Ses Yalıtımı Maliyeti

Muhtemelen televizyonda görmüşsünüzdür ; üst kat ya da alt kat komşuları sürekli yüksek ses çıkardığı için birbirini mahkemeye veren insanlar, birlikte yaşamayı imkansız hale getirir. Özellikle eskiden inşa edilmiş bir eviniz varsa duvarlar ve tavanlar gürültü kirliliğine karşı iyi yalıtılmamış olabilir. Yetersiz yalıtım bilgisi ve malzemesi nedeniyle – genellikle bunlar 1946 ile 1960 yılları arasında inşa edilmiş evler – çok daha fazla gürültü rahatsızlığı yaşarsınız. Bu evler hala ev sahipleri tarafından seviliyor ancak önlenemeyen gürültü refah seviyesini her geçen gün daha da düşürmekte. Neyse ki, gürültü kirliliği konusunda kendiniz bir şeyler yapabilirsiniz. Maliyetlerle birlikte sizin için yapılabilecek işlemleri listeledik.

ses yalıtımı

  
Sizin için tam maliyet nedir?

Gürültü kirliliğinin nedenleri nelerdir ?

Gürültü kirliliğine bir dizi faktör neden olabilir. Bunları sizin için listeledik.

 • Parke zemin. 1920’den sonraki dönemde inşaat malzemeleri çok pahalıydı. Bu nedenle konut şirketleri, evlerin zeminlerinin betondan değil ahşaptan yapılmasını tercih etti. Bu ahşap zeminler, üzerinde yüründüğünde zamanla çatlayacak özelliğe sahiptir.  Ayrıca gürültüyü yalıtmak bakımından da oldukça yetersizdir.
 • İnce beton zeminler. Gürültünün kontrol altına alınamamsının bir diğer nedeni ise zeminlerin betondan, ancak çok ince betondan yapılmış olmasıdır. Bu düzgün çözülemeyen bir sorundur.
 • Duvarların kalınlığı. Yetersiz duvarlar evleri çok gürültülü hale getirir. Müdahale etmezseniz sürekli olarak komşuların gürültüsü içinde olacaksınız. Hele bu duvara karşı bir de TV olduğunda rahatsız olursunuz.

Gürültü kirliliğini nasıl çözebilirsiniz ?

Gürültü rahatsızlığının çeşitli nedenleri vardır, ancak birkaç çözümü de vardır. Çözümleri sizin için listeledik.

 • Ahşap zeminlerin doldurulması. İçi boş bir ahşap zemininiz varsa, onu selüloz gibi çeşitli malzemelerle doldurtabilirsiniz. Bu malzeme zemindeki boruların etrafında oluşmakta ve böylece üst ve alt katlar arasında ses yutucu bir yalıtım tabakası oluşturmaktadır. En büyük avantajı, zeminin sağlam kalabilmesidir.
 • Ahşap zeminleri yalıtın Eğer tamirat tadilat işleri hakkında tecrübeliyseniz ve kaynaklara ulaşımınız varsa ahşap bir zemini de kolayca yalıtabilirsiniz. Alçıpan tavanı sökün ve zemin ile tavan arasına cam yünü veya taş yünü yalıtım tabakası uygulayın. Ardından tavanı tekrar onarın. Eğer kendinize güvenmiyorsanız veya vaktiniz yoksa bir profesyonelle anlaşıp yalıtımınızı kolayca yaptırabilirsiniz.
 • Bir tutma duvarı kurun. Gürültü sıkıntısı olması durumunda, bir tutma duvarı kurabilir veya duvarlara monte ettirebilirsiniz. Bu duvarın gerçekleştirilmesi oldukça kolaydır, dekoratif bir kaplamaya sahiptir ve ayrıca gürültü kirliliği için harika bir çözümdür.

Bahsedilen yöntemlerin maliyetleri nelerdir ?

Sizler için bahsedilen yöntemlerin maliyetlerine baktık ve şu bulgulara ulaştık:

Gürültü rahatsızlığına karşı hangi çözümü uygulamak isterdiniz? Hesaplanan fiyat hangi birim başına Birim fiyatı nedir
Ahşap zeminlerin işçilik ve KDV dahil selüloz ile doldurulması Metrekare başına 14 ila 17 tl arası
Ahşap zeminlerin cam yünü veya taş yünü ile yalıtımı, işçilik ve KDV dahil Metrekare başına 35 ila 50 tl arası
İşçilik ve KDV dahil, yüzer bir üst katın döşenmesi Metrekare başına 29 ila 35 tl arası
İşçilik ve KDV dahil tutma duvarının montajı Metrekare başına 55 ile 65 tl arası

 

Toplam maliyet nasıl oluşur?

Yaptığınız seçimlere göre ses yalıtımı için ne kadar ödeyeceğinizi büyük bir ölçüde siz belirlersiniz. Seçimleri sizin için listeledik.

 • Seçenek 1: Ne tür bir evde yaşıyorsunuz. Bu durumda bir apartman teraslı bir evden daha az taban alanına sahip olabilir; zemine yeni bir kat sağlamanız gerekiyorsa, dairenizdeki tüm oda ve alanların yeniden yapılması gerektiğinden önemli bir miktar kaybedersiniz. Yeni bir alt döşeme kurmanız gerekiyorsa, bunun için de ödeme yapmanız gerekecektir.
 • Seçenek 2: Tavanı yalıtın. Bir kat taş yünü veya cam yünü ile doldurulmuş ahşap bir zemine sahip olmayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda, ses yalıtımı uygulanmadan önce tüm tavanı kaldırmanız gerekecektir. Bundan hoşlanmadıysanız zeminin selülozla doldurulmasını tercih edebilirsiniz.
 • Duvarların büyüklüğü. Yan odadaki sesi engellemek için ikincil bir duvar istiyorsanız, ses yalıtımının fiyatı duvarın boyutuna bağlıdır. Tutma duvarının bitişi, bunun için ödediğiniz fiyatı da belirler.

Tasarruf ipuçları

 • Komşularınızla işbirliği yapın. Birlikte gürültü sıkıntısı yaşadığın an, bu konuda birlikte bir şeyler yapman mantıklı olacaktır. Bunu, zeminleri birlikte yalıtarak veya bölme duvarları birlikte kurarak yapabilirsiniz. Aynı şirketle anlaşmanız durumunda miktar indiriminden yaralanabilir ve daha kısa zamanda yalıtım yaptırabilirsiniz.
 • Teklif isteyin.

Teklif isteme

Bu projeden tasarruf etmenin en hızlı yolu birden fazla şirketten teklif istemektir. Aşağıdaki butona tek bir tıklamayla bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Daha sonra herhangi bir yükümlülük altına girmeden hemen birkaç fiyat teklifi isteyeceksiniz. Bu alıntıları karşılaştırmak size önemli bir avantaj sağlayabilir. Teklifleri iyi karşılaştırırsanız bu avantaj yüzde 30’a kadar çıkabilir.

Comments are closed.