Teklif al, tasarruf yap

Şöminenin rahat karakteri, giderek daha fazla insanın onu evlerine dahil etmeyi seçmesini sağlar. Evinizi dekore ederken birden farklı tarzları bir arada kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sade bir model tercih ederek günlük bir hava oluşturmayı veya daha ağır, süslü bir şömine seçerek şık bir oturma takımıyla kombinlemeyi tercih edebilirsiniz. Bir şömine taktırarak her zaman bir taşla iki kuş vurursunuz.  Her şeyden önce, örneğin, iç mekanınızda son derece rahat bir unsur vardır ve aynı zamanda gerekli ısıyı da sağlar. Soğuk kış aylarında bir şöminenin yaratabileceği harika, sıcak ve rahat bir ortamın tadını çıkarmak mı istiyorsunuz? Ancak olası işlemler ve maliyetler hakkında bir bilginiz yok mu? Bu sayfada sizin için şömine taktırma maliyetlerini ve seçeneklerini listeledik.

Genleşme kabı maliyetleri

  
Kesin maliyetler nelerdir?

Bir şömine taktırmanın maliyeti nedir?

maliyetBir şöminenin takılmasında oluşan maliyet önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Basit bir şömine tercih ederseniz maliyetin lüks bir modele göre çok daha düşük olacağını söylemeye gerek yoktur. Şöminenin montajı ile ilgili olarak göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli maliyetler hakkında size iyi bir fikir vermek için, çeşitli parçaları maliyet fiyatları dahil olmak üzere aşağıdaki tablo aracılığıyla listeledik.

Şöminenin parçası Ortalama tutar
Kuzine odun sobası 1.000 ila 2.500 tl arası
Sabuntaşı veya çinili soba 4.000 ile 10.000 tl arası
Gaz sobası 350 ile 2.000 tl arası

Yukarıdaki maliyetler  oldukça nettir, ancak bir şöminede, kurulum maliyetleri her zaman dikkate alınmalıdır. Bu maliyetler, şöminenin montajı için bir profesyonel tarafından ücretlendirilir ve ayrıca seçtiğiniz şöminenin türüne de büyük ölçüde bağlı olabilir. Ayrıca sizin için ortalama kurulum maliyetlerini aşağıya listeledik:

Kurulum maliyetleri Ortalama tutar
Gaz ve odun yanan şömine Ortalama olarak 750 ile 1.100 tl arası

Yukarıdaki maliyetlerin tümü, şöminenin yerleştirileceği yerin halihazırda mevcut olduğu varsayımına dayanmaktadır. Böylece bir baca kurulumuna gerek kalmayacaktır ve büyük uğraşlar gerektiren yapım ve yıkım işleri artık gerekli olmayacaktır. Ancak durum böyle değilse ve şömineyi sıfırdan taktırmaya çalışıyorsanız hazırlık maliyetlerin önemli ölçüde  yüksek olabileceğini hesaba katmalısınız. Böyle bir durumda ortalama bir şöminenin tam olarak takılması için başlangıç maliyeti 8.000 tl civarında olacaktır.

Şöminenin montajında toplam maliyeti etkileyen seçenekler

kayıt etmekEvinize şömine taktırmaya karar verdiğinize belirli bir sarayı baştan gözden çıkarmanız gerekir. Ancak şömine montajında toplam maliyetin oluşmasını etkileyen birden fazla etken vardır ve yapacağınız seçimler ödeyeceğiniz miktarı önemli ölçüde belirleyecektir. Bu sebeple şömine hakkında tercih yaparken kendinize en uygun kararları verebilmeniz için bu seçenekleri sizin için zaten listeledik.

Seçenek 1: Şöminenin tipi

Daha önce belirtildiği gibi, bugünlerde birden farklı şömineler tercih edilmekte. Bu bağlamda, 1.000-2.500 avro arasında bir fiyatla kuzine odun sobasını veya 4.000 ile 10.000 avro arasında çini sobası tercih edebilirsiniz. İkinci seçeneğin daha pahalı olduğunu ve genel maliyeti önemli ölçüde artırabileceğini söylemeye gerek yoktur. Her durumda kullanacağınız şömine tipi, beklediğiniz toplam maliyeti büyük ölçüde belirler.

2. Seçenek: Montaj maliyetleri

Montaj maliyetleri de toplam fiyat etiketi üzerinde göz ardı edilemeyecek bir etkiye sahiptir. Genelleme yapılırsa, yerleştirme maliyetleri oldukça düşüktür ve 500 ila maksimum 1.000 tl arasında değişebilir. Ancak, bu halihazırda bir şömine yatağının ve çalışabilir bir bacanın olup olmamasına bağlı olarak büyük miktarlarda değişiklik gösterir. Baca ve şömine yatağının olmaması durumunda (yeni) baca temin edilecek ve birçok yapım yıkım işine girişilmek zorunda kalınacaktır. Tamamen yeni bir şömine kurmadan önce, kurulum maliyetlerini hesaba katmak her zaman önemlidir. Ancak bu şekilde can sıkıcı ve beklenmedik maliyetlerle karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz.

Seçenek 3: İşi paylaşın.

Bir şömineyi tamamen kendi başınıza monte etmek, ortalama bir kişi için neredeyse imkansızdır. Dikkate alınması gereken pek çok farklı husus vardır ki, birkaç şey hızla gözden kaçar ve sonuçları oldukça ağır ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle ve şömine montajının çok titizlikle yapılması gerektiğinden, her zaman deneyimli bir profesyonele başvurmak tercih edilir. Ancak bu ücretlerden herhangi bir şekilde tasarruf etme imkânı olmadığı anlamına gelmez. Uzmana yardım ederek ve toplam çalışma saatlerinin  azalmasını sağlayarak maliyetinin makul bir şekilde azaltılabileceğini fark edeceksiniz. Bu, mali olarak herkes için bir şömine kurmayı biraz daha kolaylaştırır.

4. Seçenek: Ulaşım gibi detay ücretler.

Dördüncü ve son seçenek, çalışmaya karar verdiğiniz profesyonelin yeri ile ilgilidir . Gerçek şu ki piyasadaki profesyonellerin çoğu genellikle çağrı masrafları gibi detay ücretleri de toplam maliyetlerin için katar. Bu maliyetlerin, iş adresi ile müşterinin evi arasındaki mesafeyi kapsaması gerekir. Ortalama olarak, çağrı maliyetleri yaklaşık 0,25 ila 0,50 tl’ arasında değişiklik gösterir. Bununla birlikte, bu maliyetler özellikle yakınlarda bulunan bir lokal bir profesyonel ile çalışmayı tercih ederek önlenebilir.

Teklif isteyin

Şömine taktırırken maliyetten tasarruf etmenin en hızlı yolu, birden çok fiyat teklifi istemektir. Aşağıdaki butona tek bir tıklamayla bunu çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Kendi bölgenizdeki profesyonellerden hemen birkaç bağlayıcı olmayan fiyat teklifi alacaksınız. Bu teklifleri karşılaştırarak elde edeceğiniz avantajı yüzde 30’a kadar çıkartabilirsiniz.

Laatste nieuws