Duvar Kağıdının Uygulanması ve Maliyetler

Duvar kağıdı oldukça hassas bir iştir çünkü evin dekorasyonunda büyük bir rol oynar. Birçok kişi bunu kendileri yapar ve duvar kağıdınız karmaşık desenler ve kabartmalar içermiyorsa bunu yapmak kolaydır.  Örneğin, değerli duvar kağıdı satın aldıysanız ve doğru bir şekilde yapıldığından emin olmak istiyorsanız veya duvar kağıdını kendiniz yapmak için zamanınız yoksa profesyonele danışmanız en mantıklı seçenek olacaktır. Bu profesyoneller duvar kağıdınızı hızlı ve yetkin bir şekilde uygulayabilir, böylece yıllar boyunca keyfini çıkarabilirsiniz. Bir duvar kağıdı için ortalama ne kadar ödeyeceğinizi sizin için listeledik.

Maliyetleri duvar kağıdı

  

Maliyetler

Bir duvar kağıdı için ödediğiniz fiyat bir dizi faktöre bağlıdır. Örneğin, duvarların yüzeyi, desenlerin veya kağıdın malzemesi ve duvar kağıdı üreticisinin istediği fiyat var. Ayrıca duvarların duvar kağıdı için hazır olup olmadığı veya ilk önce üzerinde çalışılması gerekip gerekmediği de işlme başlamadan tespit edilmesi gerekecektir. Bir duvar kağıdı işi için ortalama ne kadar ödeyebileceğinizi aşağıdaki tablodan çıkarabilirsiniz. Tüm fiyatlara KDV dahildir.

Kağıt maliyetleri Birim fiyatı
Kullanıma hazır sıva 7,50 –  12,50 tl m başına 2
Malzeme 4 – 6 tl m başına 2
Malzeme hariç evrak maliyeti 2 başına 2 tl
Malzeme dahil saatlik evrak işleri Saatte 20 – 40 tl
  • En ucuz seçenek : Hazır duvar kağıdını tercih edin ve kendiniz uygulayın. Duvar kağıdınız ve diğer malzemeler için metrekare başına ortalama 5 tl ödersiniz. Metrekare başına 6 tl gibi bir maliyet için hazırlıklı olun.
  • Profesyonelle çalışın: Bir duvar kağıdı için ortalama maliyet, işi kendiniz yapmanıza göre metrekare başına daha yüksek olacaktır. Eğer iş daha emek-yoğun ise, duvar kağıdı yapılacak yere ulaşmak zor veya motif düzgün bir şekilde döşenmesi gerekiyorsa, duvar kağıdı fiyatı artacak ve fark daha büyük olacaktır.
  • Kaba duvardan yapılacak duvar kağıdı : Bir ev inşa ediyorsanız veya yeniliyorsa, duvar kağıdını uygulayabilmeniz için duvarların öncelikle sıvanması gerekir. Altyapısı hazır parçalardan biraz daha ucuz olan sıva işlemini bu duvar kağıdına hazır hale getirebilirsiniz, ayrıca pürüzsüz bir bitiş beklenmez. Başından sonuna kadar metrekare başına ortalama 17 tl ödersiniz.

Fiyat yapısının oluşması

Yukarıdaki tablo zaten gösterildiği gibi, duvar kağıdınız için nihai maliyetin en büyük yüzdesi malzemelere gider ve bu ödeyeceğiniz miktarın %70’ine tekabül eder. İş gücü maliyetlerine bakarsak, toplam maliyetin sadece yüzde %25’ini kapsar. Son yüzde 5 şirketlerin özel taleplerine gidiyor maliyetlerine gidiyor. İşi kendiniz yaparak, toplam fiyatın ortalama yüzde 30’unu tasarruf edebilirsiniz. Bu, metrekare başına 7 tl değil, 5 tl ödediğiniz anlamına gelir. 100 metrekarelik bir eviniz varsa, bir duvar kağıdı için 700 tl ödersiniz kendi yapmanız durumunda 200 tl gibi tasarruf edebilirsiniz, ancak harcayacağınız enerjiyi ve ayıracağınız zamanı göz önünde bulundurmalısınız. Ek olarak, kendiniz uyguladığınız duvar kağıdının bir profesyonelin yaptığı kadar sıkı olmaması riski her zaman vardır. Böyle bir hata ileri dönemlerde duvar kağıdının soyulmasına sebep olabilir. Bu seçimi kendiniz yapmalısınız.

 

Fiyatı etkileyen seçenekler

Yukarıdaki tüm bilgiler elbette görecelidir ve duruma göre değişebilir. Burada, nihai fiyatı etkilediğiniz planlama sürecinde değerlendirmeniz gereken bazı seçimler bulacaksınız.

  • Duvar kağıdı üreticisinin deneyimi : Duvar kağıdı üreticisinin proje için istediği fiyat, sahip olduğu deneyime bağlıdır. Yeni başlayanlar mantıksal olarak deneyimli bir profesyonellere göre daha ucuzdur. Sertifikalı bir duvar kağıdı en çok ücret talep edenlerdir ancak daha sonra kaliteli iş ve iyi hizmet sunma garantisine sahip olacaksınız.
  • Duvar kağıdının uygulanacağı yüzey : Duvar kağıdının uygulanacağı alan ne kadar geniş olursa otomatik olarak toplamda daha fazla ödeme yaparsınız, ancak metrekare başına fiyat daha düşüktür. Çok sayıda duvar kağıdı uygulatma düşünceniz varsa, bunu aynı anda sunmak ve fazlar halinde sunmak en iyisidir.
  • Kendiniz yapın veya dış kaynak kullanın : Deneyimli bir tanıdığınıza yaptırın veya duvar kağıdını kendiniz yapın. Ortalama bir duvar kağıdı işi için metrekare başına 4-5 tl tasarruf edersiniz, ancak komplike bir projeniz varsa, bu miktar daha fazla olacakır.

İlginç tasarruf ipuçları

Duvar kağıdınızın fiyatını düşük tutmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını sizin için listeledik.

  • Bir acemi tercih edin: Duvar kağıdı işiniz bir profesyonelin uzmanlığını gerektirmiyorsa, bir acemi duvar kağıdı ustasıyla anlaşarak metrekare başına paradan tasarruf edebilirsiniz.
  • Yerel bir şirketle anlaşın : Seçeceğiniz şirketi yerel olarak bularak ulaşım gibi küçük masraflarından kaçınabilirsiniz.

Teklifleri karşılaştırın

Tasarruf etmenin son yolu karşılaştırma aracımızı kullanmaktır. Bunu tamamen ücretsiz ve yükümlülük altına girmeden yapabilirsiniz. Sadece bilgilerinizi girin ve kısa bir süre içinde bölgenizdeki çeşitli duvar kağıdı dükkanlarından bir dizi teklif alacaksınız. Ardından, işiniz için en iyi duvar kağıdını seçmek için bunları birbirleriyle karşılaştırırsınız. Böylelikle toplam maliyetten %30’a kadar tasarruf edebilirsiniz.

Comments are closed.