İnşaat Danışmanlığı ve Maliyetlerin Hesaplanması

Bir inşaat yapmaya karar verdiğinizde maliyetini önceden hesaplamanız gereken birkaç durum vardır. Evinizi inşa etmeye başladığınızda bununla uğraşmanız gerekecek ve inşa sırasında başınıza dert açabilir. Uzatma, yatakhane veya bahçe evi gibi izin gerektiren bir bina yaptıracaksanız inşaat hesaplamaları her zaman gereklidir. Ancak, izin gerekli olmasa bile, bir inşaat çizimini işe başlamadan yaptırmak önemlidir. Bu, gelecekteki onarım maliyetlerinden tasarruf ederek yenileme kalitesini artıracak ve iyileştirecektir. İnşaat hataları riski azalır, tüm inşaat süreci tüm taraflar için kolaylaştırılır ve netleştirilir. Bununla ilişkili maliyetler burada bulunabilir.

Maliyetler

Bir inşaat hesaplaması yapmak için işi bilen birine danışmak yararlı olacaktır. Bu, inşaatınızın kapasitesini ve neler yapabileceğinizi hesaplayacaktır. Bu hesaplamalara dayanarak, bu yük taşıyan parçalar için malzeme tipi seçilir ve bunun ne kadar kalın olması gerektiği hesaplanabilir. Çizim için ödediğiniz maliyetler esas olarak yaptığınız yenileme türüne bağlıdır. Ayrıca üreticiye göre farklılık gösterir. Aşağıdaki tablo farklı durumlarda inşaat hesaplaması yapmak için ortalama fiyatları göstermektedir. Planladığınız işlemler burada listelenmemişse, toplam yenileme maliyetinizin ortalama yüzde 1 ila 2’sini sayabilirsiniz. Fiyatlara KDV dahildir.

 

Yapı hesaplaması türü Ortalama fiyat
Ek bölme yaklaşık 200 – 550 tl arası
Balkon yaklaşık 60 – 400 tl arası
Carport yaklaşık 130 – 500 tl arası
taban direği yaklaşık 120 – 500 tl arası
Cumba yaklaşık 200 – 550 tl arası
Solar paneller yaklaşık 100 – 200 tl arası
Çatı terası yaklaşık 60 – 400 tl arası
Saatlik kurucu yaklaşık 75  – 150 tl arası
Şerit temel ev yaklaşık 1000 – 1500 tl arası
Temel kazıkları inşaatı yaklaşık 400 – 750 tl arası

 

  • Maliyetten danışmanlığı çıkarın : İnşaat hesaplaması yapmamak, danışmanlara veya bilirkişilere ödeyeceğiniz paradan tasarruf etmenizi sağlar. Bir inşaat çizimi yaptırmanın maliyetleri, inşaat hatalarının onarım maliyetlerinden oldukça düşüktür. Ancak danışmandan yardım almak olası hataları ve yanlışları azaltacağı için size daha güvenli bir deneyim sunar . Bu nedenle her yenileme projesi için her zaman bir inşaat hesaplaması yapılması şiddetle tavsiye edilir.
  • Küçük tadilatlar : Balkon, çatı katı, yanları açık garaj, cumbalı pencere, çatı terası veya güneş panellerine sahip olmak gibi küçük tadilatlar için inşaat hesaplamaları zaten 100 tl ‘nin biraz üstünde ya da hemen altında yapılabilir.
  • Daha büyük inşaat projeleri : Bir bahçe eviniz veya temel gerektiren başka bir bina varsa, inşaat çizimleri çok daha pahalı hale gelir. Strip temelli bir ev için bunun için ortalama 1000 tl ödeyebilirsiniz ve temel kazıklarındaki bir inşaatın inşaat hesaplamaları 400 tl ‘dan başlar. Ancak, bunlar izin gerektiren büyük ve pahalı projelerdir. Toplam maliyetlerle karşılaştırıldığında, inşaat hesaplamalarının maliyetleri küçük bir yüzdeye sahiptir.

 

Fiyat yapısı

KDV dahil bir danışmanlık ücreti 75 tl ile 150 tl arasındadır. Bu çok gibi görünebilir, ancak bu profesyoneller yüksek eğitimli, pahalı yöntemler kullanılmaktadır ve bu tarz planlama pahalı dizüstü bilgisayarlarda çalıştırılmalıdır. İnşaat hesaplamanızın fiyat yapısı bu yüzden yüzde 55 işçilik maliyeti ve yüzde 40 ekipmandan ve malzemelerden oluşmaktadır. Üretici, arama masraflarını talep ederse, bunlar nihai fiyatın ortalama yüzde 5’i için iyidir. Tasarruf etmenin en iyi yolu iyi pazar araştırması yapmak ve farklı üreticilerin fiyatlarını karşılaştırmaktır. Aşağıdaki şemada bu fiyat yapısı tekrar gösterilmektedir.

 

Fiyatı etkileyen seçenekler

Üreticiyi planlarken, hesaplamalarınız için fiyatı etkileyecek bazı seçenekler sunulur.

  • İnşaatçının deneyimi : sertifikaları olan bir meslek sahibi için, meslekte ve yüksek eğitimde yılların tecrübesine sahip, yeni başlayan bir inşaatçıdan daha fazla ödersiniz. İnşaat projenize eleştirel bir göz atın ve inşaatçınızı buna göre seçin.
  • Proje türü : Genel olarak kural, inşaat çizimleriniz için projenizin toplam maliyetinin yüzde 1 ila 2’sini ödemenizdir. Bu, proje büyüdükçe, çizimler daha pahalı olduğu anlamına gelir. Oran aynı kalır.

 

Tasarruf ipuçları

İnşaat hesaplamaları yapmak, inşaat hatalarını onarmaktan her zaman daha ucuz olsa bile, binanızın güvenliği için  bir yatırımdır. Toplam maliyeti azaltmanıza yardımcı olacak iki ipucu.

  • Bölgesel bir üretici seçin : Ulaşım maliyetleri varsa, bu şekilde önleyebilirsiniz.
  • Büyük bir projeniz varsa : İnşanız için birkaç işleminiz varsa, bunları büyük tek işte sunmak en iyisidir. Bu daha ucuzdur, çünkü şirket daha etkili çalışabilir.

 

Teklifleri karşılaştırın

Tasarruf etmenin en iyi yolu, farklı üreticilerden teklif istemek ve karşılaştırmaktır. Bunu kendiniz yapmak zorunda değilsiniz,  bağlayıcı olmayan karşılaştırma aracımız bu işi sizin için yapar. Sadece bilgilerinizi doldurursunuz ve kısa sürede bölgenizdeki üreticilerden bir dizi teklif alacaksınız. Bu şekilde, işiniz için doğru kurucu ile ilgili en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Teklif kiyasla

Comments are closed.