Teklif al, tasarruf yap

Evinizin görünümü büyük ölçüde en geniş yüzeyleri dekore etme şeklinize göre belirlenir. Bunundan kastımız duvarları ve zeminlerdir. Bir evin zemini, çeşitli şekillerde dekore etmeyi seçebileceğiniz bir şeydir. Halı gibi geleneksel bir kaplamayı tercih edebilirsiniz, ancak giderek daha fazla insan zeminlerinde daha geleneksek bir kaplama tercih ediyor; parke. Parke zemin, yapıldığı malzemelerden dolayı çok uzun ömürlü olan bir zemin tipidir. Bu nedenle evinize parke yaptırmaya karar verdiğinizde uzun yıllar zemininiz için endişelenmek zorunda kalmayacaksınız. 60 yıla kadar çıkabilen kullanım zamanı genellikle evinizin ömrüne eşittir.

parke maliyetleri

  
Sizin için tam maliyet nedir?

Seçeceğiniz parkenin tipi

Geçmişte sadece bir tür parke kullanılırdı ; geleneksel masif tahta. Bugünlerde ise birkaç çeşit parke biliyoruz. Bu varyantlar, ahşapa kıyasla daha ekonomik olacak ve daha sağlam kaliteli bir parke zemin sunacak şekilde yapılmıştır. Türleri sizin için listeledik ve aşağısına daha detaylı biçinde yazdık.

Hangi parke zemin türünü seçersiniz? Parkelerin boyutları nelerdir Parkenin ömrü ne kadar Parkenin özellikleri nelerdir Metrekare başına ortalama fiyat nedir
Ahşap plakalar (döşeme tahtaları) 20-25 mm kalınlık

7-35 cm genişliğinde

10 ila 60 yıl – Kir ve lekelere karşı hassastır

 

39-145 tl
Geleneksel parke 14-22 mm kalınlık

9-22 cm genişliğinde

50 ila 60 yıl – Kum atabilir misin?

– Kurulumdan sonra cila veya yağ ile işlem görmelidir.

– Etkiye duyarlıdır.

 

39 ila 59 Euro
Lamella parke 14 ila 24 mm kalınlık

8-24 cm genişliğinde

30-40 yaş – Birden fazla katman tek bir tahtaya bastırılır. İşlem gerektirmez. 39 ila 59 tl
Kaplama parke 8 ila 20 mm kalınlık

8-24 cm genişliğinde

10 ila 15 yıl – Sadece üst tabaka ahşaptan yapılmıştır.

– İşlem gerektirmez

29 ila 39 tl

 

  • Parke ve kaplama parke çeşitlerinden birini tercih ederseniz uzun vadede daha az uğraş verirsiniz. Çünkü bu parke türleri artık çalışamayacak şekilde birbirine bastırılır ve üst katman sadece ahşaptan yapıldığı için yapı da bakım gerektirmez.
  •  Yıllar geçtikçe güzelleşen ve yıpranmış bir görünüme sahip bir zemin tercih ediyorsanız, en iyisi döşeme tahtalarından veya masif laminattan yapılmış bir zemin seçmektir. Ayrıca bu malzemeden yapılmış bir zemini istediğiniz gibi zımparalayabilir ve işleyebilirsiniz.

Parke döşemede toplam maliyeti etkileyen seçenekler

Parke zemininizin fiyat etiketi, satın alırken yaptığınız seçimlerle belirlenir. Bu seçenekleri sizin için listeledik.

  • Seçenek 1: Zemininizin büyüküğü Bir parke zeminin fiyatını metrekare taban alanı sayısı belirler. Küçük bir odadaki parke maliyeti, büyük bir odadaki parke zeminden çok daha ucuzdur.
  • Seçenek 2: Zemininizin kullanım zamanı Şimdi bir ahşap zemin istiyorsunuz ancak yaklaşık 10 yıl içinde evinize bambaşka bir zemin döşemek isteyebileceğinizi düşünüyor musunuz; daha sonra kaplama parke gibi bir zemin seçin. Bu tip parke, normal masif parkeden çok daha ucuzdur ve bakım gerektirmez. Yaklaşık 10 ila 15 yıl sonra, zeminin bittiğini ve gerçekten değiştirilmesi gerektiğini hesaba katmanız gerekecektir.
  • Seçenek 3: Zemini zımparalamak Parke zemini, renkli bir yağ veya açık veya renkli bir cila ile farklı bir görünüm kazandırmak için zımparalayabilmek istiyorsanız, en iyisi masif bir parke zemin veya bir döşeme-tahta zemin seçmektir. Bu çeşitler daha pahalıdır ancak aynı zamanda çok daha uzun ömürlü ve daha doğal bir görünüme sahiptir.
  • Seçenek 4: Zemini kendiniz mi döşemek istiyorsunuz yoksa döşemesini mi istiyorsunuz? Parke ve kaplama parkeden yapılmış bir parkeyi, özellikle de bir ‘klik sistemi’ ile donatıldıklarında, kendiniz kolayca döşeyebilirsiniz. Bununla birlikte, bir usta tarafından döşenmesini de seçebilirsiniz. Maliyetleri sizin için belirledik.
Hangi döşeme yöntemini seçersiniz Hesaplanan fiyat hangi birim başına Birim fiyatı nedir
Yüzer döşeme Metrekare başına 5 ila 19 tl
Bir alt kata yapıştırılmış Metrekare başına 14-29 tl
Desenli zemin, yüzer Metrekare başına 19 ila 39 tl
Alt zemine yapıştırılmış desen döşeme Metrekare başına 29 ila 49 tl
Balıksırtı (tapis) deseni Metrekare başına 19-29 tl
Farklı genişlik ve uzunluklarda şeritler Metrekare başına 19 ila 39 tl

 

  • Seçenek 5: Yerden ısıtma seçeceği Bir parke zemine sahip olduğunuzda,  evinizi yerden ısıtmayı tercih edebilirsiniz. Bu size standart bir radyatör ısıtmasından daha fazla konfor sunar. Paketin tamamı, yani yerden ısıtma, alt zemin ve parke tek bir tedarikçi tarafından monte edildiğinde, kurulum sırasında sorunlara neden olan bir şeyler ters gittiğinde hemen tek bir iletişim noktasına sahip olursunuz. Bu şekilde sorularınız ve problemleriniz için bir muhattap bulabilirsiniz.

Pratik tasarruf ipuçları

  • Komşularınızla işbirliği yapın. Komşularınız da yeni bir parke döşeme yaptırmak istiyorsa, birlikte yaptırmayı tercih etmek akıllıca olacaktır. Bu şekilde ulaşım gibi detay maliyetlerden tasarruf ederken toplu alım gibi avantajlı indirimlerden yararlanabilirsiniz.
  • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Parke zemin satın alımında tasarruf etmenin en hızlı yolu, fiyat teklifi istemektir. Bunu herhangi bir yükümlülük olmaksızın aşağıdaki butona tek bir tıklama ile yapabilirsiniz. Herhangi bir zorunluluk olmaksızın posta kutunuzda rahat bir hızda karşılaştırabileceğiniz birden fazla teklif alacaksınız. Bu şekilde, kazancınız yüzde 30’a kadar çıkartabilirsiniz.

Laatste nieuws