Mutfak Su Tesisatının Montajı ve Maliyetler

Mutfağa bir su borusu takmak elbette vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Bir mutfakta su her gün farklı şekillerde kullanılır. Örneğin bulaşıkları elde de yıkasak bulaşık makinesine de yerleştirsek oldukça büyük bir miktarda su tüketiyoruz. Mutfağınızın sunduğu tüm olanaklardan en iyi şekilde yararlanmak için, sağlam bir su borusu çok önemlidir. Su borusunun montajı sırasında oluşabilecek maliyetlere ve ihtiyaç duyulabilecek işlemlere dair genel bir bakış için sizin için maliyetleri ve işlemleri kısaca derledik. Su borusunun montajı ile ilgili aradığınız tüm bilgileri size sunmaktan mutluluk duyarız!

Mutfak suyu maliyetleri

 
Bölgenizden 6 tesisatçı karşılaştırın?

Mutfağa su borusu montajı için toplam maliyeti nedir?

maliyetBir mutfakta tam su kaynağının ne kadar tutacağını belirtmek çok zordur. Prensip olarak, kullanılan malzemenin ödenecek maliyet fiyatı üzerinde genellikle büyük bir etkisi olmayacaktır, ancak bu aynı zamanda işçilik maliyetleri için de geçerlidir. Su borusunun montajı ne kadar karmaşık olursa, toplam maliyet o kadar yüksek olacaktır. Aşağıdaki tablo, dikkate almanız gereken ortalama maliyet hakkında iyi bir fikir verir.

Etkinlik türü Ortalama tutar
Su borusunu mutfağa yerleştirme 200 ve 550 tl arasında

Bir tesisatçının işlemler için talep edeceği ücret önceden belirlenmemiştir ve sabit değildir. Bu, müşteri olarak sizin için her zaman bir artıdır. Bu şekilde, objektif bir karşılaştırma yaparak standart maliyetten tasarruf etmenin her zaman mümkün olduğunu fark edeceksiniz. Ortalama olarak, bu tasarruf yüzde 20 ila sadece yüzde 40 arasındadır. Farklı tesisatçılardan teklif istemek her zaman daha akıllıca olacaktır!

Su borusu montajında fiyat yapısının oluşması

Mutfakta bir su borusunun fiyat yapısı oldukça değişkendir. Sonuçta, işçilik maliyetleri toplam maliyetin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu yüzde 60’a kadar varabilir. Mutfağınıza su borusu kurma maliyetlerinin yüzde 35’i malzeme maliyetlerine harcanacaktır. Bu borularla değil, aynı zamanda tesisatçının malzemesinin kullanımı ile de ilgilidir. Kalan yüzde 5, tesisatçının bulunduğu yere bağlı olarak önemli ölçüde artabilecek ulaşım maliyetleri ile temsil edilmektedir.

Bir mutfak su borusunun montajında toplam maliyeti etkileyen seçenekler

Prensip olarak, bir su borusunun montajı için tahsil edilen maliyet üzerinde doğrudan bir etkisi olacak çok az seçenek veya faktör vardır. Bununla birlikte, her zaman dikkati olmak isteyeceğiniz iki yön vardır. Bu iki şeyi sizin için listeledik.

Seçim 1: Yeni inşaat mı yoksa yenileme mi?

Mutfakta bir su borusu için tahsil edilen maliyet, yeni bir inşaat veya yenileme olup olmadığına bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir. Yeni bir inşaat projesinde, su borusunun montajı elbette sıfırdan yapılmalıdır. Bu durumda, daha önce de belirtildiği gibi, (mutfağınıza bağlı olarak) 250 ila 550 tl arasında bir fiyat etiketini dikkate alabilirsiniz. Bir yenileme projesi söz konusu olduğunda, bu maliyetler genellikle oldukça düşüktür. Bu, su borularının tamamen yeniden monte edilmesi ve örneğin eski boruların kapatılması gerektiği bir durum için geçerli değildir. Bu durumda 500 tl veya daha fazlasına giden bir fiyat etiketini de dikkate almalısınız.

Seçenek 2: Tesisatçının yol ve benzeri masrafları

Bir su borusu monte edilirken malzeme maliyeti oldukça sınırlıdır. Mutfağınıza bir su borusu kurulumunun pahalı veya uygun olmasını sağlayan işçilik maliyetleridir. Anlaştığınız tesisatçı evinizin yakınında değilse, mutfağa monte edilecek su borusunun maliyeti için ulaşım maliyetlerinin ödenmesi gerektiğini de dikkate almalısınız. Bu ulaşım maliyetlerini azaltmak için, evinizin yakınında iyi bir tesisatçının bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz her zaman tavsiye edilir. Bu şekilde önemli ölçüde daha fazla tasarruf sağlayabileceğinizi göreceksiniz.

Tasarruf ipuçları

kayıt etmekBir su borusunun montajında toplam maliyetten çeşitli şekillerde tasarruf etmek mümkündür. Bu işlemdeki en pratik tasarruf ipuçlarını sizin için listeledik.

  • Yenileme sırasında su borusunu açık bırakın. Bir mahallenizde veya evinizde yapılan genel bir yenileme projesi sırasında mevcut su boru hattının hala kullanıma ve işlemlere uygun olup olmadığını kontrol edilir ve düzeltilir. Bu durumdu,  tüm tesisatı yenilemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca su borularının hareket etmemesi gerektiğini de dikkate alın. Bu şekilde mutfağınızı yenileme maliyetinin önemsiz bir bölümünden kurtulabilirsiniz. Ayrıca, işin çok daha sorunsuz bir şekilde başlatılabileceğini de fark edeceksiniz.
  • Kendi mahallenizden bir tesisatçı seçin. Bir su borusu montajının gerçekleştirilmesi için bölgenizde bir tesisatçı seçmek genellikle daha tasarruflu olacaktır. Sonuçta, bir tesisatçı, diğer zanaatkârlar gibi, ulaşım maliyetlerini de ücretlendirir. Bu maliyetler kilometre başına 0,25 ile 0,50 tl arasındadır. Ortalama olarak, bir su borusunun gerçekleştirilmesi için, tesisatçının bulunduğu yere bağlı olarak 20 ila 40 tl arasında ulaşım ücreti toplam maliyetin içine katılabilir.
  • Birden fazla tesisatçıdan gelen teklifleri karşılaştırın. Bir su borusunun kurulumunu belirli bir profesyonele atamadan önce, her zaman farklı profesyonellerden bir teklif istemek tavsiye edilir. Genellikle dört ila beş farklı profesyonel arasında bir karşılaştırma yapılması önerilir. Bu şekilde, bir su borusu montajından önce toplam maliyetin nasıl olacağı hakkında somut bir görüşe sahip olabilirsiniz. Ayrıca, en iyi ve en ucuz teklifi almak elbette mümkün olduğunca kolaylaşır.

Comments are closed.