarını ve maliyetlerini inceledik.

Yapılması gereken işlemler

Bir çiftlik satın alırsanız,  önce çiftliğin teknik durumunu değerlendirmek için bir inceleme yapmanız gerekecektir. Bir çiftlikte yeniden inşa edilmesi ve onarılması için yapılan işlemler genellikle benzerdir. Bunları sizin için listeledik.

  • Tahta kurduyla mücadele Günümüzde çiftliklerin çoğunlukla ahşaptan yapılmıştır. Ahşabın, tahta kurdu için muazzam bir çekiciliği vardır. Bu küçük yaratıklar, çiftliğiniz için bir bakıma düşmandır. Destekleyici ve destekleyici kirişlerin ahşabı, milyonlarca küçük delikten etkilenerek yapısal durumu azaltır. Tahta kurduyla mücadele çok pahalı değildir, ancak bir çiftliği yenilerken vazgeçilmezdir.
  • Sazdan çatıyı değiştirin. Sazdan bir çatı, herhangi bir çiftliğin taçlandıran görkemidir. Saz çatı kaplamasının tarihi yüz yıl kadar uzun bir süre dayanır. Ancak bu süreden sonra, yeni bir sazlık çatısı takmanızın zamanı geldi. Daha sonra bunun oldukça zahmetli ve pahalı bir iş olduğunu anlayacaksınız. Ancak ertelemek anlamsızdır. Modası geçmiş bir sazdan çatı, evinizde nem kirliliğine neden olur ve ayrıca sızıtma yapabilir.
  • Sıva malzemesini değiştirin. Bir çiftlik genellikle geleneksel olarak güzel, şık beyaz sıva ile sağlanır. Bu sıva genellikle on yıllar önce uygulanmıştır ve yıllar geçtikçe çirkinleştir. Ayrıca çatlayıp rengi de değişebilir. Çiftliği yenileyeceğiniz zaman, sıva malzemesinin değiştirilmesi bu nedenle neredeyse bir zorunluluktur.

Çiftlik tadilatlarında toplam maliyet nasıl oluşur?

Artık çiftlik tadilatına neyin dahil olabileceğini bildiğinize göre, ilgili maliyetleri göz önünde bulundurmak yararlı olacaktır.

Hangi ürün veya hizmeti satın almak istiyorsunuz Hesaplanan fiyat hangi birim başına Birim fiyatı nedir
Saz çatı 100 metrekare başına 2000 tl
Çatıyı kamışla örtün 100 metrekare başına 5650 tl
Tahta kurduyla savaş Metrekare başına 6 ile 8 tl arası
Duvar parçaları Metrekare başına 12 ila 20 tl arası
Usta (işçilik ücretleri) Saat başı 45 ila 60 tl arası
  •  Yukarıdaki tabloda verilen bilgiler eski sazdan çatının kaldırılmasını içermiyor. Bu, birçok ev sahibinin kendi kendine yapabileceğin bir iştir. Eğer tadilat tamirat işleri hakkında bilginiz ve zamanınız varsa işlemlere kendiniz başlayabilirsiniz. Çatının yapısına zarar vermemeye dikkat edin.
  • Merdivene çıkamıyor; yükseklikten korkuyorsanız, saz çatının değiştirilmesini profesyonel çatı ustasına bırakmak daha iyidir. Daha sonra çatınızı yapılandırmak için yukarıdaki işlemleri takip etmeniz gerekecektir, ancak eski sazdan çatının kaldırılması için ustadan ustaya göre saatlik bir ücret eklenecektir.

Toplam maliyeti etkileyen seçenekler

Yaptığınız seçimlere göre bir çiftlik yenilemesi için ne kadar ödeyeceğinizi siz belirlersiniz Bu seçenekleri sizin için listeledik.

  • Seçenek 1: Yenileme için hangi gereksinimlerinizi belirleyin İşlemlerin sonuda içi ve dışı yeni gibi görünen bir çiftliğiniz olduğu düşüncesiyle tadilata başlayabilirsiniz. Bu karara vardıktan sonra yukarıdaki tüm işlemleri yaptırmanız gerekir. Tadilat sonunda eviniz çok daha değerli bir bütün haline gelir. Ancak baştan sona yapılan tadilatlarda maliyet 15.000 tl’leri aşabilir. Sadece çatının değiştirilmesini ve tahta kurdu kontrol edilmesini istiyorsanız, ortalama 10.600 tl harcayacaksınız.
  • 2. Seçenek: Dış cephede değişiklik yapın. Bir çiftliğin dışında değişiklikler yaptığınız an,  korunan yüzünüzü değiştirirsiniz. Bu durumda çiftliğinizin bulunduğu belediyeden her zaman izin almanız gerekecektir. Bir bina veya çevre izni için kendiniz başvurabilirsiniz, ancak bunu bir mimar veya müteahhit tarafından da yaptırabilirsiniz.
  • Seçenek 3: Bir mimar tarafından yapılmış bir tasarıma sahip olun. Yenilenen bir çiftliğiniz varsa, bir mimar tarafından yapılmış bir tasarıma sahip olmanız iyi olur. Bu, tüm konut ihtiyaçlarınızı çiftliğinizin duvarları içinde görselleştirecektir. Herhangi bir uzantı veya uzantı da tasarlanabilir. Mimar, yenileme sırasında daha sonra bütçeyi yönetmenize de yardımcı olabilir.
  • Seçenek 4: Yerel bir müteahhit ve çatı ustası seçin. Yerel bir müteahhit ve yerel bir çatı ustası kiralamak en iyisidir. Bunlar size en düşük çağrı maliyetini hesaplayacaktır. Yüklenici, daha hızlı bir tadilat için izin alabilmesi için, genellikle belediyenizin yönetim kurulu içinde bağlantılara sahiptir.

Pratik tasarruf ipuçları

  • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Bir çiftliğin tadilatından tasarruf etmenin en hızlı yolu, fiyat teklifi istemektir. Aşağıdaki butona tek bir tıklama ile bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Daha sonra, boş zamanlarınızda karşılaştırabileceğiniz herhangi bir zorunluluk olmaksızın derhal birkaç teklif isteyeceksiniz. Bu teklifleri karşılaştırmak size yüzde 30’a varan bir avantaj sağlayabilir.

Comments are closed.