Düğün Fotoğrafçısı ve Ücreti

Bugünlerde evlenmek her zamankinden daha çok gündemde. Giderek daha fazla genç,  yaşlı çiftler yeniden evleniyor ve daha fazla insan gerçek hayatta birbirine bağlanmayı seçiyor. Bu nedenle, düğün fotoğrafçılığı gün geçtikçe daha rağbet gören bir meslek haline geliyor. Düğün gününüz hayatınızın en güzel günüdür, bu yüzden o en iyi günün anısının bir amca ya da yeğeninin ucuz bir fotoğraf makinesiyle kayda alınması çok yazık olur. Düğün fotoğrafçısının masraflarını sizin için inceledik.

düğün fotoğrafçısı

  
Sizin için tam maliyet nedir?

Ülkemizde çok sayıda fotoğrafçı var. Ancak, herkes düğün fotoğrafçılığı çok daha ayrı yetenek ve ilgi gerektirmektedir. Bunun nedeni de açıktır, çiftin en güzel fotoğraflarında yakalamak başlı başına bir meslektir. Herkesin kendi alışkanlıkları ve kendi yaşam tarzı vardır ve düğün fotoğrafları bunun iyi bir yansıması olmalıdır. Geleneği seven bir gelin , düğünün aşırı modaya uygun bir şekilde kaydedilmesini istemez. Öte yandan yerleşik düzene aykırı davranmaktan hoşlanan bir damat, çok klasik fotoğrafların çekilmesinden hoşlanmayacaktır. İyi bir düğün fotoğrafçısı dengeyi nasıl sağlayacağını bilir. Evlenecek çiftin isteklerini ve beklentilerini iyi anlar ve fotoğraf karelerine kendi sanatını yansıtır.

Düğün fotoğrafçılığı neden bu kadar pahalıdır?

Size bir düğün fotoğrafçısının maliyetleri hakkında fikir vermek üzereyiz. İlk dikkat çeken şey, bir düğün fotoğrafçılığının aslında oldukça pahalı olmasıdır. Bunun nedeni açıktır. Sadece fotoğrafçının emeğini değil, aynı zamanda fotoğrafçının pahalı ekipmanlarının kullanımı için de ödeme yaparsınız. Kameralar, tripodlar, filtreler, aynı zamanda güzel bir fotoğraf raporu için ortamı ayarlamak için kullanılan her şey maliyet fiyatına dahildir. Fotoğrafların sonradan üzerinde işlemeler yaparken kullandığı uygulamalar da genellikle paralı uygulamalardır. Ucuz bir fotoğrafçı genellikle en kaliteli fotoğrafları sunmaz. Bunu biraz daha pahalı bir fotoğrafçıdan bekleyebilirsiniz.

Bir düğün fotoğrafçısının ücreti nedir ?

Bir düğün fotoğrafçısının masraflarını sizin için inceledik. Aşağıdaki ortalama ücretleri listeledik.

Hangi ürün veya hizmeti satın alıyorsunuz Hesaplanan fiyat hangi birim başına Birim fiyatı nedir
 saat sayısı Her dört saatte bir 400 ile 600 tl arası
ek çalışmalar Saat başı 100 ila 125 tl arası
düzenleme ve fotoğraf basma 300 ila 400 tl arası
fotoğraf albümü 150 ile 250 tl arası

 

 • Düğün albümünü fotoğrafçıya yaptırmak istiyorsanız. Düğün albümünü fotoğrafçıdan temin istiyorsanız, fotoğrafları bastırmak ve fotoğraf albümünü derlemek için ödeme yapmanız gerekecektir.
 • Düğün albümünü kendiniz yapmak istiyorsanız. Düğün fotoğraflarınıı kendiniz bastırmak ve fotoğraf albümünün derlemesini kendi yönetiminiz altında tutmak istiyorsanız, fotoğrafları bir USB bellekte teslim ettirin. Bu durumda, fotoğrafçı bu hizmet için 50 tl civarında bir meblağ talep edecektir.

Toplam maliyetin oluşması

Bir düğün fotoğrafçısı için ne kadar ödeyeceğinizi yaptığınız seçimlere göre belirlersiniz. Bu seçenekleri sizin için listeledik.

 • Seçenek 1: Düğün gününüzün hangi kısımlarını kaydetmek istiyorsunuz? Bir düğün günü her zaman birkaç bölümden oluşur. Hangi bölümleri kaydetmek istediğinizi seçebilirsiniz. Bir düğün gününün kaydı aşağıdaki unsurlardan oluşur:
 • Düğün günü hazırlıkları, böylece gelin uydurulur ve damat gelinini alır.
 • Düğün töreni, belediye binasında, bir kilisede veya bir düğün yerinde.
 • Mekanda gelin fotoğrafı çekimi
 • Tek bir yerde akşam yemeği ve parti ile resepsiyon
 • 2. Seçenek: Özel bir fotoğraf konumu istiyor musunuz? Fotoğraf çekiminiz için özel bir fotoğraf yeri istiyorsanız, fotoğrafçı ile birkaç seçeneğin üzerinden geçmek iyi bir fikirdir. Fotoğrafçının malzeme ve nitelikler getirmesi gerekebilir. Bu malzemeler ve nitelikler maliyet fiyatına aktarılır.
 • Seçenek 3: Düğün fotoğrafçısının ne kadar deneyimi var? Eğitimini yeni bitirmiş deneyimsiz bir fotoğrafçı elbette güzel bir iş çıkarabilir ancak daha deneyimli bir fotoğrafçıyı işe aldığınızda sonucun memnun edici olma ihtimali daha yüksektir. Bu deneyimin masrafları size faturada aktarılacaktır.
 • Seçenek 4: Fotoğraflı düğün albümünü nasıl oluşturmak istiyorsunuz ? Fotoğraf albümünün tüm unsurlarını dışarıdan temin etmeyi seçebilirsiniz. Bu, seçebileceğiniz en pahalı seçenektir. Bir albüm istemiyorsanız, ancak örneğin bir tuval üzerine güzel bir fotoğrafı istiyorsanız, üzerinde fotoğrafların bulunduğu bir USB bellek çubuğu almayı da seçebilir ve ardından onları tuval üzerine bastırabilirsiniz.

Pratik tasarruf ipuçları

Bir düğün fotoğrafçısı maliyetinden aşağıdaki şekillerde tasarruf edebilirsiniz.

 • Portföyü görüntüleyin. İş için teklif vermeden önce bir fotoğrafçının portföyüne bakmanın yanlış bir tarafı yoktur. Bu şekilde, fotoğrafçı biraz daha ucuz olsa bile, paranın karşılığını alıp almadığınızı bilirsiniz. Sonuçta, düğün fotoğrafını bir daha yaptıramazsınız.
 • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Bir düğün fotoğrafçısının maliyetlerinden tasarruf etmenin en hızlı yolu, fiyat teklifi istemektir. Aşağıdaki butona tek bir tıklamayla bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Boş zamanlarınızda karşılaştırabileceğiniz birkaç teklif hemen alacaksınız. Bu tekliflerin iyi bir karşılaştırması size yüzde 40’a varan bir avantaj sağlayabilir.

Comments are closed.