Teklif al, tasarruf yap

Güneş panelleri fazla bakım gerektirmez. Genel olarak uzun vadede endişelenmenize gerek kolayca bakımını yapabilirsiniz. Ancak paneller kirlenirse verim düşecektir. Ve zamanla düzgün bakılmayan paneller kaçınılmaz bir şekilde kirlenecektir. Bu durumlarda güneş panellerinizi temizlemek için profesyonel bir temizlik şirketi kiralayabilirsiniz. Bu şekilde, optimum bir geri dönüş garanti edilir.

Güneş paneli bakım maliyetleri

Güneş panellerinin bakımı sırasında hangi işlemler yapılır ?

Güneş panellerinin temizlenmesi için profesyonel bir şirketle anlaşmak isterseniz güneş panellerinizin tedarikçisini tercih etmeniz önerilir. Bu iyi bir seçenektir çünkü panelleri kurmuşlardır ve dolayısıyla durumu diğer şirketlerden daha iyi bilirler. Sadece panelleri temizlemekle kalmayacak, aynı zamanda kurulumu da inceleyecekler. Genellikle önleyici ve düzeltici bakım arasında bir ayrım yapılır. Önleyici bakım, performansı ölçmeyi ve sistemi diğer şeylerin yanı sıra gevşek teller, durgun su, rüzgar hasarı ve korozyon açısından kontrol etmeyi ve onarmayı içerir. Düzeltici bakım, kusurların hemen onarılması anlamına gelir. Temizlik sırasında güneş panelleri tamamen temizlenir ve bir kaplama ile işlenir, böylece güneş panellerinizden daha iyi bir getiri elde edersiniz.

Maliyetler

Bu bakımın maliyetlerini ilk kurulduğu sırada panellerin tedarikçisi ile belirlersiniz. Bunu, aynı zamanda bakım sıklığını da belirten bir sözleşme yoluyla yapabilirsiniz. Bu genellikle yıllık olarak yapılır. Bunun maliyetleri KDV dahil aşağıdaki tabloda gösterilmektedir.

Eşya maliyeti fiyat
Önleyici ve düzeltici bakım, güneş panellerinin temizliği Yılda 150 tl – 200 tl

Yıllık bakımın faydaları

Elbette güneş panellerini kendiniz temizlemek mümkündür. Bunu su ve bir temizlik maddesi ile yapabilirsiniz. Yine de,  profesyonel bir şirketle çalışmak karşılığını verecektir. Bu şekilde, kurulumunuzdan en iyi geri dönüşü alacağınızdan emin olabilirsiniz. Muhtemelen paneliniz hakkında fazla bir şey bilmediğiniz için bilemeyeceğiniz teknik yönler de kontrol edilir. Bu, gelecekte güneş panellerinizle ilgili kusurları veya sorunları önlemenizi sağlar. Ve herhangi bir kusur varsa, daha büyük sorunlara neden olmadan hemen onarılacaktır. Bir sözleşmeye kaydolduğunuzda, tüm bu avantajlardan yararlanabilirsiniz, ayrıca panellerin bakım zamanı geldiğinde kendinize hatırlatmanıza gerek kalmaz.

Fiyatı etkileyen seçenekler

Güneş panellerinizi korumanın maliyeti bir dizi seçenek ve faktörden etkilenir. Bunlardan bazıları kontrolünüz dışındadır. Bazıları ise yapacağınız tercihlere göre oluşur.

  • Panelin boyutu

Büyük bir paneldeki bakım, küçük panellerdeki bakımdan daha pahalı olacaktır. Sonuçta, büyük bir kurulumu incelemek ve temizlemek için daha fazla zamana ihtiyaç vardır ve bu da işçilik maliyetleri anlamına gelir. Satın alma sırasında, tedarikçinizle, özel kurulumunuzun bakımı için uygun bir fiyat konusunda anlaşacaksınız.

  • Bakım sıklığı

Bakımın yıllık olarak yapılmasını tercih edebilirsiniz, ancak arayı açıp iki üç yılda bir yapılan bir sözleşme de yapabilirsiniz. Örneğin, güneş panellerine kendiniz kolayca erişebiliyorsanız, küçük bir kurulumunuz varsa veya güneş panelleri yeni ise bu bir seçenektir. Daha seyrek bir sözleşme için daha az ödersiniz.

  • İş

Elbette, güneş panellerinin temizlendiği, önleyici ve düzeltici bakımın yapıldığı bir sözleşme yapılması gerekli değildir. Bu, özellikle kurulumunuzun ilk yıllarında gerekli olmayabilir. Daha düşük bir fiyata, örneğin yalnızca panellerin temizlenmesi ve kaplanması gibi daha az işlem gerçekleştirmeyi seçebilirsiniz.

Tasarruf ipuçları

Güneş panellerinizle ilişkili maliyetleri olabildiğince düşük tutmak için birkaç ipucu derledik.

  • KDV :Güneş panellerinizin kurulumunda ödediğiniz tüm KDV’yi vergi daireleri aracılığıyla geri alabilirsiniz. Bu, malzemeler ve işçilik maliyetleri içindir. Daha sonra bir girişimci olarak kaydolmalısınız, çünkü artık bir enerji üreticisisiniz. Bu, maliyetlerin büyük bir kısmını geri alacağınız anlamına gelir.
  • Kendiniz yapın: Güneş panellerini kendiniz de temizlemeyi düşünebilirsiniz. Kaplamayı dört ila beş yılda bir satın alıp uygulayabilirsiniz. Sisteminiz için düzenli kontroller almayacaksınız ve kusurlar hemen onarılmayacak, ancak bir sözleşmede ayda 200 tl ‘ye kadar tasarruf edeceksiniz. Elbette dikkatli olun, eğer paneller ulaşılması zor bir yere yerleştirilmişse, güvenliğiniz için bu en iyi seçenek olmayabilir.

Teklifleri karşılaştırın

Güneş panellerinizin bakımını yapabilecek bir firma ile iletişime geçmek ister misiniz? O zaman karşılaştırma aracımızla en iyi teklifi bulabilirsiniz. Bölgenizdeki tedarikçilerden fiyat, hizmet ve kalite açısından karşılaştırabileceğiniz bir dizi teklifi hızlı bir şekilde alacaksınız. Aracın kullanımı ücretsizdir ve teklifler zorunlu değildir.

Laatste nieuws