Isı Pompası ve Maliyetler

Günümüzde insanlar giderek daha fazla ısı pompası kullanmayı tercih ediyorlar. Isı pompası enerjiyi havadan veya topraktan ısıya dönüştüren bir sistemdir. Bu ısı daha sonra evinizi ısıtmak için kullanılabilir, ancak suyu ısıtmak için de kullanılabilir. Ayrıca bir ısı pompasına yatırım yapmayı planlıyorsanız ancak yanı sıra ortalama maliyeti de net bir şekilde görmelisiniz. Bu durumda bu sayfada doğru yere geldiniz!

Isı pompası fiyatı

 

Isı pompası için çalışma

Bir ısı pompası kurmak için çok sayıda faaliyet gereklidir. Çeşitli büyük delikler ve hendekler kazılmalıdır, bu da her şeyden önce çok pahalı bir olaydır. Bu delme hafife alınmamalıdır. Yeraltı türüne bağlı olarak, doğru verimi elde etmek için yakında yüzlerce metreye kadar derinlik kazmak mümkün olacaktır. Ayrıca, her bir toprak tabakası farklı verimler verir, böylece toprak bileşiminin önceden bilinmesi gerekir. Çok derin delme gereksiz maliyetlere neden olurken, sığ delinmiş bir delik çok düşük bir verim ile sonuçlanarak ısı pompasını verimsiz hale getirir.

Gerekli lisanslar ve izinler

Bir ısı pompası kurmayı seçtiğinizde, her şirketin bunu hiçbir sebeple yapamayacağını dikkate almak çok önemlidir. Bu nedenle uzman bir şirketin her zaman belirli lisansları ve izinleri olacaktır.

Bir ısı pompasının maliyeti nedir?

maliyetBir ısı pompası için tahsil edilen ortalama maliyet hakkında iyi bir fikir edinmek istiyorsanız, delinmesi gereken metre başına yaklaşık 200 ₺ bir fiyat etiketi dikkate alabilirsiniz. Diğer bir deyişle, 300 metre derinliğinde sondaj yaparken ortalama maliyet 30.000 ₺ civarındadır. Bu fiyatın distribütör, hortum ve benzeri ürünleri içerdiğini lütfen unutmayın.

Yukarıda belirtilen fiyat sadece deliklerin delinmesi içindir. Tabii ki, su yanı sıra, bir ısı pompası ile ısıtmak istediğinizde gerçekleşmesi gereken tek şey bu değildir. Geçmişte, birçok insan için bir ısı pompası düpedüz karşılanamazdı ve bugün bile böyle bir sistemi satın almak oldukça pahalı bir sorun olmaya devam ediyor. Isı pompasının kendisi için hızlı bir şekilde yaklaşık 30.000 ₺ bir satın alma fiyatına güvenebilirsiniz. Yer altı borularını ve montajı eklerseniz, toplam maliyet hızlı bir şekilde  35.000 ila 40,000 ₺ arasında olabilir.

Merkezi ısıtma kazanına göre ısı pompası ile maliyetleri ve gelirleri karşılaştırın

Ortalama bir merkezi ısıtma kazanınız var ve neden bir ısı pompası kullanmaya geçmeniz gerektiğini hemen göremiyor musunuz? İki sistem arasında var olan fiyat farkının somut bir örneğini almak ister misiniz? Bu mümkün! Özellikle sizin için net bir örnek oluşturduk.

CH kazan

15 yılda 2.500 ₺ amortisman 200 ₺
bakım 300 ₺
Enerji maliyetleri 2000 m3 x 60 1200 ₺
Yıllık toplam maliyet: 10.000 ₺

Isı pompası

25 yılda 12.000 ₺ amortisman 480 ₺
bakım 90 ₺
Enerji maliyetleri 4500 m3 x 23 1035 ₺
Yıllık toplam maliyet: 12.400 ₺

Yukarıdakiler, ilk bakışta ısı pompasının (amortisman nedeniyle) merkezi ısıtma kazanından daha pahalı olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Bir ısı pompasıyla gereken bakım ve enerji maliyetleri oldukça düşüktür. Bununla birlikte, böyle bir yatırım, merkezi ısıtma kazanına kıyasla ilk bakışta ilginç değildir. Ancak, daha fazlası var.

