Çocuk Dostu Bahçe ve Maliyetler

Çocuklu ailelerin de bildiği gibi çocuklar dışarıda vakit geçirmekten çok zevk alırlar. Teknolojinin hızlı geliştiği bu dönemlerde oyun bağımlılığının önüne geçmek zor olabilir. Oyun konsolları ve TV ile geçirdikleri vakti daha sağlıklı harcamaları için dışarı çıkıp oyun oynamaları için teşvik ederiz. Ancak bazen dışarısı da içerisi kadar tehlikeli olabilir. Bakımsız ve eski bahçeler hem sizin hem de çocuğunuzun güvenliğini tehlikeye atar. Zehirli otlar ve kırılmış mermerler çocukların oynamasını imkansız kılar. Bu sayfada sizin için kullanışsız bahçenizi, çocuklarınız için oyun alanına nasıl çevirebileceğinizi ve oluşabilecek toplam maliyetleri derledik.

Plastik oyuncaklar ve oturma takımlara

İş bahçe mobilyalarına geldiğinde plastik çok tercih edilse de uzun vadede sağlığınızı ve çevreyi kötü etkiler. Cilde temas ettiğinde kızarıklılara ve tahrişe sebep olmasının yanı sıra dayanıksızdır. Kırılması durumunda tehlikeye sebep olabilir. Plastik ; çocuklar için bir nevi tehlike oluşturacak olmasının yanı sıra ebeveyn olarak sizin oturmayı tercih etmediğiniz estetik olarak yetersiz bir malzemedir. Doğal malzemelerden yapılmış çevre dostu bir bahçe tercih ederseniz, genç ve yaşlı demeden herkesin zevk alarak kullanabileceği ve zaman geçirebileceği bir alan yaratmış olursunuz.

Seçeneklerinizi keşfedin

Bahçenizi yeniden tasarlayacağınız zaman tüm işlemleri dikkatlice incelemeniz gerekecektir. Çocuklarınız genellikle neyle oynamak istediklerini en bilirler. Bahçenizde yaşlı ve sağlam bir ağaç varsa dallarına bir ağaç ev yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Ağaç evin yerden çok yüksek olması gerekmez. Bir- iki metre gibi bir mesafe, çocuklara heyecan verici görünecek kadar yüksektir. Ayrıca çocuğunuz içeri girmeye çalışırken yüksekten düşmemesi için peşinden tırmanmak zorunda kalmazsınız.
Ayrıca bahçenize bir salıncak yerleştirmeyi de değerlendirebilirsiniz. Kullanan kişinin yaşı kurulacak salıncağın tipinde önemli bir rol oynasa da sağlam bir ağacımız varsa seneler boyu vakit geçirebileceğiniz bir alana sahip olabilirsiniz.

Bir uzman ile çalışın

Bahçenizi yeniletmek istiyor ancak kafanızda bir resim canlandıramıyorsanız, her zaman bir uzmana danışabilirsiniz. Televizyon programlarında da olduğu gibi, hem siz hem de çocuklarınız için hoş bir yer olan bir bahçe tasarlamanıza yardımcı olabilecek peyzajcılar var. Peyzaj mimarı ayrıca bir dikim planı hazırlayabilir, böylece bahçenizdeki alanda toksik olmayan bitkilerle güzel bir çiçekli bahçeye sahip olursunuz.

Çocuk dostu döşenecek bahçeler için alternatif dekorasyon seçenekleri

Çocuk dostu bir bahçede tercih edebileceğiniz oyuncak ve mobilya gibi birtakım ürünlerin olası maliyetine baktık. Ayrıca peyzaj mimarıyla çalışmaya kara verdiğinizde talep edeceği ortalama ücreti sizin için listeledik.

