Doğal Gaz Boru Hattı Döşemek ve Maliyeti

Günümüzde insanların çoğu evlerinde doğal gaz kullanmayı tercih ediyor. Ancak bir yapıya peteklerin bağlanabilmesi için öncesinde bir boru hattının döşenmesi gerektiğini söylemeye gerek yoktur. Boru döşeme maliyetleri önemli ölçüde değişebilir. Ayrıca, uzman bir kişinin iç ve dış mekanlarda gaz borularının montajını ayrı yapmayı tercih etmesi alışılmadık bir durum değildir. Bu sayfada size bir doğal gaz boru hattı döşemek için çeşitli seçenekleri tanıtmak ve takip etmeniz gereken işlemlerde ortalama maliyetlerin en iyi şekilde nasıl oluşturulduğunu aşağıda listeledik. Bu şekilde tadilata başladıktan sonra kötü finansal sürprizlerle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Boru hattı döşemenin maliyeti nedir ?

Bir gaz borusu taktırmak için ödemeniz gereken fiyat, büyük ölçüde yapacağınız seçeneklere bağlıdır. İlk olarak boru hattının dışarıya mı yoksa içine mi yerleştirilmesi gerektiği tespit edilir. Döşeneceği alan genellikle çarpıcı bir fiyat farkına yol açabilir. Ayrıca, doğal gaz boru hattının kurulumunu tamamen bir profesyonele yaptırıp yaptırmayacağınıza veya örneğin bir kısmını kendiniz de yerleştirebilir yerleştiremeyeceğinize karar vermeniz de önemlidir. İkinci durumda daha çok tasarruf seçeceğiniz olduğunu göreceksiniz.

İşin türü Ortalama tutar
Açık havada gaz boru hattının gerçekleştirilmesi Metre başına ortalama 20 ila 45 tl arası
İç mekanda gaz borusu yapılması Ortalama olarak metre başına 25 ila 50 tl arası

Yukarıdaki maliyetler sadece malzemeyi değil, aynı zamanda danışmanlık ve montajı gibi ücretleri de içerir. Gaz boru hattını kendiniz döşeyebilirseniz nihai maliyetten çok önemli tasarruflar sağlayabilir. Bu durumda ödemeniz gereken tek para yalnızca malzeme maliyetine gidecektir. Tesisat ve tadilat hakkında yeterli bilginiz varsa ve gereken malzemeleri sağlayabiliyorsanız metrekare başına ortalama 2 ile 5 tl arasında bir parayı malzeme maliyeti olarak ayırmalısınız.

Doğal gaz boru hattı döşenmesinde nihai maliyeti etkileyen seçenekler

Evinizde doğal gaz kullanmak isterseniz, çeşitli faktörlerin boru hattının döşenmesinde maliyeti önemli öçüde etkilediğini her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Aşağıda sizin için maliyeti etkileyen seçenekleri listeledik.

Seçenek 1: Gaz borusunun uzunluğu

Genellikle ortalama bir evde, gaz borusu yaklaşık 100 metreye yakın olur. Bu uzunluğun başlangıçta beklediğinizden daha fazla veya daha az olması da mümkündür. Bu durumda borununu uzunluğunun artması veya azlaması fiyatı etkileyecektir. Daha uzun bir gaz borusu ağı, toplam fiyatı artırır, ancak genellikle metre başına fiyatın daha düşük olması sonucunu verir. Her durumda farklı profesyonellerden teklif talep etmek her zaman önerilir.

2. Seçenek: Profesyoneller ile çalışın veya kendiniz yapın.

Doğal gaz hattının döşenmesinde maliyetin en büyük kısımını işçilik ücreti oluşturur. Bu sebeple borunun sizin tarafınızdan monte edilmesi veya tesisatın bir profesyonele yaptırılması nihai maliyette büyük değişiklikler yaratacaktır. Kendiniz yapmaya karar verdiğinizde metre başına 3 ila 5 tl arasında bir miktarı malzemeler ve araç gereçler için ayırabilirsiniz. Diğer bir seçenek de işi profesyonellere bırakmaktır. Şirketten şirkete istenen fiyatlar değişse de teklif isteyerek en uygun seçeceği bulabilirsiniz.

3. Seçenek: Ulaşım ve benzeri detay ücretler

Diğer birçok işlemde de olduğu gibi, bir gaz borusu takıldığında ulaşım gibi detay maliyetlerinin uzman kişi tarafından tahsil edilmesi söz konusudur. Prensip olarak, bu çağrı maliyetlerinin miktarı aşağı yukarı sizin elinizdedir. Kendi bölgenizden bir profesyonel seçerek, daha düşük detay maliyetlerle işlerinize başlayabilirsiniz. Ancak, evinizden daha uzakta bulunan bir profesyoneli seçerseniz ulaşım veya konaklama ( profesyonel talep etmeyebilir, değişiklik gösterir) masraflarının maliyetinin önemli ölçüde artabileceğini fark edeceksiniz. Arama maliyetleri açısından ortalama olarak kilometre başına 0,25 ile 0,50 tl arasında değişecektir.

Tasarruf ipuçları

Evinize doğal gaz boru hattının çekilmesi için, standart fiyat etiketi üzerinden çeşitli şekillerde tasarruf yapılabileceğini bilmek yararlı olacaktır. Bu çeşitli tasarruf ipuçlarını sizin için listeledik.

  • İşin bir kısmını kendiniz yapın. Bir gaz borusu döşerken bazı basit işleri kendiniz yapabiliyorsanız, bu uzmanın işini kolaylaştırıp maliyeti etkileyecektir. Gaz borusunu kendiniz monte etmenin metre başına ortalama maliyetinin 3 ile 5 tl arasında olacağını hesaba katabilirsiniz. Bu, bir profesyonel tarafından monte edilen bir gaz borusuna kıyasla çok önemli bir miktar farkının oluşmasına sebep olur.
  • Yerel bir uzmanla çalışmayı tercih edin. Bölgenizden bir profesyoneli tercih etmek mali açıdan genellikle daha uygun olur. Sonuçta ulaşım maliyetleri, diğer çeşitli tadilat tamirat işlemlerinde olduğu gibi, bir gaz boru hattı kurmak için genellikle ücretlendirilir. Bu çağrı maliyetleri ortalama olarak 0,25 ile 0,50 kilometre arasındadır ve ilk bakışta çok fazla görünmese de toplam maliyeti önemli ölçüde artırabilirler. Bu yüzden yakınınızda olan bir şirketle çalışmayı her zaman aklınızda bulundurun.
  • Miktar indiriminden yararlanın. Sokağınızda doğal gaz kullanmak isteyen isteyen tek ev sizinki değil mi? Bu durumda boru döşeme işlemini komşularınızla birlikte yaptırtmayı tercih edebilirsiniz.  Toplu taleplerde genellikle miktar indiriminden yararlanma hakkınız vardır. Komşularınızla beraber tek bir şirketle anlaştığınızda %10’a kadar çıkabilen bi indirimden yararlanabilirsiniz. Koşul, her iki tarafın da birbirine yakın olmasıdır. Aksi takdirde ulaşım maliyetleri iki kere talep edilebilir.

Comments are closed.