Dekoratif Sıva ve Maliyeti

Evinizde dekoratif bir sıva kullanarak, sadece duvarların ve tavanların estetik bir görüntü sağlamasıyla kalmaz, aynı zamanda kat kat boya geçmek zorunda kalmadan istediğiniz renge sahip olursunuz. Dekoratif sıva uygulandıktan sonra duvarların tekrar boyanması gerekmeyecektir. Evinizi dekoratif sıva ile boyatmak istiyorsanız ancak işlemler hakkında bilgi sahibi değilseniz okumaya devam edin. Sizin için yapılacak işlemleri ve olası maliyetlerini derledik.

Dekoratif sıva yaptırmanın maliyeti nedir?

Bugünlerde piyasada çeşitli dekoratif sıvalar vardır. Her sıvanın kendine özgü bir deseni vardır, bu da onlara benzersiz bir görünüm verir. Dekoratif bir sıva satın almak için alınan ortalama fiyat aşağı yukarı aynıdır, ancak seçtiğiniz satıcıya bağlı olarak küçük farklar oluşabilir. Yüzey ve zorluk derecesi gibi faktörlerin her zaman maliyet üzerinde etkisi olduğunu unutmayın.

Alçı türü Metrekare başına ortalama fiyat (malzeme, ücretler ve KDV dahil)
İnce yapı 11 ila 22 tl arasında
Orta kalınlıkta yapı 11 ila 22 tl arasında
Kalın yapı 11 ila 22 tl arasında
 • İnce bir yapıya sahip dekoratif bir sıva kullanmayı tercih ederseniz yaklaşık 30 metrekarelik bir yüzeyin sıvanması için 350 ila 680 tl arasında bir maliyeti dikkate almalı. Eğer aslında 30 metrekare ise, bu miktarın üstünde bir yere gitme şansınız var. Nispeten küçük bir alandır, bu nedenle metrekare başına en iyi fiyata güvenemeyeceksiniz.
 • Piyasadaki en popüler dekoratif sıva şüphesiz orta kalınlıkta yapılı olanıdır  . Yaklaşık 80 metrekarelik bir alanınız varsa, 950 ila 1.830 tl arasında bir fiyat dikkate almanız gerekir. 80 metrekarenin zaten oldukça geniş bir yüzey olması nedeniyle, metrekare başına tahsil edilen fiyat daha düşük olacaktır.
 •  Kalın bir dekoratif sıva tercih edecekseniz yaklaşık 150 metrekarelik bir alan için 1.750 ila 3.400 avro arasında bir ortalama maliyeti dikkate alabilirsiniz.,Bu dekoratif sıva, duvardaki çarpıcı oluklar ile karakterizedir.  Bu durumda da, bu fiyatın altında bir yerde olacaksınız, çünkü geniş yüzey alanı metrekare başına fiyatın yazdırılmasını sağlar.

Dekoratif bir sıvanın fiyat yapısı

Dekoratif bir sıvanın fiyat yapısı sadece yüzde 35 malzemeden oluşur. Geriye kalan yüzde 65’i bu nedenle işçilik maliyetlerine harcanmaktadır. Bu ilginçtir, çünkü farklı şirketlerin tekliflerini karşılaştırarak tasarruf etmenizi sağlar.

Dekoratif sıvada toplam maliyeti etkileyen seçenekler

Dekoratif bir sıva yeptırmadan önce, dikkate almanız gereken birkaç şey vardır. Sonuçta, yaptığınız seçimler, toplam maliyeti belirleyecektir.

 • Seçim 1: Hangi tür dekoratif sıva satın almalısınız?

Piyasada üç farklı dekoratif sıva türü vardır. Bu sıvalar arasında büyük bir fiyat farkı oluşmaz. Yani seçeceğiniz sıva tipi esas olarak kişisel tercihinize bağlıdır.

İnce yapılı sıvaya başka bir isme barok sıva da denir. Bu dekoratif sıvanın temelinde plastik vardır ve 1.5 ila 1.8 mm arasında değişen kalınlığına sahiptir. Küçük oluklara sahiptir. Küçük tanecik ve ince yapısı nedeniyle, giderek daha fazla yeni yapı sahibi bu dekoratif sıva kullanmayı tercih ediyor.

Orta kalınlıkta sıva tıpkı plastikten yapılmış barok gibidir. Bununla birlikte, fark düzenli tane yapısında yatmaktadır. Bu, büyük tanelerin biraz daha sakin ve düzgün bir görünüme sahip olmasını sağlar. Evin sahibi olarak, bu dekoratif sıva için tane boyutunu seçebilirsiniz. Bu 1 ila 2,5 mm arasında değişebilir. Tanecik yapısı ne kadar büyük olursa, doku o kadar kaba olur. Bu tahılın yeni inşa edilen evlerde sıklıkla seçilmesinin nedeni, özellikle dayanıklı olması ve yıllarca sürmesidir.

