Teklif al, tasarruf yap

Elektrik bugünün en temel ihtiyaçlarından biridir ve bir konutun olmazsa olmazıdır. Yeni bir eve taşındığınızda elektrik tesisatı hasarlıysa veya eskimişse ilerleyen dönemlerde size büyük sıkıntılar çıkartabilir. Ayrıca hasarlı elektrik sağlığınız ve bina güvenliği için büyük risk teşkil eder. Mülkünüze elektrik getirmek veya halihazırda var olanı tamir ettirmek istiyorsanız belirli bir maliyeti olacağını hesaplamanız gerekir. Bu sayfada sizin elektrik tesisatıyla ilgili işlemleri ve oluşabilecek maliyetleri derledik.

Elektrik maliyetlerini kurun

  
Yerel elektrikçiler karşılaştırılsın mı?

Elektriğin tesisatında maliyet nasıl oluşur?

maliyetYeni bir mülkte elektriği bağlamak kolay bir iş değildir. Bu nedenle, gerçek bir uzman tarafından yapılması her zaman tavsiye edilir. Evinize elektrik bağlamak için alınan ücret, evin yüzeyine göre hesaplanır, ancak oda sayısı ve kişisel istek ve ihtiyaçlar da önemli bir rol oynar. Aşağıdaki tablo, çeşitli projelere dayalı ortalama maliyet fiyatına genel bir bakış sunmaktadır. Belirtilen maliyet malzeme, montaj ve KDV’yi içerir.

Proje türü Ortalama tutar Bilgi
komple ev Yaklaşık 500 tl civarında Bu durumda, elektrik tam bir eve kurulur. Belirtilen fiyat, soketlerin montajını, sayaç kutusunun değiştirilmesini ve bir toprak kaçağı anahtarının bağlantısını içerir.
Bahçe kulübesi Yaklaşık 300 tl civarında Bu, evin dışındaki elektrikle ilgilidir.
Oturma odası Yaklaşık 350 tl civarında Bu özellikle aydınlatma ve termostat ile ilgilidir.
Mutfak, çamaşır odası veya banyo Yaklaşık 700 tl civarında Sadece aydınlatma değil, aynı zamanda daha ağır güç ekipmanları.
Veranda Yaklaşık 750 tl civarında Evin bitişiğinde, evdeki anahtarlar ve özellikle açık hava mutfağı için ağır ekipman bağlantısı.
  • En ekonomik çözüm:  Evinize elektrik döşetme istiyorsunuz ancak bunun için çok fazla para ödemek istemiyor musunuz? Elektriğin hemen hemen her yerde mevcut olduğu ve düzgün çalıştığı mevcut bir eviniz var mı? Başka bir deyişle, sadece bir bahçe evine, verandaya veya oturma odasına elektrik takma olanakları mı arıyorsunuz? Bu durumda, 450 ila 950 tl arasındaki bir maliyeti dikkate almalısınız.
  • Mutfak:  Mutfak, çamaşır odası veya banyo gibi bir odada elektrik sağlamak biraz daha karmaşıktır. Sonuçta, özellikle mutfak ve çamaşır odasında güçle çalışan aletler var. Örneğin, bir mutfağa elektrik sağlamak istiyorsanız, yaklaşık 830 tl gibi bir maliyeti  dikkate almalısınız.
  • Komple ev:  Tamamen yeni bir ev inşa etmeyi mi seçtiniz ve ona elektrik döşemek mi istiyorsunuz? Yerleşimin gerçek bir uzman tarafından yapılmasını istiyor musunuz? Bu durumda, profesyonel evinize A’dan Z’ye elektrik sağlayacaktır. Sayaç dolabı ve evin dışındaki elektrik de yerleştirilir. Özellikle bir kulübe veya bir bahçe evi bunun iyi bilinen örnekleridir. Komple bir evde elektrik kurmak istiyorsanız, ortalama 3.500 tl  gibi maliyeti dikkate almalısınız.

Elektrik döşemesinde maliyetin oluşması

Elektrik kurulumunda toplam maliyeti etkileyen birden fazla durum vardır. Malzeme için maliyetler var, bunlar yaklaşık yüzde 30’dir, kalan yüzde 70 çalışma saatlerinin maliyetine gidiyor. Çalışma saatlerinin toplam maliyet resminin çok büyük bir kısmını kaplaması, karşılaştırarak önemli miktarda tasarruf sağlayabileceğiniz anlamına gelir. Hem malzemenin sökülmesi hem de çağrı maliyetleri genellikle uzmanın saatlik ücretine dahildir.

