İç Mekanların Boyanması ve Maliyetler

Duvarlarınızın tekrar boyanması mı gerekiyor ? Evinizdeki duvarlara yeni bir renk mi vermek istiyorsunuz? Ancak  kendiniz yapacak kadar bilginiz yoksa endişelenmeyin ve bir uzmana yönelin. Bu durumda, resmi gerçek bir ustaya dış kaynak kullanmak her zaman daha doğru olacaktır. İç mekan boyama işi için çeşitli seçenekleri ve dikkate almanız gereken ortalama maliyet fiyatını listeledik. Bu şekilde, iç boyamanın yapılması söz konusu olduğunda hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

İç mekan ressam maliyetleri

Bir boyacının ücreti nedir?

maliyetToplam maliyet bir boyacı tarafından çeşitli şekillerde ücretlendirilebilir. Örneğin, saat başına bir fiyat kullanılabilir veya metrekare başına bir fiyat da mümkündür. Bir iç ressamın ortalama saatlik oranına baktığımızda, bunun 40 ila 45 tl arasında olduğunu belirleyebiliriz. Metrekare başına fiyat genellikle 35 ila tl metrekare arasındadır. Aşağıdaki tablo, bir iç ressam tarafından alınabilecek ortalama maliyet hakkında iyi bir fikir verir.

İç boya türü Ortalama tutar
Boyama tavanı 225 ve 1.600 tl arasında
Kapı boyama 900 ve 1.050 tl arasında
Merdiven boyama 350 ve 750 tl arasında
Boyama pencereleri 450 ve 2.050 tl arasında

Yukarıdaki boyalardan herhangi birine sahip olmak istemiyorsanız, ancak evinizdeki duvarları yeni bir boya ile boyamak istiyorsanız, diğer oranları dikkate almak önemlidir. Bu, aşağıdaki ödüllerle ilgilidir:

Boyanacak alan  Ortalama tutar
Duvar resmi: 15 metrekare 230 ve 290 tl arasında
Duvar resmi: 30 metrekare 460 ve 590 tl arasında
Duvar resmi: 60 metrekare 890 ve 1.190 tlarasında

İç mekan boyasında toplam maliyeti etkileyebilecek seçenekler

Evinizde boyama işi yapmak için bir boyacı aramak istiyorsanız, çeşitli faktörlerin iç resmin fiyat etiketini etkileyebileceğini aklınızda bulundurmak her zaman iyidir. Tüm bunları sizin için burada listeledik:

Seçim 1: Tek renk renk tercih edin

Evinizde farklı duvarların farklı renklere boyanması genellikle estetik olarak tercih edilir. Tavanı, kapıları veya merdivenleri değil, pencere çerçeveleri ve duvarları aynı renge hakkında ne düşünüyorsunuz? Farklı boya işlerini iç mekanda birleştirmeyi seçerek, maliyetin önemli ölçüde azaltılabileceği ve aynı zamanda kaliteden ödün vermek zorunda kalmayacağı garanti edilebilir.

Seçim 2: Boya türü

Evinizdeki çeşitli parçaları boyamak için farklı boya türleri kullanılabilir. Kullanılan boyanın kalitesi nihayetinde belirleyici olacaktır. Sonucun uzun vadede olabildiğince optimal kalmasını sağlamak kesinlikle bu kalitedir. Kullanılabilecek boya türünün her zaman alt tabakaya bağlı olduğunu dikkate almalısınız. Bir boyacı, en iyi kullanılabilecek boya türü hakkında size uygun tavsiyeler verebilir.

Boya türü Litre başına ortalama maliyet
İç mekan için lateks 5-11 tl arasında
Kaplama boyası 25 ila 45 tl arasında
astar boya 30 ila 55 tl arasında
Leke ve lake 30 ila 65 tl arasında

Evinizi boyarken astar uygulamak her zaman akıllıca bir seçimdir. Bu astar optimum kapsama alanı sağlar. Bu alanda aşağıdaki boya türleri arasından seçim yapabilirsiniz:

Özel boya çeşitleri Ortalama tutar
Manyetik boya KDV dahil, litre başına 40 ve 55 tl arasında
Metalik veya parlak boya KDV dahil, litre başına 25 ila 40 tl arasında
Okul veya kara tahta boya KDV dahil, litre başına 40 ila 65 tl arasında

Seçim 3: İç ve dış boyayı birleştirme

Evinizin içinde boyama işinin yürütülmesi sırasında, evinizin dışında gerekli boyama işlerine de ihtiyaç duyduğunuzu hissetmeniz her zaman mümkündür. Bu durumda, seçtiğiniz iç ressamın dışarıda boyama işi yapıp yapamayacağını önceden kontrol etmek önemlidir. Bir evin dış tarafındaki resim maliyetinin, iç mekanda yapılan resme kıyasla daha pahalı olduğunu her zaman aklınızda bulundurmalısınız. Açık hava ressamının saatlik ücreti 45 ila 55 tl arasındadır. Metrekare başına fiyat 40 ila 45 tl arasında değişebilir.

Tasarruf ipuçları

kayıt etmekEvinizin iç duvarlarının boyanması önemli bir maliyete neden olabilir. Neyse ki, bu maliyetlerden tasarruf etmek için birkaç seçenek var. Sizin için en ilginç tasarruf ipuçlarından bazılarını zaten listeledik:

  • Düşük KDV oranı nedeniyle tasarruf. Eviniz 2 yaşından büyük mü? Bu durumda, boyama işleri KDV oranı 21 değil, yüzde 6 oranında gerçekleştirilir. Bu zaten yüzde 15’lik kayda değer bir tasarruf anlamına geliyor.
  • Kışın boyacıyla anlaşın. Boya işlerinin yapıldığı sürenin tahsil edilen fiyatı belirleyebileceği iyi bilinmektedir. İçeride ve dışarıda resim maliyetlerini mümkün olduğunca azaltmak istiyorsanız, kış ressamına hitap etmek her zaman ilginçtir. Bu şekilde faturanıza önemli miktarda ekstra tasarruf sağlayabileceğinizi fark edeceksiniz.
  • Toplu Anlaşma indirimi. Son olarak, komşunuzun bir iç ressamın hizmetlerini de aramayı planladığını duydunuz mu? Bu durumda, işi aynı ressamla birlikte dış kaynak kullanmak her zaman ilginçtir. Bu nedenle, kolayca yüzde 10’dan fazla miktarda indirimine hak kazanırsınız.

 

Comments are closed.