Son seçenek kalın yapılı sıva başka bir ismi de granoldür. Ancak bu tür dekoratif sıva zaten en iyi zamanını geçirmiş gibi görünüyor. Özellikle 70’li ve 80’li yıllarda çok popülerdi. Her durumda, dekoratif bir sıvanın sahip olabileceği en kaba yapıya sahiptir ve oluklar 3 ila 4 mm arasında değişebilir. Son olarak, granolü iki farklı şekilde uygulamak mümkündür:

 1. Granol duvarda döndürülebilir. Bu yönteme “fan” da denir.
 2. Granol yatay olarak da uygulanabilir ve duvarınıza bir ağaç kabuğu görünümü verir. Bu nedenle, bu yönteme “ağaç kabuğu” denmesi şaşırtıcı değildir.
 • Seçenek 2: Sıvanacak alanın büyüklüğü

Dekoratif bir sıva uygularken, metrekare başına fiyatın yüzeyin büyüklüğüne göre belirlendiğini daima dikkate almalısınız. Başka bir deyişle, bir sıvacı geniş bir alanı sıvamak zorunda kaldığında , bu metrekare başına fiyatı düşürecektir. Bunun nedeni sıvacı geniş bir yüzey üzerinde çok daha verimli çalışabilir. Ayrıca, metrekare başına fiyatın olası köşelerin veya ulaşılması zor yerlerin varlığından etkilenebileceğini unutmayın. Ancak bunlar işin daha fazla zaman almasını sağlayabilir.

 • Seçim 3: Dekoratif sıva işleminde bir profesyonel tercih etmek 

Evin duvarları binanızın görünümünü belirler. Bu nedenle sıvanın dikkatle yapılması önemlidir. Bu bağlamda, profesyonel bir sıvacı, duvarlarınızın harika görünmesini sağlamak için tüm özelliklere sahiptir. Ayrıca, küçük bir proje için, bir sıvacı metrekare başına saatlik bir ücret talep edemez. Bu durumda, 25 ila 55 tl arasında saatlik bir ücreti dikkate almalısınız.

 • Seçenek 4: Dekoratif bir sıva için olası ek seçenekler

Dekoratif sıva uygularken aşağıdaki seçenekler bir gereklilik değildir, ancak estetik olarak yardımcı olabilir.

Seçenek türü Metrekare başına ortalama fiyat (Malzeme, işçilik maliyetleri ve KDV dahil) Bu seçenek ne zaman kullanılır?
Zımpara 12,50 ile 22,50 tl arasında Örneğin tavanda güzel bir gölge efekti oluşturmak ister misiniz? Bu durumda zımparalamayı seçmek ilginçtir. Bu durumda, sıvacı bir ovma pedi kullanır. Talaş süngeri ile tavana dairesel bir hareketle kumlu bir yüzey uygulanır.
kolza tohumu 12,50 ile 27,50 tl arasında Çok pürüzlü duvarlarınız veya tavanlarınız var mı? Bu durumda, bir sıva harcı tabakası uygulanması tavsiye edilir. Bu, diğer sıva türlerine temel oluşturacaktır. Kolza tohumu tabakasının kalınlığı 5 ila 7 mm arasında değişen bir kalınlığa sahiptir.

Tasarruf ipuçları:

Dekoratif bir sıva uygulamak istediğinizde tasarruf etmenin birkaç yolu vardır. Sizin için en önemli tasarruf ipuçlarını listelemek istiyoruz:

 • Hazırlık çalışmalarını kendiniz yapın. Dekoratif bir sıva yaptırırken tasarruf etmek istiyorsanız, hazırlık çalışmasını kendiniz yapmak her zaman ilginçtir. Bu şekilde sıvanın derhal gerekli işi yapabilmesini sağlar, böylece zaman kaybetmezsiniz. Her durumda, mobilyaların bir kenara bırakıldığından ve zemin sınırlarını koruma bantlarıyla bantlandığından emin olun. Prensip olarak, duvarın olası ufak tefek işlemlerini kendiniz yapabilirsiniz.
 • Bütün sıva işlemlerinin tek seferde yapılması. Bu sayfada daha önce okuduğunuz gibi, büyük bir yüzeyle ilgili olduğunda, alçı metrekare başına fiyat her zaman daha ucuzdur. Bu nedenle, evinizin bütün duvarlarının bir kerede sıvanması zamandan da tasarruf etmenize neden olur. Bu şekilde, her zaman metrekare başına daha rekabetçi bir fiyatla uğraşmanız gerekir, böylece toplam maliyet mümkün olduğunca sınırlı tutulabilir.

Karşılaştırma yardımcı olur

Uzun süre iyi bir sonuç almak istiyorsanız birden çok profesyonelle görüşmenizi öneririz. Ancak, tek seferde isteklerinizi karşılayacak uygun bir sıvacı bulmak kolay değildir ve bütçenize uygun birini bulmayabilirsiniz. Neyse ki, yerel şirketlerden 6 farklı teklifi aynı anda web sitemiz üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Aşağıdaki gibi çalışır:

 1. Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve bilgilerinizi girin
 2. Herhangi bir yükümlülük altına girmeksizin, yerel uzmanlardan posta kutunuza en fazla 6 teklif alın
 3. Karşılaştırın ve en iyi teklifi seçin
 4. Dekoratif sıva maliyetinizde% 30’a kadar tasarruf edin

Comments are closed.