Elektriğin fiyatını etkileyen seçenekler

Elektrik kurulum maliyetini etkileyebilecek çeşitli seçenekler vardır. Bu maliyetleri sizin için listeledik:

Seçenek 1: Saatlik ücret veya proje için toplam fiyat nasıl oluşur?

Bir profesyonel tarafından döşenen elektrik bağlantısı için ödenen ücret birden fazla faktöre bağlıdır. Bir elektrikçi saatlik ücret almayı seçerken, diğer bir uzman tüm proje için toplam fiyat verebilir. Bir elektrikçi tarafından tahsil edilen saatlik ortalama ücret 40 ila 50 tl arasındadır. Bununla birlikte, gerçekten büyük bir projeyle ilgili olduğunda belirli bir fiyat üzerinde anlaşmanız şiddetle tavsiye edilir. İş tamamlandıktan sonra hoş olmayan bir sürprizle karşılaşmamanızı sağlamanın tek yolu budur.

2. Seçenek: Projenin kapsamı

Projenin kapsamı ne kadar büyük olursa ödenecek toplam maliyetten tasarruf etem olanağınız o kadar artar.  Elektrikle ilgili bir uzatma, o bölgede yeni bir sistem kurdurmaktan daha uygundur. Her şeyin bir kerede değiştirilmesinin, işi aşamalı olarak gerçekleştirmekten genellikle daha ucuz olduğunu unutmayın. Örneğin, aynı anda üç proje yürüterek, kolayca 130 tl veya daha fazla miktarda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Seçenek 3: Ekstra seçenekler

Elektriği bağlamayı seçtiğinizde, bunun çok geniş bir kavram olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle bunu gerçekleştirmek için çeşitli faaliyetler gerçekleştirilmelidir. Örneğin, sayaç kutusunun kablolaması ve bağlantısı dikkate alınmakla kalmaz, aynı zamanda birkaç ek seçenek de dikkate alınmalıdır. Sizin için maliyeti de dahil olmak üzere bir dizi örneği listelemekten mutluluk duyuyoruz.

Ekstra seçenek Ortalama tutar Açıklama
Harici duvar prizi Yaklaşık 250 tl civarı Elektriğin ev dışında da kurulması gerektiğini dikkate almak çok önemlidir.
Dış aydınlatma düğmesi Yaklaşık 210 civarı Dış ışık, evin içinden çalıştırılan bir anahtara yerleştirilir.
Zamanlayıcı anahtarı Yaklaşık 250 civarı Bu, önceden seçilen bir zamanda güç bağlantısını otomatik olarak durduran kullanışlı bir zamanlayıcıdır.
İç anahtar dahil toprak kablosunu takın Yaklaşık 340 civarı Bu, örneğin bir havuz pompası bağlamak için çok kullanışlı bir parçadır.
Saat termostatı Yaklaşık 210 civarı Saat termostatı, günün belirli saatlerinde sıcaklığı önceden ayarlayarak paradan tasarruf etme fırsatı sunar.
Ekstra çift duvar prizi Yaklaşık 150 civarı Tüm elektrikli ekipmanlarınız için daha fazla kapasite ve daha uzun bir aralık gerçekleştirilir.
Duvar prizini taşıma Yaklaşık 100 civarı Bir duvar prizinin hareket ettirilmesi görünümü ve kullanım kolaylığını artırabilir.
Duvar prizinin indirilmesi Yaklaşık 60 civarı Yeni bir alan veya ekstra ağır ekipman için sayaç dolabında fazladan bir grup oluşturma.
Bağlantı dahil fazladan bir grup ekleme Yaklaşık 125 civarı Gelecekte bugün bunun böyle olmadığı bir alanda güç sağlamayı mümkün kılan boş bir boru.

Teklifleri karşılaştırın

Maliyetlerden tasarruf etmek için birden fazla teklifi karşılaştırmak en iyisidir. Web sitemiz üzerinden çeşitli yerel uzmanlardan aynı anda birden fazla fiyat teklifi talep edebilirsiniz. Böylelikle toplam maliyet üzerinden yüzde 30’a kadar tasarruf edebilirsiniz.

alıntıları karşılaştır

Laatste nieuws