Havalandırma Sistemi Maliyetleri

Kendi eviniz değerli bir varlıktır. Günümüzün çoğu evin içinde geçer; vakit geçirir, yemek yer ve uyuruz. İçinde bu kadar çok zaman geçirdiğimiz binanın temizliği ve sağlığı doğrudan yaşam kalitemizi etkiler. Evin içerisindeki havanın temizliği içinde yaşayan herkes için oldukça önemlidir. 1975’ten sonra inşa edilmiş bir eviniz varsa, hemen hemen her zaman içinde bir havalandırma sistemi olacaktır. Evinizdeki nemi gidermek için bir havalandırma sistemi gereklidir. Sizin için havalandırma sisteminin maliyetlerini inceledik.

ev tadilatı

Neden bir havalandırma sistemine ihtiyacınız vardır ?

maliyetHer ev günlük olarak bir litre nem üretir. Bu, soluduğunuz havadaki nemle, aynı zamanda mutfağınızdaki bulaşıkları bulaşık rafında kurutduğunuzda oluşan nemle de ilgilidir. Bu nem evinizde kaybolur. Ta ki duvar kağıdı duvarlardan kıvrılmaya başlayana ve banyonuzda bir küf bulana kadar. O zaman evinizde nemin nereye gittiğini anlarsınız. Nem genellikle evinizde kalır veya kolay bir çıkış yolu bulur. En sık kullanılan ve önerilen çözüm pencereler açıkken havalandırma yapmaktır. Ancak bu her zaman yardımcı olmaz. Özellikle kış mevsiminde camları sıkıca kapalı tutmayı tercih edersiniz. Bu durumda iyi bir havalandırma sistemi zorunludur.

Hangi evler havalandırma sistemine sahiptir ?

1975’ten beri inşa edilen evler genellikle bir havalandırma sistemi ile donatılmıştır. Bunun nedeni, bunun Yapı Kararnamesi’nde yer almasıdır. Bu süre zarfında inşa edilen havalandırma sistemleri genellikle ilgili odadaki bir anahtara bağlanır. Mekanik havalandırma sistemleridir. 2000 yılından kalma bir eviniz varsa, muhtemelen evinizde otomatik havalandırma sisteminiz vardır. Bu sistem gerektiğinde otomatik olarak açılır. Manuel olarak açmanız veya kapatmanız gerekmez. Bu sistem, örneğin banyodaki hareketi algılayan bir sensöre sahiptir, ardından havalandırma açılır.

Havalandırma sistemine sahip olmanın avantajları nelerdir ?

Bir havalandırma sistemi esas olarak evin içine inşa edilir çünkü iç mekandaki neme karşı çalışır. Sizin için iyi bir havalandırma sisteminin fonksiyonlarını listeledik.

  • Havalandırma sistemi küf riskini azaltır. Evinizdeki nem küf şeklinde tavanlara yerleşecektir. Nem uygun şekilde evden uzaklaştırıldığında küf oluşma ihtimali çok daha az olacaktır. Evinizi havalandırmak sağlığınız için oldukça iyidir.
  • Havalandırma sistemi mikropları azaltır. Mikroplar nemli havada birikecek ve tavanlarınızda küflenecektir. Bu nedenle bir havalandırma sistemi mikropların oluşumunu engeller. Ayrıca evinizdeki hava düzenli olarak tazelendiği için iç mekanlarda çok daha sağlıklı bir havaya sahip olursunuz.
  • Havalandırma sistemi, daha düşük ısıtma maliyetleri sağlar. Nem ısının yayılmasını engelleyeceği için kış aylarında ısıtıcınızdan tam performans alamayabilirsiniz. Nem biriken evde  iç mekanı ısıtmak için çok daha fazla enerji harcanır bu da uzun vadede elektrik faturanıza yansır. Bu şekilde hem enerjiden tasarruf edebilirdiniz.

Bir havalandırma sisteminin maliyeti nedir?

Sizin için bir havalandırma sistemini ve ilgili maliyetleri inceledik.

Hangi ürün veya hizmeti satın almak istiyorsunuz Ürün veya hizmetin tanımı Ürün veya hizmetin fiyatı
1975’ten önce inşa edilmiş bir eve havalandırma sistemi kurun Havalandırma sistemi yapımı için tavanlarınızda delikler açmak, havalandırma bacası kurmak, havalandırma motoru ve havalandırma ızgaraları kurmak Havalandırma sistemi için 265 tl civarında,

tavandaki delik başına 150 tl civarında,

havalandırma borusu için kat başına 50 tl civarında

1975’ten sonra inşa edilen bir evde havalandırma sistemini değiştirmek Havalandırma kutusunun değiştirilmesi ve havalandırma ızgaralarının temizlenmesi 265 ile 275 tl arasında
Havalandırma sistemini temizleyin veya değiştirin ve havalandırma ızgaralarını değiştirin Havalandırma şaftının değiştirilmesi veya temizlenmesi, eski havalandırma ızgaralarının çıkarılması ve yeni havalandırma ızgaralarının takılması. 400 ile 420 tl arasında

 

  • Halihazırda havalandırma sisteminiz varsa; evinizde zaten bir havalandırma sisteminiz varsa, sistemin iyi durumda kalmasını sağlamak için 6 yılda bir temizletmeniz gerekecektir. Uzman, bir havalandırma kanalının ve muhtemelen ızgaraların değiştirilmesi gerekip gerekmediğini belirleyebilir.
  • Henüz bir havalandırma sisteminiz yoksa; evinizde henüz bir havalandırma sistemi yoksa, bunu kurmanız gerekecektir. Daha sonra maliyetleri ilk maliyet tablosunda ayrıntılı olarak ödersiniz.

Toplam maliyet nasıl oluşturulur?

kayıt etmekYaptığınız seçimlere göre bir havalandırma sistemi için ne kadar ödeyeceğinizi belirlersiniz. Seçimleri sizin için listeledik.

  • Seçenek 1: Eviniz kaç yaşında? 1975’ten önce inşa edilen bir eviniz varsa, muhtemelen evinizde havalandırma sistemi yoktur. Bu durumda, bir havalandırma sisteminin birçok avantajından yararlanmak için en iyisi bunun kurulmasını sağlamaktır. Bunun için ne kadar ödeyeceğiniz, evinizdeki kat sayısına ve evinizin büyüklüğüne bağlıdır.
  • Seçenek 2: Mekanik veya otomatik bir havalandırma sistemi seçin. Yukarıdaki fiyat örneğinde, mekanik bir havalandırma sistemi varsaydık. Bununla birlikte, otomatik havalandırma sistemini seçerseniz, daha fazlasını ödeyeceksiniz.

Tasarruf ipuçları

  • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Evinize bir havalandırma sistemi taktırmak istiyorsanız, en iyisi birden fazla havalandırma şirketinden fiyat teklifi istemektir. Aşağıdaki butona tek bir tıklamayla, birbirleriyle karşılaştırma yapabileceğiniz zorunluluk olmadan birden fazla teklif talebinde bulunabilirsiniz. Bu şekilde bütçenize ve isteklerinize en uygun havalandırma şirketiyle sanlaşabilirsiniz. Teklifleri karşılaştırmak size yüzde 30’a varan bir avantaj sağlayabilir.

Comments are closed.