Örneğin, yukarıdaki tabloda, yaşadığınız belediye tarafından verilebilecek olası bir sübvansiyon dikkate alınmamıştır. Ayrıca, enerji fiyatlarında ileride bir artış olacağı dikkate alınmamıştır. Buna ek olarak, sıcaklık ısıtma açısından daha yüksek verimlilik ve merkezi ısıtma kazanının güç tüketimi ve ısı pompasının gerçekten çok sürdürülebilir ve finansal olarak ilginç bir yatırım olduğunu göreceksiniz.

Farklı ısı pompaları

Son olarak, bir ısı pompası sistemi için ödemeniz gereken fiyat büyük ölçüde seçtiğiniz sistem türüne bağlıdır. Bu alandaki dört farklı seçeneği ayırt ediyoruz, yani:

  • Yatay kapalı sistem

İlk sistem yatay olarak kapalıdır. Bu sistemle bahçeye, evinizin yüzeyinin yaklaşık üç katı olan bir alanın üzerine yaklaşık 1 ila 2 metre derinlikte bir boru ağı yerleştirilir. Başka bir deyişle, yaklaşık 100 metrekarelik bir yüzeye sahip bir eviniz varsa, en az 300 metrekarelik bahçeye ihtiyacınız var. Tam boyut, toprağın derinliğine ve türüne bağlıdır. Yatay olarak kapalı bir sistem ısı pompası kullanmayı seçiyor musunuz? Bu durumda, 17.500 ila 20.000 ₺ arasında toplam fiyatı dikkate alabilirsiniz.

  • Dikey kapalı sistem

Bununla birlikte, dikey olarak kapalı sistem en sık kullanılan sistemdir. Bunun daha yüksek geri dönüşü olduğu gerçeği ile ilgili. Bu durumda, zeminde bir veya daha fazla borunun derinlemesine delinmesine karar verilir. Bu derinlikteki sıcaklık genellikle 12 derecedir ve aslında oldukça sabittir. Kuru kumlu bir tabana sahipseniz, sıvıların dolaşımı nedeniyle toprağın biraz soğuyabileceğini lütfen unutmayın. Sonuç olarak, getiri her yıl biraz daha düşük olacaktır. Bu durumda, yaz boyunca pompalamaya devam etmek iyidir. Bu şekilde boruların etrafındaki toprak tekrar ısınabilir. Böyle bir sistem için 13.000 ila 15.500 ₺ arasında bir fiyat dikkate alabilirsiniz.

  • Açık sistem

Delme, açık sistemli bir ısı pompası kullanıldığında da gerçekleştirilir. Ancak bu sefer kapalı boru sisteminden sıvı geçmez, ancak yeraltı suyunun doğrudan pompalanmasına karar verilir. Bu yeraltı suyu kapalı bir sistemde bulunan sıvıdan daha sıcaktır. Bu, geri dönüşün önemli ölçüde artmasını sağlar. Tam bir kurulum için yaklaşık 20.000 ₺ harcayabileceğinizi unutmayın. Buna ek olarak, her yıl ekstra maliyetleriniz vardır çünkü sistemin temizlenmesi gerekir. 

  • Hava sistemi

Dördüncü ve son seçenek hava sistemi olarak adlandırılır. Isı, dış havadan fan vasıtasıyla sağlanır. Bu, özellikle sondaj yapmak zor olduğu için piyasadaki ısı pompası ile en uygun maliyetli sistemdir. Isı pompası yaz aylarında klima olarak da mükemmel şekilde kullanılabilir. Bu durumda fanın biraz gürültüye neden olabileceğini unutmayın. Her neyse, bir hava sistemi ısı pompası size ortalama 5.000 ila 10.000 ₺ arasında mal oluyor.

Sonuçta, bir ısı pompası çok pahalı bir olaydır, ancak kesinlikle uzun vadede telafi edilebilir.

Teklifleri karşılaştırın ve tasarruf edin

İlk adım olarak, birkaç teklifi karşılaştırmanızı öneririz. Bunun nedeni, fiyatların kurulum şirketi başına önemli ölçüde farklı olmasıdır. Neyse ki, web sitemiz aracılığıyla aynı anda çeşitli yerel uzmanlardan 6’ya kadar teklif isteyebilirsiniz. Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve bilgilerinizi bırakın. Teklifleri posta kutunuzda yükümlülük olmadan alın ve karşılaştırmaya başlayın. Bu şekilde maliyetlerden% 30’a kadar tasarruf edebilirsiniz!

Comments are closed.