Profesyonel Ekim Dikim ve Maliyetler

Özellikle Türkiye gibi tarımın çok olduğu bir ülkede meyve sebze günün her öğününde tüketilmektedir. Büyük süpermarketilerden alışveriş yapan bir kimse, muhtemelen evinde hatırı sayılır sayıda kavanoz bulunduracaktır. Bunlar, içinde kendi sebze veya meyve bitkilerinizi dikkatlice yetiştirebileceğiniz, içinde biraz toprak ve tohum bulunan küçük saksılar olarak kullanılabilmektedir. Bu çocuklar için çok eğlenceli bir aktivitedir, ancak yetişkinler için de terapi gibi gelecektir. Sabah kahvaltıda kendi yetiştirdiğiniz domatesi yemek, salatanızı taze maydonozla yapmak ve balkona yayılan taze nane kokusu size de çok çekici geliyorsa kendi meyve sebzelerinizi kendiniz yetiştirmelisiniz.Bu sayfada ihtiyacınız olacak bilgileri derledik.

Bahçe

  
Sizin için tam maliyet nedir?

Profesyonel ekim veya dikim yapmadan önce bilmeniz gerekenler

Bir sebze bahçesi oluşturmak istiyorsanız evinizin arkasındaki birkaç metrekarelik arazinin ötesine bakmak zorunda kalacaksınız. Bir çiftlikte yaşamadığınız sürece kişisel mülklere ayrılan arka bahçe formatındaki araziler yeterli gelmeyecektir. Bu durumda, kendi seranızı kurabileceğiniz ve kendi meyve ve sebzelerinizi yetiştirebileceğiniz bir kurumdan bir arazi parçası kiralayabilirsiniz. Genellikle böyle bir tarım alanının kullanabileceğiniz bir su bağlantısı vardır. Daha profesyonel bir sera elektrik bağlantısına da sahip olacaktır. Sizler için bir tarla oluştururken karşılaşacağınız adımlara göz attık.

Hangi ürünü / hizmeti satın alıyorsunuz Ürün / hizmet başına fiyat
Arazi kullanmadan ancak elektrik ve su kullanımı Metrekare başına yılda 15 ila 25 tl arası
Sebze bahçenizin arazisinin kiralanması Metrekare başına ortalama 0,40 tl 120 metre yüzeye sahip bir sebze bahçesi için 48 tl civarı
Meyve ve sebze tohumları metrekare başına 0,40 tl ile 2,00 tl arasında.
elma ağacı 50 tl’den başlayan fiyatlarla
Armut ağacı 50 tl’den başlayan fiyatlarla
Erik ağacı 50 tl’den başlayan fiyatlarla
Kiraz ağacı 50 tl’den başlayan fiyatlarla
Bahçıvanın saatlik ücreti 35 ila 50 tl arası
Dikim danışmanlığı Ortalama 150 tl

 

  • Toprak konusunda bilginiz varsa: Sebze bahçesi kiralayacağınız zaman ilk seferde toprağın üst katmanını kazmak iyi bir fikirdir. Bu şekilde eski fidanları yenilerinini dikip ekmeden çıkarırsınız ve sebze bahçenize temiz bir toprakla başlayabilirsiniz.
  • Profesyonellerle çalışmayı tercih ederseniz: Bir sebze meyve serasına sahip olmak istiyorsanız ancak bahçenizi düzenlemek için gücünüz veya zamanınız yoksa, bunu bir bahçıvana yaptırabilirsiniz. Doğru ekipmanla bu, sebze bahçenizi ekime hazırlayacaktır. Bahçıvan ayrıca sebze bahçenizin dikilmesi konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.

Profesyonel bir sebze meyve serasında maliyet nasıl oluşur?

Profesyonel bir sebze bahçesi için ne kadar ödeyeceğinizi yaptığınız seçimlere göre belirlersiniz. Bu seçenekleri sizin için listeledik.

  • Seçenek 1: Ekim dikim yapılacak alanın büyüklüğü. Prensip olarak, kullanacağınız alanın büyüklüğü maliyeti oluşturan en büyük etkendir. Sonuçta, fiyatlar genellikle metrekare başına belirlenir. Ekim ve dikime başlamadan önce bahçenizden tam olarak faydalanmak için ihtiyacınız olan boyutu göz önünde bulundurmanız gerekecek. Tek başınıza veya iki kişiyle iseniz, 60 ve civarı metrekarelik bir tarım alanı işinizi görecektir. Öte yandan 4 kişi veya daha fazlasıysanız 60 metrekarelik bir bahçesi küçük gelecektir böyle bir durumda 30- 100 metrekare büyüklüğünde bir araziyi tercih etmelisiniz. Bu yüzden ne kadar alana ihtiyacınız olacağınıza dikkatlice bakmanız gerekecek. Bu durumda bir profesyonelden tavsiye almak en mantıklı seçim olacaktır.
  • Seçenek 2: Seranıza kulübe yaptırın. Bahçenize her gittiğinizde bahçe aletlerinizi yanınızda götürebilirsiniz veya bahçenize bir depo olarak kullanacağınız bir kulübe de koyabilirsiniz. Basit bir alet bölmesi için 650 tl civarında ödeyebilirsiniz. Daha sonra, 203 x 125 boyutunda yaklaşık 700 tl metal bir alet bölmesi satın alırsınız. İçinde oturabileceğiniz küçük bir çardak tercih ederseniz (not; önce buna izin verilip verilmediğini sorun) o zaman küçük bir kütük kabinin fiyatı 2.000 tl’ den başlar. Daha sonra 212x170x175 cm boyutlarında ahşap bir kabin inşa ettirebilirsiniz.
  • Seçenek 3: Tohum veya sebze bitkileri satın alın. Elbette meyve ve sebzelerinizi ekebilir ve birkaç ay sonra hasat edebilirsiniz. Bahçenin ürün verir hale gelebilmesi birçok yeni başlayan yetiştirici için oldukça uzun ve zor olur. Ayrıca dükkandan bitki başına 15 ile 50 tl arasında tohum yerine küçük meyve ve sebze fideleri satın alabilirsiniz.
  • Seçenek 4: Bahçenin yeri: Ekim dikim yapmak için tarım arazisi  kiralayacaksanız bahçenizin bulunduğu yere dikkatlice bakmanız gerekecektir. Kalabalık ve büyük bir şehrin yakınında popüler bir yerde bulunan bir sebze bahçesi, kirası yılda metrekare başına 50 tl’den fazlaya mal olabilir. Bu durumda, araziyi kullanmanın maliyetleri kat kat daha yüksek olabilir. Ancak şehirden biraz daha uzak bir yere giderseniz maliyetler daha ulaşılabilir ve düşük olacaktır.

Pratik tasarruf ipuçları

  • Bitkiler yerine tohum satın alın. Sebze ve meyve tohumları ile hasat yapabilmek için çok daha uzun süre beklemeniz gerekecek. Bununla birlikte, fide satın almayı tercih ederseniz daha kısa sürede tüketilebilir hale gelecektir. Böylece kısa sürede bahçenizden gerçek bir getiri elde edersiniz.
  • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Ekim dikim işine girmeye karar verdiğinizde fiyat teklifi isteyerek nihai maliyetten kolayca tasarruf edebilirsiniz. Aşağıdaki buton ile bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu durumda, kendi yararınıza kullanabileceğiniz bir zorunluluk olmaksızın birkaç teklif talep edersiniz. Bu şekilde  yüzde 30’a kadar tasarruf edebilirsiniz.

Comments are closed.