Gaz Bağlatma ve Maliyetleri

Yeni yaptırdığınız veya birçok yönden aşınmış yapınıza gaz bağlatmaya karar verdiyseniz çeşitli maliyetleri göz önünde bulundurmalısınız. Bu işlemde oluşabilecek masraflar ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterir. Bu sayfada gaz bağlatma işlemini ve oluşabilecek maliyetleri göreceksiniz.

yenilemek

Maliyetler

Piyasada farklı oranlar kullanan farklı tedarikçiler vardır. Gaz bağlantınız için tam olarak ne kadar para ödemeniz gerektiğini öğrenmenin en iyi yolu iyi pazar araştırması yapmaktır. Maliyetler ayrıca gaz bağlantınızın kapasitesine göre belirlenir. Standart bir bağlantı en fazla 6 m’ye olabilir 3 saatte temini ve bu gaz sobası, sıcak su ve merkezi ısıtma için yeterlidir. Bununla birlikte, birden fazla duşunuz, mutfağınız veya yüzme havuzunuz varsa, 10 m 3 ‘e kadar kapasiteye sahip bir bağlantı vardır. Bir işletmeniz varsa veya büyük bir bina ile ilgili ise, daha yüksek kapasiteye sahip bağlantılar da seçmelisiniz. Aşağıdaki tablo, KDV dahil maliyetlerin bir göstergesidir.

 

Gaz sayacı tipi Tek seferlik maliyetler Periyodik masraflar
G6 800 – 900 TL Günde 0,3 – 0,5 TL
G10 1500 – 2000 TL Günde 0,7 – 0,8 TL
G16 1500 – 2000 TL Günde 1.7 – 1.2 TL
G25 2000 – 2500 TL Günde 3 – 3,5 TL

 

  • Düşük kapasite : Standart bir haneniz varsa, G6 gaz sayacı sizin için idealdir. Bununla duş ve ısıtma için gerekli tüm suyu ısıtabilir ve ayrıca gaz setinizi kullanabilirsiniz. Bağlantı kurmadan önce ortalama 850 TL bir kerelik bir miktar ödemeniz ve ardından enerji şirketinize günlük 0,4 TL ödemeniz gerekir. Daha sonra her yıl yaklaşık 150 TL ‘luk bir gaz faturanız olacak.
  • Daha büyük bir ev : Evinizde birden çok duş, büyük bir merkezi ısıtma sistemi veya ısıtmalı bir yüzme havuzu mu kullanıyorsunuz? G10 tipi bir gaz sayacı sizin için daha uygundur fakat daha fazla bağlantı ve periyodik maliyet ödersiniz. Ortalama 1750 TL tek seferlik bir miktar için gaz şebekesine bağlanacaksınız ve daha sonra yıllık 275 TL’luk bir faturayı göz önünde bulundurmalısınız.
  • İş bağlantısı : Girişimci misiniz ve binanıza gaz sağlama kapasitesine sahip bir gaz ölçere mi ihtiyacınız var? Sonra G16 metre ve G25 metre mevcut. Bunları bağlama maliyetleri ortalama 2000 TL civarındadır ve yıllık fatura 1000 TL’dan fazla olabilir.

 

Tasarruf ipuçları

Bütçeniz için en uygun seçeneği bulmanın yolları var.

  • Doğru tedarikçi : Durumunuz için doğru bağlantıyı bulmanın en iyi yolu, öncelikle piyasayı iyice araştırmaktır. Farklı tedarikçileri karşılaştırın ve gereksinimlerinize uyan bir karar verin.
  • Doğru bağlantı : en önemli ve en ucuz, ihtiyaçlarınız için doğru bağlantıyı bulmanızdır. Bu nedenle, gaz tüketiminize yakından bakmak önemlidir, böylece başlangıçtan itibaren doğru kapasiteye sahip sayacı seçersiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu, seçtiğiniz tedarikçinin sunabileceği tüm seçenekleri okumaktır.

Teklifleri karşılaştır

Durumunuza en uygun gaz bağlantısını bulmak için fiyat teklifi isteyerek başlayabilirsiniz. Mevcut tedarikçileri kontrol edebilir ve karşılaştırma aracımızı bunun için kullanabilirsiniz. Bu araç size farklı tedarikçilerden bir dizi teklif sunabilir. Bunları birbirleriyle karşılaştırarak, sizin için neyin uygun olduğu konusunda daha iyi bir anlayışa sahip olursunuz ve kurduracağınz gaz bağlantınızla ilgili doğru karara varabilirsiniz.

 

Comments are closed.