Seçenekler Hesaplanan fiyat hangi birim başına Birim fiyatı nedir Toplam fiyat nedir
Ağaç ev (tek başına durur, ağaca bağlanmasına gerek yoktur) Birim başına Birim başına 380 ₺’dan başlayan fiyatlarla
Yuva salıncaklı salıncak rafı Birim başına Birim başına 200 ₺’dan başlayan fiyatlarla
Peyzajcı tarafından bahçe danışmanlığı 100 ila 300 metre arası bir bahçe için Bahçıvanlık tavsiyesi başına 275 ile 450 ₺ arası
Peyzajcı tarafından bahçe danışmanlığı 300 metrekarelik bahçe Metrekare başına 10-20 ₺
Peyzaj mimarı tarafından dikim tavsiyesi Bahçe tasarımı maliyetinin yüzde 50’si.
  • Montajı kendiniz yapın ; Tamirat ve tadilata yatkınsanız, bahçe ürünlerinin montajı ve yerleştirilmesi hakkında yeterli bilginiz varsa kendiniz yapmayı tercih edebilirsiniz. Ancak yaptığınız işin sağlamlığından emin olmalı ve güvenlik önlemlerini de elden bırakmamanız gerekecektir.
  • Bir profesyonelle anlaşın ; Eğer becerikli bir tamirci değilseniz, oyun alanı ekipmanının bir profesyoneller tarafından kurulmasını tercih etmek daha iyi bir fikir olacaktır. Böylelikle bahçenizdeki oyun ekipmanlarının ustalıkla bir araya getirildiğinden ve çocuklarınızın güvenliği için endişelenmenize gerek kalmayacağından emin olabilirsiniz.

Çocuk dostu bir bahçenin oluşturulmasında toplam maliyet nasıl belirlenir?

Yaptığınız seçimlere göre çocuk dostu bir bahçe için ne kadar ödeyeceğinizi siz belirlersiniz. Seçimleri sizin için listeledik.

  • Seçenek 1: Oyun alanı ekipmanı hangi malzemeden yapılmıştır? Bu fiyat örneğinde ahşabı seçtik. Bunun basit nedeni, ahşabın en sağlam malzemelerden biri olması ve çok kolay işlenebilmesidir. Ancak lekeye veya boyaya ayak uydurmanız gerekecek. Bakımı kolay oyuncakları tercih ediyorsanız, plastik veya alüminyum daha iyi bir seçim olabilir.
  • Seçenek 2: Hangi oyun alanı ekipmanını seçiyorsunuz? Birkaç salıncak ve bir kaydırak içeren özel bir salıncak rafı seçerseniz, bir yuva salıncaklı bir salıncak rafından daha fazlasını kaybedersiniz. Çocuklarınızın bu kadar geniş bir salıncak rafıyla daha çok eğlenip eğlenmeyeceğini görmeniz gerekecek. Bunu bir tedarikçide çocuklarla birlikte denemek en iyisidir.
  • Seçenek 3: Bahçenizin büyüklüğü ; Büyük bir bahçede, küçük bir bahçeden çok daha fazla oyun alanı ekipmanı depolayabilirsiniz. Plastik kum havuzu, trambolin, portatif kaydırak gibi yer kaplayan oyun alanlarına yönelmeye karar verirseniz maliyeti arttıracaktır.

Tasarruf ipuçları

  • Ucuz seçenekleri de değerlendirin. Çocuğunuz için çok pahalı bir salıncak satın alabilirsiniz, ancak çoğu çocuk ev yapımı bir araba lastiği salıncağından da aynı derecede keyif alır. Bu size çok daha ucuza mal olacak ve aynı eğlenceyi sağlayacaktır.
  • Teklif isteyin.

Teklif isteyin

Çocuk dostu bir bahçeden tasarruf etmenin en hızlı yolu, birden çok fiyat teklifi istemektir. Aşağıdaki butona tek bir tıklamayla bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kendi bölgenizdeki bahçe oyuncakları tedarikçilerinden hemen birkaç bağlayıcı olmayan fiyat teklifi alacaksınız. Bu teklifleri karşılaştırarak elde edeceğiniz avantaj yüzde 30’a kadar çıkartabilirsiniz.

Comments are closed.