Kış Bahçesi ve Maliyetler

Evinize veya iş yerinize kış bahçesi mi yaptırmak istiyorsunuz ? Yapılacak işlemler ve oluşabilecek masraflar hakkında bilgi mi almak istiyorsunuz ? Doğru yerdesiniz. Kış bahçeleri estetik açıdan bir artı olmakla beraber yapınıza yaşanacak bir alan daha kazandırır. Kış bahçesi inşası ve maliyetleri hakkında ihtiyacınız olan genel bilgileri derledik.

Kış bahçesi maliyetleri

Kış bahçesinde maliyet

maliyetBir kış bahçesinde maliyeti oluşturan birden çok faktör vardır. Sadece yapılan alanın durumu değil ısı yalıtımı ve gerekli uzantıları da hesaba katmanız gerekir. Sizin için en genel fiyatları listeledik.

Kış bahçesi tipi fiyat bilgi
Temel 7.000 – 15.000 TL arasında Bu metrekare başına 750 TL  inşa edilebilir ekstra olmadan standart bir konservatuvar.
2.5 x 3 metrelik temel 15.000 – 20.000 TL arasında Bu kış bahçesi sertağaç çerçevelerinin yanı sıra termopan camdan yapılmış bir kapıya sahiptir. Fiyat temeli içerir.
Temel  3 x 6 metre 21.000 – 23.000 TL 3 x 6 metrelik bu temelde bir ahşap kapı yanı sıra, termopan cam çerçeveleri ile donatılmıştır ve temeli içermektedir.
Temel  3 x 6 metre 22.000 – 24.000 TL arasında Bu 3 x 6 metrelik temel  parke kapılar ve termopane camlı kapılar vardır ve temel fiyata dahildir.

Yukarıdaki temel seçeneklerle, belirli bir görünüme sahip bir kış bahçesine sahip olmak da mümkündür. Ancak seçenekler bunlarla sınırlı değildir. Seçeceğiniz kış bahçesi gelenek ve rüstik bir havaya sahip olabileceğiyle birlikte modern bir görünüme de bürünebilir. Biz her iki seçenek için de genel fiyatları belirledik

Kış bahçesi tipi fiyat bilgi
3 x 6 metre modern 23.000 – 25.000  TL arasında Fiyatlara termopan cam, sert ağaçtan açılan kapılar, 2 termopan camdan pencere çerçevesi ve temelden oluşan modern görünümlü bir kış bahçesi dahildir.
3 x 6 metrelik klasik 26.000 – 29.000 TL arasında Klasik bir kış bahçesi yüksek tavanlı bir ev inşa etmek için idealdir. Kapının üzerine monte edilen tavan pencereleri ekstra aydınlatma sağlar ve açılan ahşap kapılar vardır. Her iki tarafta da termopan camdan yapılmış pencere çerçeveleri bulunmaktadır. Vakıf da bu fiyata dahil edilmiştir.

Fiyatı etkileyen seçimler

seçim

  • Seçenek 1: Bahçenin konumu

Yapacağınız kış bahçesinin konumu maliyetin oluşumunda önemli bir rol oynar.  Örneğin, evin üzerine inşa ediliyor mu yoksa ondan ayrılacak mı? Tercihen, her zaman güneydeki bir kış bahçesine yönlendirmeye çalışın. Bu şekilde yüksek ısıtma maliyetleriyle karşılaşmazsınız. Güneye bakan bir kış bahçesinin doğal olarak güneşten çok daha fazla ısı çekmesine rağmen, yalıtımın kullanılmasının gerekli olabileceğini lütfen unutmayın. Bu şekilde, yaz aylarında nispeten taze kalır, kışın ise çok fazla ısı kaybı ile uğraşmanıza gerek kalmaz. 

  • Seçim 2: Malzemenin türü

İkinci seçenek de çok önemlidir ve yapının oluşturulduğu malzeme ile ilgilidir. Ahşap kullanmayı tercih ederseniz, standart  bir yalıtım elde edebilirsiniz. Ek olarak, bir ahşap kış bahçesi de nispeten kolay bir şekilde kişiselleştirilebilir. Örneğin, bir kat boya uygulamak daha kolaydır. Kullanabileceğiniz ikinci seçenek, alüminyumdan yapılmış bir yapıyı seçmektir. Bu malzeme neredeyse hiç bakım gerektirmez, ancak daha iyi yalıtılması gerekir. Ayrıca, bir alüminyum bir kış bahçesinin ahşaptan yapılmış olandan daha pahalı olduğunu unutmamalısınız.

  • Seçim 3: Yalıtım 

Prensip olarak, bir yapıda yalıtım zorunlu değildir. Ancak konfor açısından yalıtım kış bahçesini içinde yaşanılabilir kılar. Bu nedenle işlemlere başlamadan önce yalıtım seçeneğini düşünmeniz ve oluşturabileceği masrafları hesaba katmalısınız.

  • Seçenek 4: Herhangi bir ek seçenek

Aşağıdaki seçenekler her kış bahçesi için geçerli olmayabilir, ancak bazı durumlarda çok faydalı olabilirler. Bu nedenle, sizin için sıkça istenen bazı seçenekleri listeliyoruz.

Seçenek tipi Ortalama fiyat
Hafif sokakların ekstra montajı 3,500 – 4,000 TL arasında
Duvar atılım 2.750 – 3.000 TL arasında
Merkezi ısıtma 900- 1000 TL arasında
Yardımcı ısıtma yerden ısıtma (en fazla 20 metrekare) 700 – 800 TL arasında
15 metrekareye geniş ek ısıtma 700 – 750 TL arasında
10 metrekare kadar ana ısıtma 725 – 775 TL arasında

 

tasarruf ipuçları

kurtarmak Yapım ve bakım maliyetlerinden tasarruf etmek ister misiniz? Bu durumda, aşağıdaki tasarruf ipuçlarını göz önünde bulundurmalısınız.

  • Güneye bakan bir kış bahçesi Kış bahçenizin yerini belirlerken güneye bakan bir yer seçin. Bu şekilde, güneş ışınlarının neden olduğu ısının keyfini en iyi şekilde çıkarabilirsiniz, bu da önemli ölçüde daha az ısıtma maliyeti ödemeniz gerektiği anlamına gelir.
  • Alüminyumu tercih edin Bir ahşap kış bahçesi güzel görünebilir ve kişiselleştirilmesi kolay olabilir ancak fazla bakım gerektirir. Alüminyumdan oluşan bir serayı seçtiğinizde durum böyle değil. Bu neredeyse hiç bakım gerektirmez, bu yüzden artık inşaat sonrası ek maliyetler hesaba katmanıza gerek kalmaz.

Fiyat karşılaştırması yardımcı olur!

Özelleştirme meselesi olduğundan, bir profesyonel önce bir teklif verecektir. Bu teklifi diğer profesyonellerin teklifleriyle karşılaştırmak akıllıca olacaktır. Web sitemiz üzerinden kolayca birden fazla teklif isteyebilir ve yerel uzmanları karşılaştırabilirsiniz. Aşağıdaki butona tıklayın ve bilgilerinizi girin. Posta kutunuza 6 teklif alın ve karşılaştırmaya başlayın. Bu sayede maliyetlerden% 30’a kadar tasarruf edebilirsiniz!

Comments are closed.